Odrzuć nudne przepisy na śledzia. Te receptury posmakują gościom w Wigilię
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Kolejny rok z tradycyjnymi śledziami w śmietanie, pod kołderką z jabłka lub przykrytymi cebulą sprawia, że mamy ochotę powiedzieć – „Ale to już było…”. Sztampowe podejście do śledzia sprawia, że nie jesteśmy w stanie w pełni wydobyć jego wyjątkowego smaku. W jaki sposób zaskoczyć gości powiewem świeżości na świątecznym stole? Polecamy trzy przepisy, po których najbliżsi będą domagali się dokładki.
Jak kupić dobrego śledzia?
Świeże, zanurzone w solance lub pokryte warstwą oleju śledzie, to przysmak, który możemy znaleźć zarówno w większych, jak i mniejszych sklepach spożywczych przez cały rok. Skąd jednak wiedzieć, jaki rodzaj śledzia wybrać? Najczęściej natrafimy na:
- Matiasy - młode śledzie, które poławia się wczesną wiosną. Wyróżniają się przede wszystkim delikatnym i tłustym mięsem, które zazwyczaj poddaje się konserwacji w lekkiej solance;
- Rolmopsy - zrolowane pojedyncze filety, pozbawione głowy oraz ości, ale z pozostawioną płetwą grzbietową. Marynuje się je przez minimum 35 dni w soli oraz occie, dodając do zalewy cebulę oraz ogórki kiszone lub konserwowe;
- Uliki - podobne w smaku do matiasów, ale konserwowane w solance o znacznie wyższym stężeniu;
- Bismarck - tzw. motylki, czyli podwójne filety w zalewie na bazie oleju, octu, gorczycy, cebuli oraz liści laurowych;
- Piklingi - wędzone w całości razem z ikrą oraz wnętrznościami w lekkim dymie o temperaturze 60 st. C. Poznamy je po delikatnie słonawym smaku;
- Moskaliki - młode i marynowane w całości lub poddane wypatroszeniu tuszki śledziowe.
Sprawdź: Polacy się nimi zajadają. Problemy z żołądkiem są murowane. Nie każdy zna ciemną stronę śledzi
Śledzie wigilijne w sosie tatarskim
Wiele osób nazywa ten przepis na śledzie daniem ostatniej szansy. Dlaczego tak się dzieje? Śledzie w sosie tatarskim nie potrzebują długiego czasu na przegryzanie się z pozostałymi składnikami. Wystarczy ułożyć je na półmisku, zalać gotowym sosem i serwować zniecierpliwionym gościom. Samo przygotowanie potrawy zajmuje 10-15 minut, a efekt rozrusza kubki smakowe nawet najbardziej wybrednych osób.
Składniki:
- 500 g filetów śledziowych w oleju
- 2 średnie kiszone ogórki
- ½ szklanki marynowanych grzybków
- ½ małej cebuli
- 2 łyżki gęstej śmietany 18%
- 1 łyżka majonezu
- 1 łyżeczka musztardy dijon
- 1/3 łyżeczki miodu
- ½ łyżeczki soku z cytryny
- ½ łyżeczki świeżo mielonego czarnego pieprzu
- garść posiekanej natki pietruszki
- cząstki cytryny
- kolorowy pieprz
Przygotowanie:
- Filety śledziowe odsączamy z zalewy i układamy na czystym półmisku. Ogórki kiszone, marynowane grzybki oraz cebulę siekamy w bardzo drobną kostkę.
- W misce łączymy ze sobą majonez, śmietanę, miód, musztardę, sok z cytryny oraz pieprz. Do tak przygotowanego sosu dodajemy posiekane grzybki, cebulę oraz ogórki i całość dokładnie mieszamy.
- Gotowy sos wykładamy na śledzie, a wierzch dekorujemy posiekaną natką pietruszki, cząstkami cytryny oraz kolorowym pieprzem. Smacznego!
Sałatka śledziowa z ziemniakami
Proste, szybkie w przygotowaniu i wyjątkowo smaczne przepisy to nasze koło ratunkowe w przedświątecznym chaosie i rozgardiaszu. Do takich należy sałatka śledziowa, w której główne skrzypce grają ryba oraz ugotowane ziemniaki. Doskonale prezentuje się podana na dekoracyjnym półmisku lub w wysokiej i szklanej salaterce. Ozdobę dania stanowi posiekany szczypiorek, dodający mu nieco koloru.
Składniki:
- 1 kg ziemniaków sałatkowych
- 200 g filetów śledziowych
- 3 duże ogórki kiszone
- 3 jajka
- 1 mała cebula
- pęczek szczypiorku
- 3 łyżki kwaśnej śmietany
- 3 łyżki majonezu
- sól i pieprz do smaku
Przygotowanie:
- Zaczynamy od dokładnego umycia i ugotowania ziemniaków oraz jajek na twardo.
- Filety śledziowe namaczamy w zimnej wodzie, a jeśli korzystamy z gotowych, wystarczy wyjąć je z opakowania i opłukać z nadmiaru oleju.
- Ugotowane i przestudzone ziemniaki obieramy, a następnie kroimy w ćwiartki. W kolejnym kroku jajka pozbawiamy łupinek i drobno siekamy, a ogórki kiszone kroimy w dużą kostkę.
- Opłukane filety tniemy na mniejsze kawałki, a na osobnej desce drobno siekamy cebulę i szczypiorek.
- W miseczce przygotowujemy sos na bazie śmietany, majonezu, soli i pieprzu. Na samym końcu przechodzimy do wymieszania wszystkich składników z sosem.
- Sałatkę podajemy tuż po przygotowaniu lub przechowujemy w lodówce. Smacznego!
Sprawdź: W święta serwuję gościom jeden z pyszniejszych przepisów na śledzia. Ślinka sama im cieknie
Śledzie korzenne - jak zrobić?
Zapach przypraw korzennych kojarzy nam się przede wszystkim z piernikiem, popularnym ciastem świątecznym. Okazuje się, że tak skomponowane składniki nadadzą także wybornego smaku śledziowi. Przepis jest wyjątkowo prosty w przygotowaniu i doskonale prezentuje się na wigilijnym stole.
Składniki:
- 3 duże filety śledziowe
- ½ szklanki oleju
- 1 mała cebula
- 1 łyżka musztardy francuskiej
- 1 łyżeczka miodu
- 1 łyżka sou z cytryny
- 1 liść laurowy
- 1 łyżeczka mielonego imbiru
- 3 kulki ziela angielskiego
- ½ łyżeczki mielonego cynamonu
- ½ łyżeczki mielonych goździków
- szczypta pieprzu
Przygotowanie:
- Matiasy namaczamy w zimnej wodzie przez 2 godziny, co godzinę zmieniając im wodę. Jeśli po wypłukaniu nadal będą zbyt słone, zostawmy je w płynie kolejną godzinę.
- Opłukane i osuszone śledzie kroimy na kawałki o wielkości ok. 3 cm, a następnie przechodzimy do przygotowania marynaty.
- W misce łączymy ze sobą musztardę francuską, sok z cytryny, olej oraz miód. Dodajemy liść laurowy, pieprz, goździki, cynamon, imbir i roztarte w moździerzu ziele angielskie.
- Śledzie przekładamy do salaterki, dodajemy pokrojoną w piórka cebulę i zalewamy marynatą. Przykrywamy dużym talerzem lub przezroczystą folią spożywczą i wkładamy do lodówki na całą noc.
Sprawdź również: