Ogórki małosolne - przepis babci. Ile soli powinniśmy do nich dodać?
Ogórki małosolne są bogate w witaminy i minerały, dlatego warto je spożywać. Oprócz tego stanowią idealny dodatek do obiadu, można je również jeść z kanapkami na śniadanie czy na kolację, a nawet jako małą przekąskę między posiłkami. Sprawdź, jak zrobić idealne ogórki małosolne. Poznaj przepis babci i dowiedz się, jaką ilość soli powinniśmy do nich dodać.
Ogórki małosolne w trakcie przygotowanie zostają poddane fermentacji mlekowej za pomocą solanki z różnymi przyprawami. W przeciwieństwie do świeżych ogórków te małosolne można dłużej przechowywać ze względu na proces ich kiszenia.
Spis treści:
Ile soli użyć na 1 l wody do ogórków małosolnych?
Proporcje soli na ogórki małosolne są zawsze stałe i nie należy ich zmieniać. Tyczy się to również innych, przygotowywanych ogórków w zalewach. Ile zatem użyć soli na 1 l wody?
Na 1 l wody zawsze używamy 1 łyżkę soli. Fermentacja ogórków przebiega właśnie za sprawą solanki. Czasem wystarczą 24 h, aby uzyskać charakterystyczny, lekko słonawy smak ogórków małosolnych.
Jaką sól i wodę wybrać do ogórków małosolnych?
Do ogórków małosolnych najlepiej używać soli kamiennej, czyli tej niejodowanej. Unikajmy stosowania soli aromatyzowanych, ponieważ ich aromat może zupełnie zmienić smak ogórków małosolnych.
Sól kamienną, niezbędną do przygotowania ogórków małosolnych należy rozpuścić we wrzącej wodzie. Taką solankę przygotowujemy wcześniej i odstawiamy do wystudzenia. Woda do kładzenia ogórków małosolnych nie powinna być gorąca. Lepiej, aby była zimna, ponieważ zachowamy składniki odżywcze warzyw.
Zalewa na ogórki małosolne - przepis babci
Zalewę na ogórki solne wykonujemy wcześniej, dodając 1 łyżkę soli na 1 l wrzącej wody. Tak przygotowaną solankę odstawiamy do wystygnięcia. Pozostałymi składnikami do wykonania ogórków małosolnych są:
- 1 kg ogórków gruntowych;
- 2 ząbki czosnku;
- korzeń chrzanu;
- 2 gałązki kopru;
- liść laurowy;
- ziele angielskie;
- liść wiśni lub czarnej porzeczki.
Ząbki czosnku należy obrać z łupinek i pokroić w ćwiartki. Korzeń chrzanu również obieramy i kroimy np. w plasterki. Z kolei koperek dokładnie myjemy pod zimną wodą. Wszystkie składniki umieszczamy w umytych słoikach.
Ogórki należy dokładnie umyć i pozostawić w wodzie na 1 h. Po tym czasie można odciąć ich końcówki, aby lepiej wchłaniały sól, następnie włożyć je do słoików i zalać przestudzoną solanką. Słoiki odstawiamy na dwa dni, w ten sposób uzyskamy ogórki małosolne.
Ogórki małosolne na sucho - przepis
Do ogórków małosolnych na sucho potrzebujemy tych samych składników, co do ogórków w zalewie, jednak nie robimy solanki. Zamiast tego całość oprószamy 2 łyżkami soli kamiennej.
Tak przygotowane ogórki w słoikach lub woreczkach należy dokładnie wymieszać ręką, aby oblepić je przyprawami. Po tej czynności zamykamy ogórki, które po czasie zaczną puszczać sok.
Słoik lub worek z ogórkami należy umieścić w lodówce na co najmniej 12 h. W międzyczasie można wyjmować je i potrząsać. Po dwóch dniach uzyskamy ogórki małosolne.
CZYTAJ TAKŻE: