Nietypowe mielone z przepisu Ewy Wachowicz. Od razu zrób dwie porcje
Alternatywa dla tradycyjnych mielonych. Zamiast wieprzowiny, chude mięso indycze. Ale to nie jest jedyna zmiana. Ewa Wachowicz dodaje coś jeszcze. - Mamy wtedy dwa w jednym. Idealne połączenie białka i węglowodanów - przyznaje znana restauratorka, prowadząca program "Ewa Gotuje".
Spis treści:
Smaczna alternatywa dla tradycyjnych kotletów mielonych
- Kotlety mielone, czy jak mówimy w Krakowie sznycle, robimy zazwyczaj z mięsa wieprzowego, a można je bez problemu zastąpić indykiem. Mięso jest chude, a więc dietetyczne. Bardzo szybko się przyrządza, więc nie potrzebuje dodatkowej obróbki termicznej - zauważa Ewa Wachowicz.
Dlaczego jeszcze warto zastąpić wieprzowinę czy wołowinę mięsem indyczym? Mięso indycze jest doskonałym źródłem pełnowartościowego białka, a te m.in. wspiera regenerację mięśni, wzmacnia odporność. Jest to także propozycja lekkostrawna, czyli stanowi dobry wybór dla osób z problemami trawiennymi, dzieci czy seniorów. To także cenne źródło selenu, fosforu, cynku, witaminy B6 i B12.
Zobacz również:
Ryż z mięsem indyczym. Dobre połączenie
Kotlety mielone z dodatkiem ryżu to jeszcze zdrowsza i bardziej sycąca wersja tradycyjnych kotletów. Ryż (szczególnie brązowy lub pełnoziarnisty) to lekkostrawne źródło węglowodanów, które dodaje energii i zapewnia uczucie sytości na długo. Dodanie ryżu zmniejsza kaloryczność kotletów, w porównaniu do tych z dużą ilością tłustego mięsa czy bułki tartej. Sprawia również, że kotlety mielone są delikatniejsze w smaku.
Czytaj też: Ewa Wachowicz zdradza, jak Ewa Wachowicz zdradza, jak zrobić idealne schabowe. Wyjdą miękkie i chrupiące idealne schabowe. Wyjdą miękkie i chrupiące
Kotlety mielone według przepisu Ewy Wachowicz
Zanim zabierzemy się za przygotowanie kotletów mielonych z ryżem, kilka wskazówek od Ewy Wachowicz. Pamiętaj, aby do mięsa dodać przeciśnięty czosnek. Niech nie kusi cię przeszklenie go razem z cebulką. - Przeciśnięty czosnek jest bardziej charakterny w gotowej potrawie. Gdy zeszklimy go z cebulką, to straci swoją ostrość - wyjaśnia Wachowicz.
Ważne jest też dobre wyrobienie mięsa, to gwarancja, że po usmażeniu kotlety będą trzymać formę. A co zrobić, żeby mięso podczas lepienia kotletów nie lepiło się do rąk. Wachowicz proponuje ręce zmoczyć delikatnie w wodzie. I jeszcze jedno. Do smażenia kotletów prowadząca program "Ewa gotuje" poleca masło klarowane. - Uważam, że są wtedy najsmaczniejsze - dodaje.
Składniki na kotlety mielone z ryżem:
- 0,5 kg mięsa mielonego z indyka
- 100 g ryżu (waga przed ugotowaniem)
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 1 jajko
- sól
- bułka tarta
- pieprz
- masło klarowane do smażenia
- Do podania: sos pomidorowy
Przygotowanie kotletów mielonych z ryżem:
- Ryż ugotować "na gęsto" i odstawić do wystudzenia.
- Masło roztopić na patelni i usmażyć na nim cebulę pokrojoną w drobną kostkę. Odłożyć na bok.
- Mięso mielone przełożyć do miski.
- Przecisnąć czosnek.
- Wybić jajko.
- Dodać zezłoconą cebulę i ugotowany ryż.
- Przyprawić solą i pieprzem.
- Dobrze wyrobić. Dłonie zwilżyć wodą i uformować niewielkie kotlety.
- Obtoczyć w bułce tartej - nadmiar strzepać.
- Usmażyć na mocno rozgrzanym maśle.
- Odsączyć z nadmiaru tłuszczu.
Kotlety można podawać z sosem pomidorowym. Wystarczy usmażyć posiekaną cebulę, dodać trochę pokrojonego selera naciowego i pokrojone pomidory z puszki (wraz z sokiem). Następnie podgrzać i ewentualnie zmiksować.