Ile bigos może stać w lodówce? Jak przedłużyć jego świeżośc?

Bigos jest potrawą prostą do zrobienia, lecz czasochłonną. W okresie świątecznym gości na wielu stołach. Zdarza się jednak, że po świątecznej uczcie dużo go jeszcze zostaje. Co zrobić z resztą przygotowanego bigosu? Ile może on stać w lodówce?

Ile bigos może stać w lodówce? Jak przedłużyć jego świeżość?
Ile bigos może stać w lodówce? Jak przedłużyć jego świeżość?123RF/PICSEL

  • Po świętach w wielu polskich domach pozostają niedojedzone potrawy. Przechowuje się zazwyczaj w lodówce.
  • Bigos w zależności od składników w nim zawartych może się zepsuć szybciej, niż się spodziewamy.
  • Istnieją sposoby na przechowywanie bigosu, zachowując jego świeżość nawet przez kilka miesięcy. 

Ile świeży bigos może stać w lodówce?

Okres przechowywania bigosu w lodówce bywa różny. Wszystko zależy od tego, z jakich składników się on składa. Według wielu internautów typowy bigos z kapustą i mięsem jest w stanie zachować świeżość do tygodnia. Inaczej sytuacja miewa się, jeśli dodajemy do niego cebulę lub grzyby. Te składniki szybciej się psują. Jeśli są one dodane do bigosu, wtedy cała potrawa wytrzyma w lodówce raptem 3-4 dni.

Niewielkie porcje bigosu możemy przez kilka dni przechowywać w lodówce. Resztę lepiej przechowywać na inne sposoby
Niewielkie porcje bigosu możemy przez kilka dni przechowywać w lodówce. Resztę lepiej przechowywać na inne sposoby123RF/PICSEL

Sposób na dłuższą świeżość bigosu. Mrożenie

Istnieją inne sposoby na przechowywanie bigosu, aby zachował świeżość na dłużej. Wiele osób decyduje się po świętach zostawić małą porcję w lodówce. Resztę bigosu zamrażają. Tak przechowywana potrawa może wytrzymać od trzech miesięcy do nawet pół roku. Ostudzony bigos najlepiej spakować do woreczków strunowych. Jeśli uda nam się usunąć z nich jak najwięcej powietrza, potrawa będzie zajmować mało miejsca w zamrażalniku.

Sposób na dłuższą świeżość bigosu. Pasteryzacja

Ostatnim sposobem jest pasteryzacja potrawy. Wystarczy przełożyć bigos do słoików i zamknąć je szczelnie metalową pokrywką. Następnie pełne słoiki przez kilkanaście minut powinny gotować się w garnku z wodą. Po ostygnięciu można je przechowywać w suchym i chłodnym miejscu nawet do dwóch miesięcy.

Pasteryzacji można również dokonać na inne sposoby. Zamknięte słoiki z bigosem możemy podgrzać w piekarniku ustawionym na mniej niż 100° C. Po 20 minutach należy je wyciągnąć i poczekać, aż ostygną. Ostatnim sposobem jest przełożenie do słoików gorącego bigosu i odwrócenie ich do góry dnem. Następnie należy zakryć je kocem i poczekać, aż pod przykryciem wszystkie słoiki ostygną.

***

Czytaj także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas