"Eliksir nieśmiertelnych" - czym jest matcha i jak zrobić z niej latte?

Matcha, czyli sproszkowana, zielona herbata stała się bardzo popularnym napojem na całym świecie i nie ma się czemu dziwić, ponieważ charakteryzuje się świetnymi właściwościami prozdrowotnymi. Jeśli jednak nie odpowiada nam jej smak, warto wypróbować innej wariacji tej herbaty, a mianowicie matcha latte.

Matcha latte to połączenie zielonej herbaty matcha z mlekiem
Matcha latte to połączenie zielonej herbaty matcha z mlekiem123RF/PICSEL

Co to jest matcha?

Matcha to sproszkowana zielona herbata, która jest bardzo mocno zakorzeniona w kulturze i tradycji Japonii, gdzie nazywana była "eliksirem nieśmiertelnych". Matcha jest bogata m.in. w antyoksydanty, aminokwasy, minerały, witaminy, chlorofil, cynk, magnez, dlatego uznawana jest za napój prozdrowotny.

Naukowcy wskazują, że regularne picie tej herbaty poprawia metabolizm i usprawnia proces chudnięcia, zwiększa koncentrację, spowalnia starzenie się komórek, działa pobudzająco i dostarcza energii.

Do uprawy matchy wykorzystuje się tzw. metodę zacieniania krzewów herbacianych. Zacienienie następuje na trzy tygodnie przed zbiorami, by wyeliminować zbyt duży wpływ promieni słonecznych. Dzięki temu w herbacie znajduje się więcej mikroelementów.

Matchę z powodzeniem można mieszać z wodą i innymi płynami, by spożywać ją w formie napoju, ale bardzo często matcha stanowi również dodatek do wielu dań i deserów.

Matcha może być doskonałym zamiennikiem kawy, ponieważ zawiera kofeinę. Jedna matchy ma w sobie ok. 40-50 mg kofeiny. Różnica między kofeiną w kawie i tej zielonej herbacie polega na tym, że w przypadku matchy pobudzenie kofeiną jest łagodniejsze i wydłużone, zatem po jej wypiciu nie odczujemy nagłego i natychmiastowego pobudzenia.

Matcha latte - jak przygotować ją w domu?
Matcha latte - jak przygotować ją w domu?123RF/PICSEL

Matcha latte - składniki

Do przyrządzenia matcha latte z kawą potrzebujemy następujących składników:

  • 2 g proszku matcha,
  • 80 ml wody,
  • 120 ml mleka,

Matcha latte - przepis

Mleko podgrzewamy do 60-70 st. C, dzięki czemu otrzymamy jego naturalną słodycz. Następnie mleko spieniamy i przelewamy do szklanki. Matchę przesiewamy przez sitko do miseczki i dolewamy do niej wodę o temperaturze 80 st. C.

Całość energicznie mieszamy najlepiej przy użyciu miotełki chasen, czyli bambusowego pędzelka, używanego właśnie do zaparzania matchy. Gdy na powierzchni pojawi się delikatna pianka, herbatę przelewamy do mleka. Opcjonalnie możemy dodać odrobinę mleka.

"Zbliżenia". Krzysztof Szewczyk. Szczerze o chorobie, o telewizji w anegdocieINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas