Pełna smaku i niezwykle kremowa pasta kanapkowa z mięsa z rosołu
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Nadejście chłodnych miesięcy sprawia, że coraz chętniej sięgamy po sycące dania jednogarnkowe. Nic nie rozgrzewa lepiej niż talerz parującego rosołu wypełnionego warzywami i makaronem. Zanim jednak zaczniemy zajadać się odżywczym bulionem, spędzamy godziny na gotowaniu wywaru mięsnego. Jak wykorzystać wyłowiony z zupy drób? Polecamy przetestować pyszny przepis na ekspresowe smarowidło.
Spis treści:
Ulubiona zupa Polaków
Łagodzi objawy przeziębienia i grypy, szybko stawia na nogi i rozgrzewa w pochmurne i chłodne dni. Rosół to prawdziwy hit weekendowych spotkań z rodziną. Nazwa zupy pochodzi od słowa rozsolić, które wiązało się ze sposobem konserwowania mięsa w czasach, kiedy lodówki jeszcze nie istniały. By składnik na dłużej zachował świeżość, należało najpierw porządnie natrzeć go solą, a przed gotowaniem rozsolić, czyli wypłukać w wodzie.
Wielbiciele rosołu chętnie zajadają się nim nie tylko w domach, ale także restauracjach. O popularności dania świadczy pierwsza pozycja w menu. Tradycyjna wersja potrawy z XVII wieku składała się głównie z warzyw i mięsa, choć nie brakowało w nim także licznych przypraw, m.in. pieprzu, rozmarynu czy gałki muszkatołowej. Nasi przodkowie zajadali się zupą podawaną z makaronem, ziemniakami lub lanymi kluseczkami.
Mięsa do rosołu - na jakie postawić?
Bazą esencjonalnego oraz odżywczego rosołu jest przede wszystkim wywar na bazie odpowiednio dobranego mięsa. Doświadczeni kucharze prześcigają się w dopieszczaniu opracowanych receptur, jednak pewne składowe pozostają niezmienne. Do zupy świetnie nadaje się m.in. drób, gęsina oraz wołowina.
Podczas wizyty w sklepie powinniśmy stawiać na tłuste kawałki, gdyż to właśnie one skrywają w sobie najwięcej smaku. Niepowtarzalny charakter zupy jest możliwy do uzyskania, jeśli postawimy na mieszankę mięs, a najlepiej drobiowego oraz wołowego. Kulinarne doznania smakowe na wyższym poziomie dostarczą także dodatki w postaci skrawków dziczyzny oraz odrobina cielęciny.
Drobiowa pasta z mięsa rosołowego - przepis
Po gotowaniu rosołu najczęściej nie mamy pomysłu, jak wykorzystać pozostałe mięsa. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie domowej pasty kanapkowej na bazie drobiu.
Składniki:
- 300 g mięsa z kurczaka z rosołu
- 4-5 suszonych pomidorów
- 3-4 łyżeczki oleju z suszonych pomidorów
- 3 ząbki czosnku
- 2 marchewki z rosołu
- 3 łyżeczki kremowego serka śmietankowego
- 2 małe ogórki konserwowe
- posiekana garść natki pietruszki
- sól i pieprz do smaku
- kromki ulubionego pieczywa
Przygotowanie:
- Wymienione składniki wkładamy do kielicha blendera, doprawiamy solą i pieprzem, a następnie miksujemy do momentu, aż uzyskamy gładką i jednolitą masę.
- Jeśli konsystencja wyjdzie zbyt gęsta, możemy dodać jeszcze jedną łyżeczkę oleju z suszonych pomidorów lub wzbogacić pastę o łyżkę majonezu.
- Kromki chleba nacieramy delikatnie oliwą i przypiekamy na patelni, w tosterze lub piekarniku. Gotowe grzanki smarujemy grubą warstwą pasty drobiowej.
- Smarowidło możemy podawać na tostach i kanapkach, a także wykorzystać jako dodatek do pokrojonych w słupki warzyw. Smacznego!
Sprawdź również: