Reklama

W upały sięgaj po miętę. O tych jej właściwościach nie wiedziałeś

Napar z mięty kojarzony jest przede wszystkim z problemami żołądkowymi, łagodzący ból i nudności. To nie są jedyne właściwości tej rośliny, bowiem mięta zawiera w sobie wiele cennych składników, które wspomagają funkcjonowanie organizmu. Jest również niezastąpiona w czasie upałów – orzeźwia i nawadnia. Kto i kiedy powinien sięgać po miętę?

Mięta popularna i łatwa w uprawie

 Mięta to zioło, które znane już od starożytności, a jej czasy świetności nie minęły, bowiem uprawiana jest wciąż niemal na całym świecie. Mięta należy do bylin, nadaje się zatem do uprawy w każdym miejscu - donicach, ogrodzie, między płytami chodnikowymi. Nie wymaga szczególnej opieki i wprawnej ręki ogrodniczej, ponieważ nie potrzebuje nawożenia ani specjalnych warunków glebowych.  Idealnie nadaje się do zrywania i zużywania na bieżąco, jak również można ją suszyć i wykorzystać w późniejszym czasie.

Mięta zawiera w sobie olejki eteryczne, flawonoidy, garbniki, fitosterole, witaminy i sole mineralne, m.in. żelazo, miedź, cynk, sód.

Reklama

Mięta ukoi żołądek

Napar z mięty od lat stosowany jest w problemach żołądkowo-jelitowych. Zawarte substancje w mięcie pobudzają wydzielanie soku żołądkowego oraz żółci, co przynosi ulgę w przypadku niestrawności, wzdęciach oraz łagodzi objawy przejedzenia. Mięta działa na jelita rozkurczająco, co ułatwia oddawanie gazów oraz zapobiega zaparciom. Picie naparu jest szczególnie zalecane u osób, które cierpią na zespół jelita drażliwego, ponieważ eliminuje bolesne skurcze jelit. 

Mięta jest bezpieczna dla kobiet w ciąży i szczególnie polecana w pierwszym trymestrze, jeśli ciężarnej towarzyszą nudności i wymioty.

Mięta idealnym wyborem na upał

W czasie trwania upałów warto sięgać po miętę. Zawarty w niej mentol działa orzeźwiająco, dlatego do wody warto wrzucić kilka listków świeżej mięty. Doskonałym dodatkiem będzie również plaster cytryny - taka mieszanka zadziała orzeźwiająco ale również nawadniająco. Można również zaparzyć miętę w formie herbatki i schłodzić.

Oprócz naparu, świeże liście mięty nadają się jako dodatek do sałatek lub sosów. Regularne spożywanie mięty działa również przeciwbakteryjnie i przeciwalergicznie.

Mięta na ból mięśni i serce

Mentol z mięty pieprzowej to nie tylko orzeźwienie, ale również działanie przeciwbólowe. Zawarty mentol, stosowany zewnętrznie, łagodzi objawy bólu stawów jak i mięśni - doskonale sprawdza się w przypadku przeforsowania fizycznego.

Mięta w aromaterapii

Olejki eteryczne zawarte w mięcie wykorzystywane są do inhalacji w przypadku infekcji dróg oddechowych, łagodzą bóle gardła, kaszel oraz katar. Ponadto inhalacje z mięty obniżają poziom stresu i odprężają. Warto sięgnąć po nie również w przypadku uporczywego bólu głowy lub w chorobie zatok.

Mięta i jej skutki uboczne

Zbyt duże spożycie mięty może wywoływać zgagę oraz refluks. Nadmiar zawartych w mięcie składników może również spowodować podrażnienie błony śluzowej żołądka, dlatego nie należy stosować produktów z miętą w zbyt dużych ilościach.

Mięty nie można podawać niemowlętom oraz małym dzieciom, zwłaszcza stosować jej w obrębie ust i nosa.


CZYTAJ TAKŻE: 

Najzdrowsze nalewki, które zrobisz samemu

Pokrzywa to chwast o wielu właściwościach zdrowotnych

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: mięta | mięta zdrowie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy