Niesłusznie nazywane pokarmem ubogich. Ozorki w sosie chrzanowym, symbol wykwintności w PRL-u
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Połączenie rozpływających się w ustach ozorków wieprzowych z pełnym charakteru sosem chrzanowym to doskonała propozycja na obiad. Sekretem dania jest długie gotowanie mięsa oraz idealnie dobrane przyprawy. Warto uzbroić się w cierpliwość, by spróbować dania innego niż wszystkie.
Spis treści:
Podroby - skarbnica cennych składników odżywczych
Ozorki wieprzowe, żołądki, nerki, wątroby, serca, grasice czy płuca to jadalne kawałki mięsa, po które na ogół sięgają jedynie koneserzy. Współcześnie u wielu osób sama nazwa "podroby" wywołuje dreszcz obrzydzenia, a jeszcze w czasach PRL-u nasi rodzice oraz dziadkowie serwowali je jako przysmaki podczas domowych imprez. Dlaczego warto zastanowić się nad włączeniem podrobów do diety? Ich cena jest o wiele korzystniejsza od dorodnych kawałków mięsa, a dodatkowo kryją w sobie liczne witaminy i minerały. Większość części, które zaliczają się do tej kategorii, dostarczają organizmowi m.in.:
- witaminy A,
- witaminy D,
- witaminy K,
- witamin z grupy B,
- białka,
- fosforu,
- żelaza,
- wapnia,
- miedzi,
- cynku.
Zanim zaczniemy wykorzystywać podroby do przygotowania apetycznych farszy, nadzień czy dodatków do zup, zacznijmy od czegoś prostego. Polecamy wziąć na kulinarny warsztat ozorki wieprzowe, które doskonale komponują się z sosem chrzanowym.
Sprawdź: Ozorki duszone
Ozory wieprzowe w sosie chrzanowym - niezbędne produkty
Miękkie, delikatne i rozpływające się w ustach ozorki wieprzowe to danie, które od czasów PRL-u podbija kubki smakowe domowników i zaproszonych gości. Samo mięso nie wyróżnia się zbyt wyrazistym smakiem. Charakteru nadają mu wywar warzywny, liczne przyprawy oraz intensywny sos chrzanowy.
Składniki na ozorki wieprzowe w sosie chrzanowym
- 4 sztuki oczyszczonych ozorków wieprzowych
- 1,5 l bulionu lub rosołu
- 3 łyżki oleju rzepakowego
- 1 łyżka masła
- 2-3 cebule
- 2 ząbki czosnku
- 1 szklanka śmietany kremówki 30%
- 4 łyżki chrzanu tartego
- 1 łyżka musztardy delikatesowej
- szczypta soli ziołowej jodowanej
- szczypta mielonego białego pieprzu
- szczypta mielonej gałki muszkatołowej
- 1 łyżka tartych buraczków
- 1 pęczek posiekanej pietruszki
Klasyczny przepis na ozorki wieprzowe
- Do garnka wkładamy oczyszczone ozorki, a następnie zalewamy je bulionem lub rosołem i gotujemy na niewielkim ogniu pod przykryciem przez 1,5 godziny.
- W międzyczasie zabieramy się za przygotowanie sosu. Czosnek oraz cebulę siekamy w drobną kostkę, a następnie wrzucamy na patelnię z rozgrzanym olejem i odrobiną masła.
- Na patelnię z zeszkloną cebulą dorzucamy czosnek i podsmażamy jeszcze przez 2-3 minuty. Składniki doprawiamy musztardą i podlewamy chochlą wywaru z gotowanych ozorków.
- Jako ostatnią wlewamy na patelnię śmietanę kremówkę. Sos doprawiamy tartym chrzanem, solą ziołową, gałką muszkatołową i białym pieprzem. Pod sam koniec gotowania dodajemy odrobinę natki pietruszki.
- Ugotowane ozorki wyjmujemy z wywaru, obieramy ze skóry i kroimy na plastry. Tak przygotowane układamy na talerzu, polewamy obficie sosem i podajemy z tartymi buraczkami. Smacznego!
Sprawdź również: