Koniec z rujnowaniem zdrowia! Oto jak pożegnać się z nadużywaną przyprawą

Tomasz Hirkyj

Opracowanie Tomasz Hirkyj

Gotowanie i sól to w kuchni, zwłaszcza polskiej, duet nierozłączny. Niestety, bo tej przyprawy wciąż nadużywamy! Sól jest szkodliwa i nie ma sensu z tym argumentem dyskutować, więc w trosce o zdrowie czasem trzeba się z nią stale pożegnać i ją zastąpić. Tylko czym? Okazuje się, że opcji jest całkiem sporo.

Sól zatrzymuje wodę i szkodzi zdrowiu. Lepiej z niej zrezygnować
Sól zatrzymuje wodę i szkodzi zdrowiu. Lepiej z niej zrezygnować123RF/PICSEL

Sól jest szkodliwa

Sól w kuchni jest niezbędna: wie o tym każdy, kto przygotowuje posiłki. To właśnie ona nadaje charakteru potrawom oraz podkręca ich smak. Niestety, soli nagminnie nadużywamy, a to odbija się na naszym zdrowiu. Nadciśnienie, problemy żołądkowe, wzdęcia, bezsenność, nadwaga, otyłość, stany zapalne - można wymieniać w nieskończoność, a głównym winowajcą jest sól właśnie.

Czy trzeba z soli całkowicie rezygnować? Nie, ponieważ jest źródłem sodu, a on jest niezbędny w funkcjonowaniu organizmu. Trzeba jednak przestrzegać dziennej normy soli, którą ustaliła Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Wynosi ona pięć gramów, czyli ok. jednej łyżeczki. Czy to dużo? Nie.

Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że sól jest częstym dodatkiem do żywności, dlatego też trzeba z niej albo korzystać z umiarem, albo całkowicie zrezygnować.

Czym zastąpić sól? Są inne przyprawy!

Jeśli chodzi o zamienniki soli białej, czyli jodowanej, to na myśl przychodzą inne gatunki tej przyprawy. Chodzi m.in. o sól himalajską albo sól morską. Niestety, nie mamy dobrych wieści. Takie alternatywy również zawierają sód, więc na dłuższą metę również nie będą korzystne dla naszego zdrowia.

Co można wykorzystać? Aby zakamuflować brak soli w potrawach, lepiej sięgnąć po prostu czarny pieprz, który nie tylko pobudzi kubki smakowe, ale także podkręci smak potraw.

Mieszanki ziołowe

Mieszanki ziołowe mogą nas uratować z kulinarnej opresji, jaką jest rezygnacja z soli. Można skomponować sobie ją samemu albo sięgnąć po gotowe przyprawy, które są w sklepach. Co warto mieć na uwadze? Bazylię, oregano, tymianek, cząber, gorczycę, kolendrę albo szałwię. Oczywiście, nie trzeba się ograniczać wyłącznie do ziół suszonych, ale w miarę możliwości skorzystać ze świeżych.

Nieważne, którymi ziołami zastąpimy sól, najlepiej dodawać je pod koniec gotowania, aby nie straciły swojego wyjątkowego aromatu.

Tajne składniki masz pod ręką. Tak zastąpisz sól

Nie przekonują nas przyprawy, by zastąpić sól w przygotowywaniu potraw. Można spróbować komponować typowe dania z dodatkiem nietypowych składników, które mają wyrazisty charakter. Mowa tutaj o chrzanie albo musztardzie, które podkręcą smak potraw bez większego uszczerbu na zdrowiu.

Polecamy także:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas