Orzeźwiający sok ze świeżej mięty. Latem serwuję go z kostkami lodu
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Mięta to jedno z najbardziej uniwersalnych ziół. Swoje zastosowanie znalazła nie tylko w kuchni, ale także aromaterapii czy ziołolecznictwie. Początkowo największą popularnością cieszyły się odmiany zielona i pieprzowa. Współcześnie w ogrodach wyrastają takie cuda, jak np. mięta czekoladowa, truskawkowa czy cytrynowa. Dojrzała roślina doskonale nadaje się jako dodatek do dań głównych, sałatek lub deserów. Na tym jej potencjał się nie kończy. W upalne dni warto zaserwować orzeźwiający sok miętowy. Jak go przygotować? Podpowiadamy.
Jak pozyskać sok z mięty?
Sok z mięty często zamiennie nazywany jest syropem i to właśnie do konsystencji tego przetworu o wiele mu bliżej. Gęsty i słodki produkt spożywczy możemy łączyć z wodą i delektować się jego smakiem przez cały rok. Do przepisu najlepiej nadaje się świeża i soczysta mięta, wyrastająca w ciepłych promieniach słonecznych.
Składniki na sok z mięty
- 15 gałązek świeżej mięty,
- 1 szklanka cukru białego,
- 750 ml wody (przegotowanej lub mineralnej niegazowanej),
- ½ cytryny.
Przygotowanie soku z mięty
- Miętę dokładnie myjemy pod wodą, a następnie osuszamy za pomocą ręcznika papierowego i odkładamy na bok.
- Do garnka wlewamy wodę, dodajemy cukier, gotujemy do momentu uzyskania słodkiego syropu, a następnie wciskamy sok z połowy cytryny.
- Garnek z gorącym syropem ściągnąć z kuchenki, zanurzyć w nim miętę i pozostawić pod przykryciem na całą dobę.
- Po upływie ostatniej godziny możemy wyciągnąć miętę, a sok przecedzić do czystych i wyparzonych butelek.
- W upalne letnie dni można podawać sok miętowy wymieszany z wodą i kostkami lodu, a zimą podgrzać lub dodać do herbaty. Smacznego!
Cenne składniki soku miętowego
Doskonały smak i charakterystyczny aromat soku z mięty to niejedyne jego właściwości. Gotowy przetwór wyróżnia się przede wszystkim pozytywnym działaniem na zdrowie. W świeżych listkach mięty skrywają się liczne składniki odżywcze, m.in.:
- mentol,
- antyoksydanty,
- sterole,
- flawonoidy,
- witamina A,
- witamina C,
- cynk,
- selen,
- wapń,
- żelazo,
- magnez.
Wpływ soku z mięty na organizm
Zobacz również:
Esencjonalny syrop z mięty wspomaga szybsze uporanie się z bólem żołądka oraz nawracającymi mdłościami. To naturalny ratunek dla osób zmagających się z uporczywymi migrenami, a także problemami jelitowymi. Dzięki działaniu antybakteryjnemu hamuje rozwój licznych bakterii, m.in. gronkowca złocistego czy salmonelli. Jesienią i zimą domowy przetwór przyda się do łagodzenia pierwszych objawów przeziębienia oraz kaszlu, a wiosną i latem doskonale orzeźwi i nawodni organizm. Mimo licznych właściwości soku z mięty, nigdy nie należy mylić do z lekiem. To jedynie dodatek, który dodatkowo zawiera sporą dawkę cukru, dlatego nie należy przesadzić z częstotliwością jego spożywania.
Jeśli chcemy, by własnoręcznie przygotowany syrop z mięty jak najdłużej zachował cenne właściwości, przechowujmy go w chłodnym i zaciemnionym miejscu. Tylko wtedy będzie zachęcał świeżością i naturalną barwą. Przypadkowe wystawienie soku miętowego na promienie słoneczne sprawi, że szybciej się zepsuje. Najlepiej schować do go domowej spiżarni, piwnicy lub garażu. Pamiętajmy, by w żadnym razie nie rozlewać przetworu do plastikowych butelek. W grę wchodzą tylko szklane naczynie z idealnie dopasowanymi zakrętkami. Po otwarciu postarajmy się spożyć syrop w ciągu maksymalnie 14 dni, a w tym czasie wstawmy go do lodówki.
Sprawdź również: