Jak przechowywać czosnek? Tak wydłużysz jego świeżość
Czosnek jest jedną z najpopularniejszych przypraw, które dodajemy do różnych potraw. Nadaje aromatu i wzbogaca smak. Znany jest także ze swoich wyjątkowych właściwości leczniczych. Podpowiadamy, jak przechowywać czosnek, by pozostawał dłużej świeży i smaczny.
Czosnek: właściwości zdrowotne
Czosnek jest uznawany za naturalny antybiotyk. Zawiera w sobie wysoką dawkę związków flawonoidowych, saponiny oraz aminokwasów. Dzięki zawartości licznych witamin oraz minerałów wspiera układ immunologiczny i podnosi odporność organizmu. Ząbki czosnku są źródłem:
- witamin: B1, B2, C, A,PP
- potasu
- wapnia
- chromu
- niklu
- kobaltu
Czosnek zawiera także olejki eteryczne bogate w siarczki i allicynę. Cechuje go działanie antyseptyczne i antybakteryjne. Dodatkowo pomaga zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi oraz obniża jej ciśnienie. Olejki w nim zawarte pomogą na bóle mięśni oraz w udrożnieniu dróg oddechowych.
Zobacz także: Jak szybko obrać czosnek?
Jak przechowywać czosnek?
Czosnek można wykorzystywać w różnej formie - całe ząbki, siekany, sproszkowany lub przeciśnięty przez praskę. Jest to łatwo dostępna roślina, którą z powodzeniem wyhodujemy nawet w domowych warunkach. Jeżeli nie chcemy samodzielnie uprawiać rośliny, warto wiedzieć, jak przechowywać czosnek, aby przedłużyć jego świeżość.
Po pierwsze czosnek powinien być trzymany w miejscu suchym. W przypadku wilgoci zacznie on kiełkować lub pleśnieć. Można go trzymać w ciemnym i suchym miejscu bez żadnych opakowań lub umieścić w pudełku albo papierowej torbie. Sprawdzi się także w tym celu drewniany koszyk lub wiązanie czosnku w girlandy do wieszania.
Z kolei obrany czosnek należy przechowywać w szczelnym opakowaniu w lodówce. Dla zachowania świeżości przez dłuższy czas czosnek można zamarynować. Wystarczy obrane ząbki zalać oliwą i przechowywać w zamkniętym słoiku w lodówce. Tłuszcz przesiąknie aromatem ząbków i będzie go można także zużyć w trakcie gotowania.
***
Zobacz także: