Natto: Dlaczego jest tak zdrowe?

Powodów, dla których natto - czyli sfermentowana soja - znalazło się na liście najzdrowszych produktów na świecie jest co najmniej kilka. Zawiera dziesięć razy więcej witaminy K niż szpinak i tym samym skutecznie zapobiega osteoporozie; stanowi lepsze niż tofu źródło fitohormonów, plasuje się wśród skutecznych probiotyków regulujących skład flory bakteryjnej i oczyszczających jelita, a ponadto usprawnia procesy metaboliczne i obniża poziom złego cholesterolu LDL, minimalizując ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych. Czego jeszcze warto dowiedzieć się o natto? Jak serwować i do czego dodawać? Sprawdźmy.

Natto
Natto ©123RF/PICSEL
Ekspresowy pasztet z soiInteria Kulinaria

Co to jest natto?

Natto
©123RF/PICSEL

Natto, które podobnie jak tofu jest elementem kuchni japońskiej, powstaje w procesie fermentacji niemodyfikowanej genetycznie soi. Najpierw poddawana jest ona wielogodzinnemu gotowaniu, po czym dodaje się do niej kultury bakterii Bacillus natto. Ostatecznie - mimo mało zachwycającego wyglądu, bo ziarna otoczone śluzem bardziej odstręczają niż wzmacniają apetyt - otrzymujemy produkt, który wręcz fenomenalnie wpływa na zdrowie. Dzieje się tak za sprawą uwalnianego w procesie fermentacji enzymu - nattokinazy - który zapobiega rozrzedzaniu krwi i powstawaniu zakrzepów oraz całej listy składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Co znajdziemy w natto?

Sfermentowana soja to bogate źródło białka, węglowodanów, błonnika pochodzenia roślinnego, wapnia, fosforu, żelaza, sodu, potasu, witaminy K2, witamin z grupy B oraz choliny. Proces fermentacji sprawia ponadto, że soja stanowi lepsze źródło fitohormonów niż np. tofu i tym samym jest szczególnie zalecana kobietom zmagającymi się z zaburzeniami hormonów oraz w trakcie menopauzy.

Sfermentowana soja najlepsza na trawienie i jelita

Natto
©123RF/PICSEL

Sfermentowana soja stymuluje pracę układu pokarmowego oraz trawiennego i zaliczana jest do grona cennych probiotyków. Bardzo dobroczynnie wpływa na jelita, zapewniając odpowiedni skład flory bakteryjnej i oczyszczając je z nadmiaru złogów. Ponadto znacznie przyspiesza procesy metaboliczne, zapobiega odkładaniu się tkanki tłuszczowej i wspiera efektywne odchudzanie oraz zapobiega zaparciom.

Obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu

Przeprowadzone badania dowiodły, że wzbogacając jadłospis o sfermentowaną soję możemy też w pełni naturalnie obniżać ciśnienie krwi oraz poziom złego cholesterolu LDL, a tym samym zmniejszać ryzyko pojawienia się i rozwoju chorób cywilizacyjnych. Co ciekawe, zapobiega zatruciu organizmu, którego przyczyną jest zarówno palenie papierosów, jak i spożywanie alkoholu (eliminuje ryzyko pojawienia się kaca).

Sfermentowana soja chroni przed osteoporozą

Sfermentowana soja to doskonałe źródło witaminy K3 - zawiera jej dziesięć razy więcej niż szpinak - która zapewnia skuteczny transport wapnia i tym samym zabezpiecza przed nadmierną łamliwością kości oraz pojawieniem się osteoporozy. A to tylko niektóre z wielu czynników, które zadecydowały o tym, że sfermentowana soja znalazła się na liście najzdrowszych produktów na świecie.

Zastosowanie w kuchni

Natto
©123RF/PICSEL

Natto to symbol i nieodłączny element kuchni japońskiej. Pozwala na rozmaite wariacje kulinarne, bo może być serwowana zarówno na zimno jak i na ciepło i stanowić ciekawą bazę dań. Doskonale smakuje w połączeniu z zupami, makaronami, ryżami, sałatkami, surówkami i tradycyjnymi japońskimi produktami.Zdecydowanie najczęściej podaje się ją jednak w formie produktu śniadaniowego jako uzupełnienie musli, zup lub sałatek. Śluzowatą konsystencję i charakterystyczny aromat zniwelują takie dodatki jak jogurt, serek wiejski, świeża cebula czy musztarda i sprawią, że będzie smakować perfekcyjnie.

Jak przechowywać natto?

Sfermentowana soja wymaga określonych warunków przechowywania. Pojemnik z produktem należy umieścić w lodówce - w temperaturze sięgającej 5-7 °C. Obecność żywych kultur bakterii powoduje ciągłe dojrzewanie natto i bezpośrednio wpływa na jej smak, aromat oraz długość przechowywania. Sfermentowaną soję najlepiej spożyć w ciągu dwóch tygodni. Dobra wiadomość jest taka, że należy do grona produktów, w przypadku których mrożenie nie powoduje utraty wartości odżywczych, stąd zalecane jest praktykowanie tej formy przechowywania. Wskazana dzienna profilaktyczna porcja to ok .10 g produktu. Pamiętaj, aby natto wyjmować i jeść czystymi, wyparzonymi sztućcami.

Gdzie kupić natto?

Natto można śmiało kupić w sklepach ze zdrową żywnością oraz w tych serwujących produkty ekologiczne oraz stosowane w kuchni orientalnej. Dobrym rozwiązaniem jest też nabycie go drogą internetową. Ważne, żeby produkt pochodził ze Japonii, gdzie obowiązuje zakaz uprawy roślin genetycznie modyfikowanych.

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas