Kulinarne przepisy z kefirem w roli głównej. 3 bajecznie proste i smakowite przepisy
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Kefir to niezwykle lubiany w Polsce napój mleczny, powstający na bazie tzw. ziaren kefirowych. Wyróżnia się białą lub lekko kremową barwą, lekko zawiesistą konsystencją i bardzo wyrazistym, kwaskowatym smakiem. Walory smakowe kefiru od lat wykorzystuje się w domowej kuchni. Jakie pyszności można przygotować na bazie przetworu mlecznego? Podpowiadamy.
Placuszki na kefirze
Leniwe i niespieszne śniadanie, obiad zjadany na tarasie lub kolacja w towarzystwie zachodzącego słońca. Puszyste jak chmurka i obłędnie miękkie placuszki na bazie kefiru doskonale sprawdzą się jako posiłek o różnych porach dnia. Są wyjątkowo nieskomplikowane w przygotowaniu i zdecydowanie polubią je osoby, które nie przepadają za godzinami spędzonymi w kuchni.
Składniki:
- 1 szklanka kefiru,
- 2 jajka,
- 150 g mąki pszennej,
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia,
- ½ łyżeczki sody oczyszczonej,
- 2 łyżki cukru,
- 1 łyżka oleju,
- szczypta soli do smaku.
Przygotowanie:
- Kefir przekładamy do miski, dodajemy jajka oraz olej i dokładnie mieszamy.
- Mąkę przesiewamy do osobnego naczynia, dodajemy cukier, sól, proszek do pieczenia oraz sodę oczyszczoną i łączymy ze sobą.
- Do mokrych składników wrzucamy suche i mieszamy za pomocą łyżki, rózgi lub miksera.
- Tak przygotowane ciasto odstawiamy na 30 minut, a następnie zabieramy się do smażenia.
- Na patelni rozpuszczamy masło klarowane, ciasto wlewamy porcjami i smażymy przez 2-3 minuty z każdej strony.
- Gorące placuszki podajemy z dżemem, serkiem, śmietaną, syropem klonowym lub innymi ulubionymi dodatkami. Smacznego!
Chłodnik litewski z kefiru
Bardzo gęsty, idealnie schłodzony i po brzegi wypełniony warzywami oraz ziołami. Tak przygotowany chłodnik litewski smakuje nie tylko stałym wielbicielom, ale także osobom, które próbują go po raz pierwszy. To świetna propozycja na obiad w ciepłych miesiącach, choć nic nie stoi na przeszkodzie, by zajadać się nim także jesienią lub zimą.
Składniki:
- 1 pęczek botwinki,
- 2 buraki średniej wielkości,
- 2 łyżki masła,
- 3-4 ząbki czosnku,
- 1 szklanka wody lub zakwasu buraczanego,
- 1l kefiru,
- ½ ogórka szklarniowego,
- 5 rzodkiewek,
- pęczek koperku i szczypiorku.
Przygotowanie:
- Botwinkę bardzo dokładnie opłukujemy pod wodą z nadmiaru piasku oraz innych zabrudzeń. W kolejnym kroku kroimy ją na kawałki o wielkości 1,5 cm.
- Buraczki obieramy ze skórki i kroimy w niewielką kostkę, a czosnek drobno siekamy. Do garnka wrzucamy 2 łyżki masła i dodajemy przygotowane warzywa.
- Całość smażymy na niewielkim ogniu przez 5-10 minut. W tym czasie botwinka i buraki zdążą delikatnie zmięknąć.
- Składniki zalewamy szklanką wody lub zakwasu buraczanego, mieszamy, przykrywamy pokrywką i pozostawiamy do zagotowania.
- Garnek zdejmujemy z ognia, odkładamy na bok i czekam, aż zawartość wystygnie. W międzyczasie drobno siekamy opłukany koperek i szczypiorek.
- Rzodkiewkę kroimy w cienkie plasterki lub paseczki, a obranego ogórka w niedużą kostkę i dorzucamy do garnka.
- Warzywa i zioła zalewamy kefirem, doprawiamy solą i pieprzem do smaku, a po wymieszaniu wkładamy do lodówki na ok. 3 godziny.
- Porządnie schłodzony chłodnik litewski podajemy obficie posypany koperkiem oraz z dodatkiem ugotowanego na twardo jajka.
Babeczki z kefirem i jabłkami
Prezentowany przepis jest pochwałą prostoty. Z kilku łatwo dostępnych składników przygotujemy smakowitą przekąskę, w której jabłka bez problemu zastąpimy innymi owocami sezonowymi. Babeczki doskonale sprawdzą się na mniejszy oraz większy apetyt, a także wtedy, kiedy poczujemy ochotę na coś słodkiego.
Składniki:
- 3 średnie jajka,
- 1 szklanka cukru białego,
- ½ szklanki oleju roślinnego,
- 1 szklanka kefiru,
- 2,5 szklanki mąki pszennej,
- 3 dorodne jabłka,
- szczypta soli i cynamonu,
- cukier puder do posypania.
Przygotowanie:
- Jajka wbijamy do miski, dodajemy cukier i ubijamy przez 4-5 minut na gęstą i bardzo puszystą pianę. Do ubitej masy stopniowo dodajemy olej, kefir, mąkę pszenną, proszek do pieczenia oraz szczyptę soli.
- Składniki mieszamy za pomocą miksera lub blendera na gładką i jednolitą masę. Przygotowaną masa wypełniamy do 2/3 wysokości silikonowe lub papierowe foremki.
- W kolejnym kroku myjemy jabłka, obieramy ze skórki i usuwamy gniazda nasienne. Pokrojone w kostkę układamy na wierzchu ciasta, delikatnie dociskając.
- Górę posypujemy cynamonem, a następnie wkładamy do piekarnika nagrzanego do 180 st. C, w trybie góra-dół, na 30-35 minut.
- Upieczone babeczki wyjmujemy na zewnątrz i po delikatnym ostudzeniu wyciągamy z foremek. Jeśli zostaną w nich zbyt długo, ich konsystencja zrobi się gumowa.
- Po całkowitym wystudzeniu oprószamy wierzch mieszanką cukru pudru oraz cynamonu. Smacznego!
Sprawdź: