Puszysty spód, kwaśna nuta jabłek i górskie szczyty z kremu. Jak przygotować szarlotkę alpejską?

Uwielbienie do słodkości z jabłkami warto wykorzystać zwłaszcza jesienią, kiedy w sklepach i na targach pojawiają się liczne odmiany lubianych owoców. Zamiast klasycznego jabłecznika czy pachnącej cynamonem szarlotki możemy postawić na deser, który przypomina szczyty Alp. Szarlotka alpejska zachwyca apetycznymi warstwami, wybornym smakiem i prostotą przygotowania.

Jak przygotować wyborną szarlotkę alpejską?
Jak przygotować wyborną szarlotkę alpejską?123RF/PICSEL

Czym się różni szarlotka od jabłecznika?

Ogromna ochota na wypiek z jabłkami sprawia, że szybko zbieramy się do pobliskiej cukierni. Przekraczając jej próg, kierujemy kroki do lady, na której pysznią się liczne ciasta. Dylemat powstaje w momencie, kiedy naszym oczom ukazują się szarlotka oraz jabłecznik. Choć oba desery bazują na podobnych składnikach, różni je konsystencja i sposób przygotowania. Podstawą szarlotki, ciasta, które podbiło serca Polaków, są dwie warstwy kruchego ciasta oraz znajdująca się pomiędzy nimi gruba warstwa jabłek, doprawionych cynamonem czy wanilią.

Kluczową rolę w jabłeczniku również odgrywają chrupiące i kwaśne owoce, jednak przygotowuje się go na bazie ciasta biszkoptowego lub drożdżowego. Dzięki temu możemy uzyskać konsystencję całkowicie różniącą się od szarlotki. Odmienny jest także sposób przygotowania jabłek. Do jabłecznika możemy zetrzeć je na tarce, pokroić w cienkie paski lub plasterki, a także zmiksować. Ważny jest także dodatek rozpuszczonej w wodzie galaretki, która scali owoce i zamieni je w gładką masę. Odstępstwo od zasady dotyczącej ciasta znajdziemy jednak w szarlotce alpejskiej, która, mimo pierwszego członu nazwy, bardziej przypomina jabłecznik. Jak ją przygotować?

Przepis na szarlotkę alpejską

Jeśli znudziło nam się tradycyjne podejście do ciast i ciastek z jabłkami, spróbujmy nieco mniej banalnego deseru. Szarlotka alpejska łączy w sobie idealnie puszysty i delikatny biszkopt, kwaśne jabłka z nutą cynamonu, otulone cytrynową galaretką, oraz krem na bazie białej czekolady i śmietanki, przypominający najwyższe i mocno ośnieżone szczyty gór. Taki deser znika w okamgnieniu, a na jednym kawałku na pewno się nie kończy.

Kwaśne jabłka to podstawa udanej szarlotki alpejskiej
Kwaśne jabłka to podstawa udanej szarlotki alpejskiej123RF/PICSEL

Składniki na biszkopt

  • 200 g mąki pszennej
  • ½ łyżeczki proszku do pieczenia
  • 4 duże jajka
  • ½ szklanki drobnego cukru do wypieków
  • 8 g cukru z wanilią lub wanilinowego
  • 100 ml oleju roślinnego

Warstwa jabłkowa

  • 2 kg jabłek, np. Szara Reneta
  • 550 ml wody
  • 2 łyżki cukru
  • 1 łyżeczka sproszkowanego cynamonu
  • 1-2 galaretki cytrynowe w proszku

Składniki na krem z białej czekolady

  • 100 g białej czekolady
  • 750 ml śmietanki 30%

Dodatkowo

  • 1 łyżka sproszkowanego cynamonu

Przygotowanie szarlotki alpejskiej

  1. Do dużej miski przesiewamy mąkę razem z proszkiem do pieczenia, mieszamy i odstawiamy na bok. W kolejnym kroku oddzielamy białka od żółtek.
  2. Białka ubijamy na sztywną pianę, a następnie stopniowo dodajemy cukier zwykły i waniliowy. Mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się składników.
  3. Kiedy cukier się rozpuści, zmniejszamy obroty miksera do minimum i dodajemy pojedynczo żółtka oraz wlewamy cienkim strumieniem olej roślinny.
  4. Do tak przygotowanej masy jajecznej dodajemy przesianą mąkę z proszkiem do pieczenia i delikatnie mieszamy. Surowe ciasto wykładamy do wyłożonej papierem do pieczenia foremki o wymiarach 25 × 35 cm.
  5. Biszkopt pieczemy w piekarniku nagrzanym do 180 st. C przez 30-35 minut lub do uzyskania suchego patyczka. Upieczony spód wyciągamy na kratkę i pozostawiamy do wystudzenia.
  6. Kiedy ciasto stygnie, zabieramy się za krem. Białą czekoladę łamiemy do garnka, wlewamy 250 ml śmietanki kremówki i mieszamy do rozpuszczenia.
  7. Tak przygotowaną mieszankę schładzamy w lodówce, a następnie przelewamy do wysokiej miski, dolewamy pozostałą ilość śmietanki i ubijamy mikserem do uzyskania puszystego i sztywnego kremu.
  8. Ostatni etap przygotowania ciasta należy do jabłek. Zaczynamy od dokładnego ich umycia, obrania oraz pokrojenia w kostkę.
  9. Owoce przekładamy do garnka, zalewamy 50 ml wody, dodajemy cukier i cynamon. Podgrzewamy przez 5-8 minut. W tym czasie jabłka delikatnie się rozgotują.
  10. Kiedy jabłka będą gotowe, rozpuszczamy galaretki w 500 ml wody, a następnie wlewamy do jabłek i całość mieszamy.
  11. Lekko ostudzone jabłka z galaretką wykładamy na biszkopt i wstawiamy do lodówki do całkowitego stężenia. Najlepiej zrobić to wieczorem i wyciągnąć rano.
  12. Na stężałą masę jabłkową wykładamy całą porcję kremu czekoladowo-śmietankowego, a górę obficie posypujemy sproszkowanym cynamonem. Szarlotka alpejska jest gotowa, smacznego!
„Ewa gotuje”: Szarlotka z jabłkami prażonymi i budyniemPolsat

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas