Reklama

Jaka dieta jest najbardziej korzystna dla mężczyzn. Naukowcy alarmują!

Autorzy nowego badania naukowego twierdzą, że regularne spożywanie niektórych pokarmów zwiększa ryzyko wystąpienia nowotworu prostaty u mężczyzn. Eksperci radzą, aby panowie unikali m.in. nadmiernego spożycia mięsa, produktów pszennych, słodzonych napojów dietetycznych, nabiału i buraków. Czego jeszcze?

Niezdrowe odżywianie może prowadzić do wystąpienia wielu chorób

Nie jest tajemnicą, że dieta ma ogromny wpływ na nasze zdrowie - gdy zamiast warzyw i owoców dominują w niej wysokoprzetworzone produkty, pogorszeniu ulega samopoczucie, a ryzyko wystąpienia groźnych chorób drastycznie wzrasta. 

Eksperci alarmują, że niezdrowe odżywianie odpowiada za co piąty zgon na świecie, zabijając więcej osób niż palenie papierosów. Jadłospis obfitujący w utwardzone tłuszcze, sól i cukier, przyczynia się także do rozwoju niektórych nowotworów, w tym raka prostaty. Przyjrzeć się temu zagadnieniu postanowili amerykańscy uczeni, którzy dowiedli, że nadmierne spożywanie pewnych pokarmów zwiększa ryzyko raka.

Reklama

Czego panowie nie powinni jeść? Naukowcy alarmują!

Zespół badaczy z Cleveland Clinic w stanie Ohio przeanalizował dane pozyskane od 76 685 mężczyzn w wieku od 55 do 74 lat, którzy byli monitorowani przez 13 lat. Naukowcy zwrócili uwagę m.in. na stosowaną przez nich dietę, a następnie przebadali surowicę krwi pod kątem kilku metabolitów tworzonych przez bakterie bytujące w jelitach. 

Naukowcy odkryli powiązania między najbardziej agresywną postacią raka prostaty a nadmiernym stężeniem fenyloacetyloglutaminy, choliny i betainy. Fenyloacetyloglutamina jest wytwarzana, gdy bakterie jelitowe rozkładają fenyloalaninę, niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu aminokwas. Znajduje się ona w produktach wysokobiałkowych, takich jak: nabiał, mięso, drób, soja, ryby, fasola, orzechy, a także w napojach dietetycznych słodzonych aspartamem. Cholina jest obecna głównie w produktach pochodzenia zwierzęcego, takich jak: mięso, ryby, jaja i nabiał, zaś betaina - w skorupiakach, pszenicy i burakach.

Mężczyźnie powinni ograniczyć spożycie mięsa

Naukowcy odkryli, że mężczyźni z podwyższonym poziomem fenyloacetyloglutaminy w surowicy krwi byli 2,5 razy bardziej narażeni na śmierć z powodu raka prostaty niż ci z najniższym poziomem tego metabolitu. Z kolei na badanych, u których odnotowano zwiększone stężenie choliny lub betainy, ciążyło niemal dwukrotnie większe ryzyko zachorowania na nowotwór prostaty. 

Uczony zaznacza, że panowie powinni uważniej przyjrzeć się zwłaszcza ilości mięsa w jadłospisie. "Metabolity związane z rakiem prostaty wytwarzane są głównie po spożyciu mięsa i innych produktów pochodzenia zwierzęcego, dlatego warto je ograniczyć" - konkluduje. 

***

Przeczytaj również: 

Najgorsze, co możesz zrobić z paznokciami. Te stylizacje szokują!

Agnieszka Woźniak-Starak kocha czarne stylizacje! Nie ona jedyna!

Maja Hyży chce już ślub! Tylko jej partner odwleka...?!

Zobacz również: 


PAP life
Dowiedz się więcej na temat: dieta dla mężczyzn | czego nie jeść

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy