Obowiązkowa czynność z maślakami. Tylko tak unikniesz problemów żołądkowych
Maślak zwyczajny to nie tylko jadalny, ale także bardzo smaczny grzyb, który w kapitalny sposób urozmaici jadłospis. Choć nie cieszy się poważaniem dorównującym borowikom, warto go docenić, ponieważ nadaje potrawom fantastyczny aromat i momentalnie przywołuje na myśl leśne polany. Co zrobić z maślakami? Dowiedz się, jakie manewry kulinarne są niezbędne dla wydobycia ich walorów, a czego z grzybami robić nie należy.
Spis treści:
Jak wyglądają maślaki i gdzie ich szukać?
W Polsce maślak uważany jest za gatunek pospolity i występuje na terenie niemalże całego kraju - poza rejonami górskimi. Znaleźć go można w lasach iglastych. Maślak zwyczajny, czyli najchętniej zbierany przez grzybiarzy rodzaj, upodobał sobie towarzystwo sosen. Tym tropem kierujmy się, wychodząc na leśne łowy. Na kiedy je zaplanować? Maślaki w lasach obecne są do późnej jesieni. Zwykle wrześniowe i październikowe grzybobranie pozwala na wyjście z lasu z pełnymi koszami. Jeśli jednak jesień jest długa i stosunkowo ciepła, okazy te znaleźć można jeszcze na początku grudnia.
Jak rozpoznać maślaka zwyczajnego? Jego brązowy kapelusz osiąga szerokość do 15 centymetrów. Rzadziej zdarza się, że przybiera barwę żółtawą, szarą lub z odcieniami oliwkowymi. Cechą charakterystyczną grzyba jest gładka i śluzowata powierzchnia. Trzon z kolei jest jasnożółty - u młodych okazów dodatkowo zauważymy kremowy pierścień.
Maślak niejedno ma imię
Smaczny grzyb doczekał się w potocznym nazewnictwie wielu określeń. Z racji swojego ulubionego sąsiedztwa bywa nazywany sośniakiem. W zależności od regionu i tradycji grzybiarzy spotkać się można także z określeniami: maślarz, maślicha i ślimak.
Warto wiedzieć, że w lasach trafimy na innych członków grzybowej rodziny. Popularnością cieszą się też maślak żółty, sitarz, ziarnisty, pstry i rdzawobrązowy.
Czy obierać maślaki ze skórki?
Kapelusz grzyba pokryty jest śluzowatą skórką, od której wzięła się nazwa grzyba. Choć faktycznie może kojarzyć się z apetycznym, lśniącym masełkiem, na tym kończą jej zalety. Ma ona gorzki posmak z wyczuwalnymi kwaśnymi nutami. Śluz sprawia również, że staje się ona bardziej ciężkostrawna. U wrażliwych osób jej zjedzenie może wywołać nieprzyjemną niestrawność, biegunki oraz wymioty. Z tego względu przed obróbką poleca się ją usunąć.
Jak obrać maślaki? Zaopatrz się w jednorazowe rękawiczki, dzięki czemu unikniesz osiadania lepkiego śluzu bezpośrednio na rękach. W przypadku dużych egzemplarzy obieranie nie jest zbyt problematyczne. Wystarczy, że nożykiem podważysz brzeg skórki i ostrożnie przeciągając, zdejmiesz ją z kapelusza jednym ruchem.
Schody zaczynają się w momencie, gdy mamy do czynienia z młodymi i niezbyt wyrośniętymi maślakami. Proces usuwania śluzu ułatwisz sobie przez zanurzenie ich w wodzie z solą o stężeniu 8-10 procent. W takiej kąpieli muszą spędzić całą noc - przynajmniej 8 godzin. Następnego dnia od razu je wypłucz. Tak przygotowane grzyby będą nadawać się do marynowania lub duszenia.
Czy suszenie maślaków ma sens?
Suszenie grzybów to znany od wieków sposób na zachowanie ich właściwości na dłużej. Suszone skarby lasu znajdują zastosowanie w wielu potrawach, zwłaszcza odświętnych. Nadają daniom szlachetności i wyrazu. Co w tym kontekście z sośniakami? Czy można suszyć maślaki?
Niestety, mimo znakomitego smaku i wszechstronności kulinarnej, nie nadają się do suszenia. Przez wysoką zawartość wody, tracą znaczną część swojej objętości podczas tego procesu. Oczywiście, istnieją osoby, które mimo wszystko podejmują to wyzwanie. Jeśli się do nich zaliczasz, tym bardziej musisz pamiętać o usunięciu kleistej skórki.
Czy maślaki można mrozić?
Czas na dobrą wiadomość! Jeśli chcesz zachować smak jesieni na dłużej i nie marnować swoich obfitych zbiorów, maślaki z powodzeniem możesz zamrozić. W przeciwieństwie do popularnych kurek nie wymagają wcześniejszego blanszowania, więc mrożenie maślaków z pełnym przekonaniem można uznać za czynność wyjątkowo nieskomplikowaną.
Jak mrozić maślaki krok po kroku?
- Dokonaj dokładnej selekcji. Odrzuć wszystkie robaczywe, miękkie i uszkodzone grzyby.
- Oczyść je z piasku, igieł i innych zabrudzeń przy pomocy pędzelka lub szczoteczki. Przyda się też ręcznik papierowy.
- Postaraj się nie używać do czyszczenia grzybów wody. Jeśli jednak nie masz pewności, czy udało ci się dotrzeć do wszystkich zakamarków, umyj je pod bieżącą wodą. Odstaw je do wyschnięcia.
- Małe maślaki zamrażaj w całości, większe pokój na grube plastry. Ułóż je na tackach do mrożenia w taki sposób, by się nie stykały. Gdy stwardnieją, przełóż je do woreczków lub pudełek przeznaczonych do mrożenia.
- Mrożone maślaki nadają się do spożycia przez rok.
Grzyby możesz dusić, smażyć i dodawać do wykwintnych sosów. Risotto czy zapiekanka z maślakami też smakują wybornie. Najwięksi miłośnicy świeżych grzybów panierują je, wyczarowując z maślaków wegetariańskie kotlety.
Polecamy: