Najlepsza przekąska dla sercowców. Strzeże rytmu, wspiera funkcje
Dobroczynne właściwości tego niepozornego kwiatostanu są coraz bardziej znane. Oprócz dużej zawartości niezbędnych witamin naukowcy odkryli, że zawierają składnik odpowiedzialny za prawidłowe funkcjonowanie najważniejszego organu w naszym ciele – serca. O czym mowa?
Spis treści:
Niepozorne kuleczki skrywają niesamowity związek chemiczny
Choć uznana za jadalną jest cała roślina, najczęściej spotykane i wykorzystywane w kuchni są pąki kwiatów tego ciernistego krzewu. Mowa oczywiście o kaparach, łatwo dostępnych we wszystkich sklepach spożywczych w zalewie. Badania przeprowadzone przez naukowców z University of California, Irvine School of Medicine odkryto, że oprócz bogactwa witamin i mikroelementów, te małe kwiatostany zawierają związek o nazwie kwercetyna. Aktywuje on białka niezbędne do prawidłowej pracy mózgu i serca człowieka, a w przyszłości może nawet przyczynić się do opracowania terapii w leczeniu padaczki i zaburzeń rytmu serca. To niezwykłe odkrycie sprawiło, że kapary będą doskonałym wyborem dla każdego, kto boryka się z problemami z sercem, bowiem dostarczana wraz z kaparami kwercetyna reguluje rytm serca i aktywuje kanały KNCQ odpowiedzialne za prawidłową pracę tego narządu. Co ciekawe, fakt że kapary najczęściej możemy znaleźć w zalewie, a nie surowe jest dodatkowym atutem, bowiem dzięki temu zwiększa się ilość tego ważnego aktywatora białka.
Zobacz również:
Kapary nie tylko na serce
Dobroczynny wpływ na serce to nie jedyna korzyść z wprowadzenia kaparów do swojej diety. Mają działanie antyoksydacyjne, a więc hamują rozwój wolnych rodników, wykazują też działanie przeciwzapalne, wzmacniają odporność i regulują i usprawniają procesy metaboliczne. Często jedzone kapary mogą wspomóc walkę z anemią oraz cukrzycą ze względu na dużą ilość żelaza i niski indeks glikemiczny.
Z czym jeść kapary i jak dużo?
Kapary będą doskonałym dodatkiem do kanapek oraz sałatek. Doskonale podkreślą smak tuńczyka oraz wędlin. Można dorzucać je do zapiekanek, makaronów z sosem, a także jako element warzywnej zupy. Aby skorzystać z ich dobrodziejstw w pełni, wystarczy już 100 gramów dziennie, aby już po pierwszym tygodniu odczuć znaczną różnicę w samopoczuciu.
Jakie witaminy mają kapary?
Kapary są bogate w witaminy, minerały i związki, które pozytywnie wpływają na funkcjonowanie organizmu. Najwięcej zawierają polifenoli, czyli silnych antyoksydantów takich jak: kaempferol, kwercetyna oraz rutyna. Dostarczą wysokiej dawki witaminy A, C, K oraz E. Z minerałów uzupełnią pierwiastki jak m.in. wapń, magnez, potas, sód, żelazo.
Kapary - przeciwwskazania
Z kaparów powinny zrezygnować osoby chorujące na nerki i osteoporozę. Osoby chorujące na nadciśnienie przed spożyciem powinny wymoczyć kapary w wodzie, by zmniejszyć stężenie sodu.