Dodajesz do nich grzyby i kapustę. W sam raz na wigilijną kolację
Kapusta, grzyby, makaron i kilka ziół – tak niewiele składników potrzeba do przygotowania pysznego, sycącego i aromatycznego posiłku, który z powodzeniem możemy serwować podczas wigilijnej kolacji. Mowa o popularnych i lubianych w Polsce łazankach. Co istotne – korzystając z tego przepisu, ze zrobieniem łazanek poradzi sobie nawet amator gotowania.
Łazanki to tak naprawdę rodzaj makaronu w kształcie niewielkich kwadratów, ale nazwą tą określa się również kompletne danie, które składa się również z grzybów i kapusty. W wersji niewegetariańskiej łazanki mogą być również serwowane z różnego rodzaju mięsem i kiełbasą.
Łazanki z kapustą i grzybami możemy podawać podczas wigilijnej kolacji. Jak je przygotować, by oczarowały podniebienia gości wyrazistym smakiem i pięknym zapachem?
Wigilijne łazanki z grzybami i z kapustą - składniki
Do przygotowania łazanek z grzybami i kapustą potrzebujemy następujących składników:
- 300 g makaronu łazanki,
- 600 g kapusty kiszonej,
- 100 g suszonych grzybów,
- 500 g cebuli,
- 2 liście laurowe,
- 3 ziela angielskie,
- ½ szklanki wody,
- olej do smażenia,
- sól,
- pieprz.
Wigilijne łazanki z grzybami i z kapustą - przepis
Grzyby przekładamy do naczynia, zalewamy zimną wodą i odstawiamy do namoczenia na całą noc. Po tym czasie wodę z moczenia grzybów przelewamy do innego naczynia, a odsączone grzyby kroimy w małą kostkę.
Kapustę kiszoną odsączamy z nadmiaru zalewy (ale zalewy nie wylewamy), a jeśli nie lubimy zbyt kwaśnych potraw, kapustę należy przepłukać pod bieżącą wodą. Kapustę dokładnie siekamy i przekładamy do garnka. Wlewamy pół szklanki wody (opcjonalnie może być to woda z moczenia grzybów, o ile nie jest zbyt gorzka) i zagotowujemy przez 40 minut na małej mocy palnika, co jakiś czas mieszając kapustę.
Zobacz również: W PRL-u był hitem świątecznych spotkań. Wystarczy kilka składników, zawsze się udaje
Cebulę siekamy w drobną kostkę i przesmażamy na patelni wraz z grzybami. Podsmażoną cebulę i grzyby dodajemy do garnka z kapustą, doprawiamy solą i pieprzem, dodajemy ziele angielskie i liście laurowe. Całość mieszamy i gotujemy przez ok. 20 minut. Jeśli z garnka ubyło wody, powinniśmy ją uzupełnić. Opcjonalnie możemy dolać odrobinę zalewy z kapusty kiszonej, jeśli potrawa jest niewystarczająco kwaśna.
Makaron gotujemy zgodnie z zaleceniami producenta, odcedzamy, dodajemy do garnka z kapustą i grzybami. Wszystkie składniki dokładnie mieszamy. Gotowe!
Warto wiedzieć: Nie tylko śledź pod pierzynką. Jak jadano ryby w czasach PRL-u?