Menemen: Turecka jajecznica na bogato. Doskonale smakuje, syci na długo

Pełna warzyw, sycąca i przepyszna turecka jajecznica to doskonały pomysł na urozmaicenie tradycyjnych śniadań. Menemen doskonale smakuje zwłaszcza w leniwe weekendowe poranki, kiedy zapach smażonych pomidorów i papryki roznosi się po całym domu, wybudzając pogrążonych we śnie domowników. Kremowe jajka na pomidorach możemy także podać w ramach lżejszego obiadu lub zaserwować w trakcie kolacji.

Jak przygotować turecką jajecznicę?
Jak przygotować turecką jajecznicę?123RF/PICSEL

Menemen - odmiana swojskiej jajecznicy

Egzotyczna nazwa przywodzi na myśl skomplikowane w wykonaniu danie, które zapewne wymaga od nas skompletowania trudno dostępnych składników. Nic bardziej mylnego. Pod określeniem menemen kryje się turecki sposób na doskonale nam znaną jajecznicę. To nic innego jak jajka smażone z dodatkiem papryki, pomidorów oraz aromatycznych przypraw.

Na pierwszy rzut oka może nieco przypominać typową arabską szakszukę, jednak nią nie jest. Turcy nieco inaczej dobrali do dania dodatki, a dodatkowo menemen wzbogaca się posiekanymi ziołami i popularnym w kraju jogurtem, czyli ajranem. Warto wiedzieć, że w niektórych regionach Turcji potrawa bardziej przypomina jajecznicę, a w innych robi się ją na bazie jajek sadzonych.

Jajecznica po turecku - składniki

Sparzone pomidory, papryka i jajka to podstawa tureckiej jajecznicy
Sparzone pomidory, papryka i jajka to podstawa tureckiej jajecznicy123RF/PICSEL
  • 5 jajek
  • 1 duży pomidor lub 2 mniejsze
  • 1 mała cebula
  • 1 papryka zielona
  • 2 łyżki oliwy z oliwek
  • sól i świeżo mielony pieprz
  • natka pietruszki, koperek lub szczypiorek do podania

Jak zrobić jajecznicę po turecku?

  1. Pomidory sparzamy we wrzątku, a następnie obieramy ze skórki i kroimy w drobną kostkę. Cebulę obieramy z łupiny i drobno siekamy, a paprykę pozbawiamy gniazda nasiennego i kroimy w niewielką kostkę.
  2. Na patelnię wlewamy dwie łyżki oliwy i rozgrzewamy na niewielkim ogniu. Dorzucamy cebulę oraz paprykę, a następnie smażymy przez ok. 3-4 minuty, co jakiś czas mieszając.
  3. Do podsmażonych warzyw dodajemy pomidory i podgrzewamy do momentu, aż całkowicie się rozpadną, a woda odparuje. Powinno to zająć ok. 10 minut.
  4. W kolejnym kroku wbijamy jajka na patelnię, mieszamy i podgrzewamy do uzyskania ulubionej konsystencji.
  5. Gotowy menemen podajemy na ciepło, obficie posypany szczypiorkiem, natką pietruszki lub koperkiem. Smacznego!
Jajka, jakich jeszcze nie jadłeś - jajeczne chmurkiInteria Kulinaria

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas