Przepis na naleśniki z 1860 roku. Wychodzą puszyste i doskonałe w smaku

Kuchnia XIX-wiecznej Polski obfituje w wyjątkowe przepisy, które do dziś zachwycają smakiem i pomysłowością. Jednym z nich jest receptura na naleśniki autorstwa Lucyny Ćwierczakiewiczowej, pochodząca z jej kultowej książki "365 obiadów", wydanej w 1860 roku. Ten wyjątkowy przepis różni się od współczesnych wersji jednym kluczowym składnikiem, który wpływa nie tylko na ich delikatność, ale i też smak.

Jak przygotować idealne naleśniki? Sekretem jest jeden składnik
Jak przygotować idealne naleśniki? Sekretem jest jeden składnik123RF/PICSEL

Puszyste i obłędne w smaku naleśniki. Sekretem jest przepis z 1860 roku

Lucyna Ćwierczakiewiczowa to niekwestionowana pionierka polskiej literatury kulinarnej. Jej książka "365 obiadów" szybko stała się bestsellerem XIX wieku i do dziś jest uznawana za ważne źródło wiedzy o dawnej kuchni.

Przepis na naleśniki z tej książki dowodzi, że mistrzyni gotowania potrafiła łączyć prostotę z dbałością o detale. W podstawowej recepturze znajdują się mąka, mleko, jajka i sól - składniki dobrze znane współczesnym gospodyniom. Tym, co odróżnia ten przepis od współczesnych, jest dodatek masła klarowanego, które nie tylko wzbogaca smak, ale także poprawia ich konsystencję i nadaje naleśnikom złocisty kolor.

Jak zrobić idealne naleśniki? Diabeł tkwi w szczegółach

Masło klarowane odgrywa w tej recepturze kluczową rolę. Nie tylko znajduje się w cieście, ale jest również wykorzystywane do smażenia, dzięki czemu naleśniki zyskują subtelnego, lekko maślanego aromatu i mają chrupiącą skórkę.

Ważnym elementem przygotowania jest także osobne ubijanie białek na sztywną pianę, która następnie delikatnie łączona jest z masą na bazie żółtek, mleka, mąki i masła. Ten krok sprawia, że naleśniki stają się niezwykle puszyste, a konsystencją przypominają omlety.

Sekretem puszystych naleśników są ubite białka
Sekretem puszystych naleśników są ubite białka123RF/PICSEL

Przepis na naleśniki według Ćwierczakiewiczowej. Jest prostszy niż myślisz

Aby przygotować naleśniki zgodnie z przepisem sprzed ponad 160 lat, potrzebujemy kilka podstawowych składników: 

  • 250 g mąki, 
  • 250 ml mleka, 
  • 4 jajka, 
  • 30 g masła klarowanego,
  • szczyptę soli. 

Sposób przygotowania:

  1. W rondelku rozpuszczamy masło klarowane, a następnie je studzimy.
  2. Oddzielamy białka od żółtek i następnie ubijamy je na sztywną pianę.
  3. Do miski wsypujemy mąkę oraz szczyptę soli. Następnie dodajemy mleko, przestudzone masło klarowane oraz żółtka. Na końcu dodajemy ubitą pianę z białek i delikatnie wszystko mieszamy.
  4. Na rozgrzanej patelni rozpuszczamy odrobinę masła klarowanego i smażymy naleśniki na złoty kolor. 
„Ewa gotuje”: Naleśniki z sosem bolońskimPolsat