Pij odrobinę po obfitym posiłku. Pożegnasz problemy trawienne
Oprac.: Joanna Leśniak
Okrągłe owoce borówki amerykańskiej dojrzewają już na krzakach, więc czas na zbiory i kulinarne popisy. Jako sezonowe owoce królują na talerzach latem, nadają się także do zrobienia smakowitych przetworów. Jednym ze sposobów na zachowanie ich smaku oraz właściwości na dłużej jest zrobienie nalewki z borówek amerykańskich. Przepis na domowy trunek warto mieć w zanadrzu, by uzupełnić swoją piwniczkę w nietuzinkowy produkt.
Spis treści:
Sezon na borówki amerykańskie czas zacząć
W lecie stragany uginają się pod ciężarem sezonowych owoców i warzyw. Szczęśliwcy posiadający kawałek własnego ogródka lub działki właśnie są w trakcie zbiorów wielu apetycznych darów natury. Kiedy jest sezon na borówkę amerykańską? Zbiory przypadają zazwyczaj od lipca do września. Termin ten może ulec zmianie, jeśli zima w danym roku długo nie odpuszczała, a wiosna była chłodna.
Warto jednak zaczekać, ponieważ możliwości zastosowania borówek są niezwykle wszechstronne. Dorzucisz świeże owoce do owsianki i gofrów, a może upieczesz z nimi ciasto drożdżowe? Zamienisz je w dżemy i soki, a podczas swoich poczynań kulinarnych nie zapomnij o nalewce z borówki amerykańskiej. Przypomni ci letnią atmosferę podczas zimowych miesięcy, a spożywana w niewielkich ilościach będzie miała także korzystny wpływ na organizm.
Prosty przepis na nalewkę z borówki amerykańskiej na spirytusie
W niektórych domach receptury tradycyjnych nalewek przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Twoi rodzice lub dziadkowe nie mieli jednak doświadczenia w przygotowaniu nalewki z borówek? Nic nie szkodzi. Przepis, który prezentujemy, nie jest skomplikowany, a goście poczęstowani tym trunkiem z pewnością będą dopytywać o sposób przygotowania.
Potrzebne składniki:
- 1 kilogram borówek,
- 1 szklanka wody,
- ½ kilograma cukru,
- ½ litra spirytusu.
Przygotowanie:
- Dojrzałe owoce umyj i wsyp do dużego słoika. Możesz je lekko rozgnieść, choć nie jest to absolutnie konieczne.
- Zasyp cukrem, a wierzch szklanego naczynia przykryj gazą.
- Znajdź dla niego miejsce na słonecznym parapecie i odstaw na 5 dni. W tym czasie raz dziennie ostrożnie potrząśnij zawartością. Dzięki temu owoce puszczą więcej soku i równomiernie wymieszają się z cukrem.
- Przelej całość do czystego słoja, dodaj spirytus i wodę.
- Zakręć szczelnie i odstaw na 2-3 dni.
- Po upływie tego czasu zawartość przecedź i rozlej do butelek, które przeniesiesz w chłodne i ciemne miejsce, najlepiej do spiżarki lub piwnicy.
- Pozwól trunkowi odpocząć i leżakować. Nalewka będzie gotowa do spożycia po 4-6 miesiącach.
Pij odrobinę dla zdrowia, czyli właściwości nalewki borówkowej
Borówki amerykańskie już jakiś czas temu zostały okrzyknięte mianem superfood przez wielu specjalistów z dziedziny żywienia. Podkreśla się ich znakomity wpływ na wzrok oraz właściwości antynowotworowe. Choć nalewki z borówek nie należy postrzegać jako niezawodne i wystarczające remedium na dolegliwości zdrowotne, spożywanie niewielkiej ilości może przynieść korzystne skutki.
- Wesprze budowanie mocnej odporności.
- Ma działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne.
- Delikatnie działanie moczopędne pomoże pozbyć się nadmiaru wody i toksyn z organizmu.
- Uprawni trawienie, więc okaże się przydatna po obfitym posiłku.
Najwięcej walorów zdrowotnych mają świeże, nieprzetworzone owoce, więc w trakcie sezonu warto czerpać z nich pełnymi garściami, aby spowolnić starzenie, podkręcić przemianę materii i obniżyć ciśnienie tętnicze. Nalewka to smaczny sposób na poradzenie sobie z nadmiarem owoców i przedłużenie ich trwałości.
Kto musi uważać na borówkowy trunek?
Spożywanie napojów alkoholowych jest bezwzględnie zabronione w przypadku osób niepełnoletnich, a także kobiet w ciąży i karmiących piersią. Nie są to jedyne przeciwwskazania do stosowania nalewki z borówek amerykańskich. Jej picie nie jest zalecane dla pacjentów chorujących na cukrzycę oraz osób zmagających się z refluksem.
Polecamy: