Gotowania solanki do ogórków nauczyła mnie babcia. Od lat trzyma się stałych proporcji

Połowa czerwca i nadciągający wielkimi krokami lipiec to czas, w którym panie domu wyciągają z szafek kuchennych słoiki i zakurzone naczynia gliniane. Odpowiednio umyte i wyparzone posłużą jako miejsce przechowywania smakowitych przetworów. Część z nich zostanie przeznaczona na jędrne i chrupiące ogórki kiszone. Jak przygotować takie, które będą smakowały jak te babcine? Sekret tkwi w przepisie na solankę, który nestorki rodów dopracowały do perfekcji.

Prosta solanka i kilka przypraw dodadzą ogórkom kiszonym nowy wymiar smaku
Prosta solanka i kilka przypraw dodadzą ogórkom kiszonym nowy wymiar smaku123RF/PICSEL

Co się dodaje do ogórków kiszonych?

Wiele osób podkreśla, że do kiszenia najlepiej nadają się ogórki zbierane na przełomie lipca oraz sierpnia. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by już teraz zabrać się za przygotowanie pierwszych sezonowych przetworów. Półki sklepowe oraz stragany pysznią się wyborem mniejszych i większych ogórków gruntowych.

Mamy i babcie zwracają uwagę, by sięgać głównie po te średniej wielkości, intensywnie zielone, jędrne oraz bez widocznych śladów obicia. Świeże i wybrane z rozmysłem ogórki same z siebie nie nabiorą wyjątkowego smaku podczas kiszenia. Trzeba im w tym nieco pomóc. Zacznijmy od skomponowania kilku przypraw, które nie tylko wpłyną na jędrność i chrupkość, ale także podbiją aromat i zapewnią doznania kubkom smakowym. Czym doprawiać ogórki kiszone? Wybitny efekt uzyskamy, stawiając na:

  • ząbki czosnku,
  • korzeń chrzanu,
  • łodygi kopru z baldachami,
  • ziarna gorczycy,
  • ziarna czarnego pieprzu,
  • ziele angielskie,
  • liście laurowe,
  • liście czarnej porzeczki,
  • liście wiśni,
  • liście dębu,
  • mieloną gałkę muszkatołową,
  • plasterki papryczki chilli.

Jak zrobić zalewę na ogórki kiszone?

Przyprawy w ogórkach kiszonych są ważne, ale to od odpowiednio przygotowanej solanki zależy większość sukcesu. Odpowiednie proporcje na wyśmienitą zalewę do chrupkich ogórków kiszonych od lat stosowane są przez nasze mamy i babcie, które osiągnęły mistrzostwo w przygotowywaniu ulubionych przetworów. Jakie składniki oraz w jakich ilościach połączyć ze sobą?

Z połączenia wody i soli powstaje solanka, czyli zalewa do ogórków kiszonych
Z połączenia wody i soli powstaje solanka, czyli zalewa do ogórków kiszonych123RF/PICSEL

Chrupiące, jędrne i odpowiednio słone ogórki kiszone uzyskamy, jeśli połączymy ze sobą jeden litr ciepłej i przegotowanej wcześniej wody oraz jedną pełną łyżkę soli kamiennej. Osoby, które niemal z zamkniętymi oczami są w stanie przygotować doskonałą miksturę, polecają sięgnąć po niejodowaną sól kłodawską. Przygotowanie dobrze zbalansowanej solanki nie jest zadaniem trudnym. Już po pierwszym razie zauważymy, że idealnie wydobyła smak zanurzonych w niej warzyw.

Po jakim czasie można jeść ogórki kiszone?

Wypakowane po brzegi słoiki pełne ogórków, przypraw i zalewy przykrywamy szczelnie kocem, nie pozwalając, by uciekło z nich ciepło. Taka metoda sprawi, że jeszcze lepiej się zawekują, a sam proces fermentacji będzie przebiegał bardzo sprawnie. W ten sposób trzymamy ogórki przez ok. 12 godzin. Kiedy upłynie pierwsze kilkanaście godzin wekowania, możemy przenieść słoiki przetworami do ciemnego oraz chłodnego miejsca.

Możemy zdecydować się na spiżarnię, garaż, piwnicę lub dobrze wietrzoną klatkę schodową. Warto pamiętać, że odpowiednia temperatura ma wpływ na cały proces kiszenia. Optymalny wskaźnik na termometrze ochroni ogórki przed puchnięciem, które powoduje, że wyciągnięte ze słoika mogą być puste w środku. Ile trzeba poczekać na możliwość spróbowania pierwszych ogórków kiszonych? Babcie oraz doświadczone panie domu podkreślają, że kluczowa jest cierpliwość. Najlepiej zabrać się za testowanie dopiero po 2-3 tygodniach.

Tradycyjny przepis na ogórki w occieInteria Kulinaria

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas