Jak zrobić dżem z aronii?

Dżem z aronii to pyszny i zdrowy dodatek do kanapek i potraw. Oto trzy przepisy, które sprawią, że pokochasz przetwory z tej wspaniałej jagody. Aronia zarówno na surowo, jak i w przetworach, może chronić przed miażdżycą, cukrzycą i nadciśnieniem tętniczym. Jest znana z pozytywnego wpływu na wzrok, pamięć i koncentrację. Przypuszcza się także, że częste jedzenie aronii może zmniejszyć ryzyko wystąpienia nowotworów. Zatem jak zrobić dżem z aronii?

Dżem z aronii na trzy sposoby
Dżem z aronii na trzy sposoby123RF/PICSEL

Domowy dżem z aronii: Przepis

Jak zrobić dżem z aronii? Wystarczy kilogram jagód oraz 75 dekagramów cukru, aby przygotować tradycyjny, domowy dżem z aronii. Przepis i wykonanie są bardzo proste. Należy zmiażdżyć połowę kilograma owoców, dodać do nich cukier i zagotować na małym ogniu. Następnie trzeba zdjąć szumowiny i wsypać pozostałe jagody — znów zagotować. Zmniejszyć ogień i gotować do czasu aż owoce staną się szkliste. Konfitura z aronii wymaga uwagi, trzeba często ją mieszać i od czasu do czasu potrząsnąć garnkiem, aby dżem się nie przypalił. Gotową konfiturę przelewamy do słoików i pasteryzujemy.

Rada: można przygotować też klasyczny dżem z aronii bez cukru. Wówczas pod koniec gotowana należy dodać środek żelujący zgodnie z przepisem na opakowaniu.

Jak zrobić dżem z aronii i jabłek?

Dżem z aronii podczas gotowania należy często mieszać
Dżem z aronii podczas gotowania należy często mieszać123RF/PICSEL

Dżem z aronii i jabłek to pyszny dodatek do kanapek, naleśników czy racuchów. Aby go wykonać, należy przygotować kilogram aronii, kilogram jabłek oraz 75 dekagramów cukru i produkt żelujący na bazie pektyny. Pyszny dżem z aronii powstanie, gdy zostaną wykonane następujące kroki:

  1. Przygotowanie dżemu należy rozpocząć dwa dni wcześniej od zamrożenia owoców. Można to zrobić w woreczkach foliowych lub jeśli pozwala na to miejsce w zamrażarce, w garnku.

  • Następnego dnia trzeba wyjąć aronię, zamrożoną wsypać do garnka i podgrzewać na małym ogniu.

  • W tym czasie jabłka: umyć, obrać, pozbawić gniazd nasiennych i pokroić w grubą kostkę.

  • Jabłka wymieszać z aronią i gotować na małym ogniu przez około 30 minut, aż zaczną się rozpadać.

  • Wsypać cukier i gotować jeszcze przez 10 minut. Od czasu do czasu zamieszać.

  • Dodać preparat żelujący i postępować według instrukcji na opakowaniu.

  • Gotowy dżem przelać do słoików i zapasteryzować.

  • Konfitura z aronii i bananów bez cukru

    Konfitura z aronii powstanie z kilograma jagód, pięciu bananów oraz produktu żelującego na bazie pektyny. Aronię należy umyć, oczyścić z szypułek i zamrozić na 48 godzin. Owoce wyjąć z zamrażalnika, przesypać do garnka i gotować przez 30 - 40 minut na małym ogniu. W tym czasie trzeba obrać i pokroić na plasterki banany, a następnie dodać je do aronii. Całość gotować jeszcze 10 - 15 minut, po czym dodać środek żelujący i postępować według instrukcji na opakowaniu. Gotowy dżem z aronii przełożyć do słoików i poddać pasteryzacji.

    Rada: banany można zastąpić gruszkami, które także nadają konfiturze naturalnej słodyczy i doskonale komponują się z aronią. Aby wyeliminować z przepisu środek żelujący, można dodać do aronii kilogram obranych i pokrojonych w kostkę jabłek. 

    Jak podawać dżem z aronii?

    Dżem z aronii to doskonały dodatek do naleśników, racuchów, gofrów i owsianki. Wybornie smakuje na kanapkach z masłem. W wersji wytrawnej można pałaszować go z pasztetem lub dodawać do mięs.

    Smacznego!

    INTERIA.PL
    Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
    Dołącz do nas