Największy sprzymierzeniec borówki amerykańskiej. Zapewni piękne owoce

Sadzenie borówki amerykańskiej, by prawidłowo rosła, wymaga odpowiedniej wiedzy. Jednym z czynników zapewniających jej zdrowe kwitnienie jest bliskie sąsiedztwo innych roślin. Zatem, co sadzić obok borówki, a jakich roślin zdecydowanie unikać?

Borówka idealne rośnie w sąsiedztwie kilku roślin
Borówka idealne rośnie w sąsiedztwie kilku roślin123RF/PICSEL

Gdzie sadzić borówkę?

Wybierając stanowisko dla borówki postarajmy się o miejsce słoneczne lub lekko zacienione, zaciszne, bogate w glebę wilgotną i przepuszczalną, piaszczystą z dużą zawartością próchnicy, o odczynie 3,5-4,8 pH.

Borówka posiada płytki system korzeniowy, dlatego rośliny będące w bliskim sąsiedztwie borówki powinny korzenić się poza jej strefą korzeniową. Oznacza to, że idealnym rozwiązaniem będzie zasadzenie roślin o głębokim systemie korzeniowym, które doskonale czują się w glebie przeznaczonej dla borówki.

Borówka amerykańska najlepiej rośnie na kwaśnym podłożu
Borówka amerykańska najlepiej rośnie na kwaśnym podłożu123RF/PICSEL

Co sadzić w sąsiedztwie borówki?

Przede wszystkim powinniśmy wybierać rośliny lubiące kwaśną i żyzną glebę. Doskonałym rozwiązaniem będzie sięgnięcie po szczaw i rzodkiew. Ponadto takie zioła jak pietruszka, żywokost lekarski, bazylia czy ogórecznik posadzone obok borówki, sprawnie wyregulują temperaturę i wilgotność gleby, co będzie sprzyjać zdrowemu kwitnieniu.

W roli bliskiego sąsiada borówki idealnie sprawdzi się także krwawnik i koper. To zestawienie świetnie wpłynie na owocowanie borówki. Krwawnik ogrodowy, jak już wiadomo - sprzymierzeniec borówki, jest odmianą krwawnika pospolitego, będącego cenioną rośliną zielarską.

Krwawnik cechuje się długą łodygą, rozetą pierzastych liści i drobnymi, białymi lub różowymi kwiatami. Roślina rozmnaża się przez wysiewanie nasion po zbiorze lub wiosną, a kwitnie od lipca do października. Ziele krwawnika zbierane w okresie kwitnienia stanowi cenny surowiec lekarski. Więcej na temat tej rośliny dowiesz się z artykułu poniżej.

Krawawnik powinien być sadzony w bliskim sąsiedztwie borówki
Krawawnik powinien być sadzony w bliskim sąsiedztwie borówki123RF/PICSEL

Krwawnik pospolity, jak i wiele innych jego odmian, doskonale radzą sobie podczas mrozów i nie mają dużych wymagań pod względem podłoża. Roślina charakteryzuje się mocnym balsamiczno-korzennym zapachem.

Z kolei tymianek rosnący przy borówce odstraszy wiele szkodników.

Rośliny na zacieniony balkon. Jakie gatunki wybrać?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas