Po tym poznasz, że jajko jest zakażone bakterią. Zagadka czerwonego białka

Jajka są jednym z najpopularniejszych produktów na śniadanie. Goszczą na naszych talerzach w różnej postaci, lecz mogą także być siedliskiej niebezpiecznych bakterii. Warto sprawdzić przed zjedzeniem, czy jajko nie jest skażone.

Jajka najlepiej przechowywać węższą stroną do dołu.
Jajka najlepiej przechowywać węższą stroną do dołu. 123RF/PICSEL

Dziwne białko jaja: Co świadczy o skażeniu?

Podstawą jajka jest białko i żółtko, które uzyskujemy po rozbiciu skorupki. Białko ma gęstą, zbitą konsystencję, którą przypomina kisiel. Ma przy tym przezroczysty, klarowny kolor. Zdarza się jednak, że wygląd jajka różni się od zazwyczaj spotykanego. Białko o niebieskawym lub czerwonym zabarwieniu będzie informowało o tym, że jajko jest skażone.

Zmianę koloru powoduje m.in bakteria Pseudomonas. Spożycie skażonego jajka doprowadzi do zatrucia pokarmowego, któremu towarzyszyć mogą ból głowy czy obrzęki. Możliwe jest także rozwinięcie się zapalenia płuc w efekcie zakażenia bakterią. 

O tym, że jajko nie nadaje się do zjedzenia, może informować konsystencja białka. Wystarczy, że będzie bardziej lejące i wodniste. Świadczy to wtedy o poluzowaniu łańcuchów proteinowych, a tym samym o nieświeżości jajka.

Jak sprawdzić, czy jajko jest zepsute?

Istnieje kilka sposobów na sprawdzenie, czy jajko jest nieświeże. Przede wszystkim nie sięgajmy po jaja, które przekroczyły termin przydatności. Jednak kupując produkty od lokalnych dostawców lub znajomych rolników nie mamy daty wytłoczonej na każdym jajku. W takich przypadkach można sprawdzić, czy jajko jest dobre, poprzez potrząśnięcie nim. Jeżeli usłyszymy, że w środku coś chlupocze to znak, że wewnątrz jest zbyt dużo powietrza i jajko jest najprawdopodobniej zepsute. 

Można także zastosować sztuczkę ze szklanką wody, szczególnie w przypadku długo leżących jaj. Wystarczy do wysokiej szklanki nalać czystej wody i zanurzyć w niej jajko. Im starsze jest jajko, tym większy staje się pęcherzyk powietrza pod skorupką. Zepsute jajko wypłynie na powierzchnię wody, zaś dobre do zjedzenia będzie leżeć na dnie szklanki. 

Zobacz także:

Jak zrobić długie jajko?Interia Kulinaria
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas