Sernik, sękacz, karpatka. Wyniki rankingu na najlepsze ciasta świata 2023

W tej dziedzinie nasza reprezentacja jest naprawdę mocna. Aż trzy polskie ciasta znalazły się w pierwszej dziesiątce zestawienia opublikowanego przez przewodnik kulinarny Taste Atlas!

Sernik
Sernik123RF/PICSEL

Najlepsze ciasto świata 2023 wybrane

Nikogo nie trzeba chyba przekonywać, że w polskich cukierniach dostaniemy smakołyki, które są rozkoszą dla podniebienia. W niemal każdym domu z pokolenia na pokolenie przekazywane są też tradycyjne przepisy na ciasta.

Jesteśmy jedynym krajem, któremu udało się wprowadzić do pierwszej dziesiątki aż trzy rodzaje wypieków. Swój tryumf święcił przede wszystkim sernik, który zajął w rankingu drugie miejsce.

Zachwyty nad polskimi wypiekami

Sernik polski został doceniony w konkursie
Sernik polski został doceniony w konkursie 123RF/PICSEL

Tak opisują go autorzy Taste Atlas: "Polski sernik wywodzi się z dawnych tradycji chrześcijańskich i żydowskich. Robi się go z jajek, cukru i twarogu. Uważa się, że sernik powstał w XVII wieku, kiedy król Jan III Sobieski przywiózł ze sobą recepturę po zwycięstwie nad Turkami pod Wiedniem. Obecnie istnieje wiele odmian sernika, niektóre pieczone, niektóre niepieczone, ale zwykle robi się go na warstwie kruchego ciasta. Często do sernika dodaje się też rodzynki, sos czekoladowy lub owoce, a jeden z najpopularniejszych wariantów deseru ma na spodzie biszkopt, a na wierzchu polewa się go galaretką z owocami.

W top 10 znalazły się jeszcze dwa inne polskie ciasta. Sękacz zajął szóstą pozycję, a na dziewiątej uplasowała się karpatka.

Na tym nie koniec polskich akcentów w zestawieniu. Druga dziesiątka zaczyna się od Marcinka na miejscu 11, a już na miejscu 14 znajdziemy kremówkę. Piernik znalazł się na 35. Pozycji.

Całość zestawienia wygrał Medovik. To rosyjskie ciasto miodowe, którego cienkie warstwy przekładane są kremem kajmakowo-śmietanowym.

Medovik
Medovik123RF/PICSEL

Trzecie miejsce zajął brazylijski deser Pave, który przypomina nieco tiramisu i nie wymaga pieczenia.

Przepis na prosty sernik z trzech składnikówInteria Kulinaria
Anna Świątczak u Katarzyny Zdanowicz: Doświadczyłam spotkania z BogiemINTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas