Czym zastąpić proszek do pieczenia? Zadbaj o zdrowie i popraw jakość wypieków

Ważnym krokiem w przygotowywaniu słodkich i wytrawnych wypieków jest ich dokładne spulchnienie. Substancją, która od lat spełnia to zadanie i cieszy się sporą popularnością, jest proszek do pieczenia, który bez problemu dostaniemy w wielu sklepach. Zdarza się jednak, że jego skład pozostawia wiele do życzenia. Czym zastąpić proszek do pieczenia, by wypieki zawsze się udały? Sprawdź teraz.

Produkty, które zastępują proszek do pieczenia
Produkty, które zastępują proszek do pieczenia123RF/PICSEL

  • Proszek do pieczenia stosuje się przede wszystkim w kulinariach, a jego zadaniem jest nadanie wypiekom pożądanej objętości oraz puszystości.
  • Jak sprawdzić, czy proszek do pieczenia jest świeży? Wystarczy wsypać ½ łyżeczki do gorącej wody i obserwować efekt. Jeśli na powierzchni pojawią się bąbelki, to znak, że bezpiecznie można go używać.
  • Do przygotowania domowego proszku do pieczenia potrzeba jedynie trzech składników: mąki pszennej lub ziemniaczanej, sody oczyszczonej oraz kwasku cytrynowego.

Jak działa i co zawiera proszek do pieczenia?

Głównym składnikiem proszku do pieczenia jest wodorowęglan sodu, który w temperaturze powyżej 60 st. C ulega szybkiemu rozpadowi, wytwarzając spore ilości substancji gazowych, działających na ciasto spulchniająco. Co kryje się pod tą tajemniczą nazwą? Okazuje się, że to nic innego jak popularna i powszechnie używana soda oczyszczona.

Sama soda ma tendencję do nadawania potrawom lekko gorzkiego smaku. Z tego względu mieszankę składającą się na proszek do pieczenia wzbogaca się dodatkowo o regulatory kwasowości. Zazwyczaj rolę regulatora pełni mleczan sodowy, wodorowinian potasu lub pirofosforan sodu. W składzie proszku do pieczenia zauważymy również dodatek mąki ziemniaczanej, mąki pszennej lub skrobi kukurydzianej. Produkty te mają za zadanie przeciwdziałać nadmiernemu i niechcianemu zbrylaniu się produktu, które znacząco utrudniłoby jego użycie.

Czy proszek do pieczenia szkodzi zdrowiu?

Takiego zastosowania proszku do pieczenia z pewnością nie znałaś!
Takiego zastosowania proszku do pieczenia z pewnością nie znałaś!123RF/PICSEL

Stosowanie substancji chemicznych w żywności ma przedłużyć ich trwałość, a przypadku wypieków zapewnić oczekiwany efekt końcowy. Warto pamiętać, że żadne nie są w pełni obojętne dla organizmu. Dodanie niewielkiej ilości proszku do pieczenia nie powinno mieć negatywnego wpływu na nasze zdrowie.

Do produktu ostrożnie powinny podchodzić osoby zmagające się z nadwrażliwością żołądka oraz często nawracającymi zgagami. Zdarza się, że takie dolegliwości są dodatkowo potęgowane przez popularny produkt kulinarny. Czym zatem zastąpić proszek do pieczenia, by móc bez przeszkód cieszyć się smakiem domowych ciast?

Soda - szybki zamiennik proszku

Bez sody proszek do pieczenia nie miałby prawa istnieć. Skoro jest ona jego głównym składnikiem, to równie dobrze możemy wybrać ją jako całkowity zamiennik. Co ciekawe, 1 łyżeczka sody zastępuje aż 3 łyżeczki proszku do pieczenia. Czy samo użycie sody wystarczy, by wypiek się udał? Cukiernicy zwracają uwagę na to, by koniecznie dodać do wypieku składnik o kwaśnym odczynie pH, który aktywuje sodę.

Jakie produkty znalazły się na liście? Z powodzeniem możemy wykorzystać:

  • maślankę,
  • kefir,
  • śmietanę,
  • jogurt naturalny,
  • cukier brązowy,
  • ocet,
  • sok z cytryn
  • sok z pomarańczy,
  • melasę,
  • miód,
  • świeże jabłka.

Zastępują proszek sodą, należy odpowiednio dobrać jej ilość do reszty składników, by zminimalizować ryzyko nadmiernego wyczuwania gorzkawego posmaku w gotowym wypieku.

Alkohol lub amoniak

Spirytus
Spirytus123RF/PICSEL

Jednym z lepszych zamienników tradycyjnego proszku do pieczenia okazuje się alkohol. W roli spulchniacza dobrze sprawdzi się rum, dobrej jakości koniak oraz zwykły spirytus. Decydując się na to rozwiązanie, zastąpmy 1 łyżeczkę proszku do pieczenia 3 łyżeczkami wybranego alkoholu. Taki dodatek świetnie spulchni ciasto i sprawi, że idealnie wyrośnie.

Przygotowując ciasto, które potrzebuje sporej ilości czasu do tego, by dojrzeć, użyjmy amoniaku zamiast proszku do pieczenia. Składnik ten sprawi, że ciasto zyska porowatą strukturę i będzie mocno chrupiące. Z tego względu często stosuje się go podczas robienia kruchych ciasteczek. Produkt może działać zniechęcająco ze względu na swój nieprzyjemny zapach. Nie należy się nim jednak zbytnio przejmować, gdyż w trakcie pieczenia jego smak i aromat całkowicie ulatują.

Kamień winny w wypiekach

Kamień winny to produkt uboczny powstający podczas fermentacji winogron. Ma postać białego proszku, a wymieszany z sodą oczyszczoną pełni rolę regulatora kwasowości. Jego właściwości docenili nie tylko piekarze, ale także cukiernicy, stosując go do produkcji licznych słodkości. Wystarczy, że zastąpimy 1 łyżeczkę proszku do pieczenia 1/3 łyżeczki sody oczyszczonej oraz ½ łyżeczki kamienia winnego. Co ciekawe, produkt wpływa na łagodzenie bólów artretycznych, ze względu na sporą ilość magnezu, a także oczyszcza organizm ze szkodliwych toksyn.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas