Obowiązkowy w świątecznym menu. Sprawdzony przepis na karpia po żydowsku
Wyjątkowo delikatny, lekko słodki i bardzo aromatyczny. Nic dziwnego, że w polskich domach od pokoleń obowiązkowo ląduje na wigilijnym stole. Karp po żydowsku przyrządzany jest na wiele różnych sposobów, ale jeśli nie masz jeszcze swojego sprawdzonego przepisu, spieszę z pomocą. Ten przepis to "pewniak". W moim domu goście zawsze proszą o dokładkę, więc robię od razu podwójną porcję. Spróbuj, a z pewnością zachowasz tę recepturę na lata.
Karp po żydowsku - to znaczy jaki?
Choć na karpia po żydowsku nie ma jednego, podstawowego przepisu, bo przez dekady przepisy z różnych stron Polski "wędrowały" po polskich domach i wiele z nich miało w sobie dodatki rodem z konkretnych regionów Polski, z pewnością można stwierdzić, że karp przygotowany na słodko ma ogromną rzeszę fanów i honorowe miejsca na świątecznym stole. Wiele osób czeka na niego cały rok, bo delikatne mięso i niecodzienny smak wprowadza ich w błogość i taki rodzaj szczęścia, który daje nam tylko doskonały smak.
Historia karpia po żydowsku jest nieco skomplikowana. Według niektórych jest to jedno z wielu wcieleń gefilte fisz, czyli faszerowanej ryby, którą Żydzi przyrządzali co najmniej od średniowiecza. Jednakże gefilte fisz najczęściej przygotowywany był ze szczupaka. W "Kuchni koszernej", książce traktującej o daniach kuchni żydowskiej, karp po żydowsku nie pojawia się wcale, za to jako popularny i lubiany przepis figuruje karp po... polsku. Ten z kolei nie ma nic wspólnego ze znanym nam smakiem, bowiem jest to ryba gotowana w piwie.
Typowy i znany większości Polakom karp po żydowsku, mimo że przyrządzany na różne sposoby, ma słodkie dodatki w postaci rodzynek i migdałów, a dzięki procesowi gotowania, mięso jest wyjątkowo delikatne. Jeśli smakował wam tak przygotowany karp, ale nie robiliście jeszcze swojego własnego, bo trudno było wam się odnaleźć i wybrać przepis, który byłby pewny i sprawdzony, spieszymy z pomocą! Poniższy przepis jest przekazywany z pokolenia na pokolenie, a wszyscy, którzy go jedli zawsze go chwalili i prosili o dokładkę. Warto spróbować - z pewnością zagości na świątecznym stole na stałe.
Zobacz również:
Karp po żydowsku - sprawdzony przepis
Składniki:
- 2 płaty karpia (ok. 1,6 kg)
- 1 opakowanie przyprawy do ryb
- 2 cebule
- 3 łyżki masła
- 4 goździki
- 1,5 szklanki bulionu
- 60 g rodzynek
- 60 g płatków migdałów
- 1 łyżka soku z cytryny
- natka pietruszki
Przygotowanie:
- Płaty karpia umyć, następnie odciąć płetwy i usunąć wszystkie łuski. Pokroić na porcje. Doprawić przyprawą do ryb.
- Cebule obrać i pokroić na półplasterki. Zeszklić na maśle z dodatkiem goździków. Wlać bulion i zagotować. Sprawdzić doprawienie solą.
- Włożyć rybę, przykryć i gotować na małym ogniu przez ok. 25 minut.
- Wyjąć na półmisek. Do wywaru dodać rodzynki, płatki migdałów i sok z cytryny. Gotować bez przykrycia przez kilka minut, aż sos trochę odparuje.
- Polać po rybie. Udekorować natką.