Ten napój to genialny zamiennik mleka krowiego. Składniki kupisz za grosze
Czym zastąpić mleko krowie? Osoby, które z różnych względów chcą lub muszą z niego zrezygnować, mają dosyć szeroki wybór roślinnych zamienników. Napoje z soi, owsa, ryżu, kokosów czy migdałów są dziś łatwo dostępne i smakują naprawdę dobrze. Czy wiecie, że mleko można przygotować również z ziemniaków? Nie dość, że jest smaczne i pożywne to jego przygotowanie nie sprawi trudności.
Co pić zamiast mleka krowiego?
Coraz więcej osób z różnych powodów rezygnuje ze spożywania mleka krowiego. Niekiedy zmuszają do tego alergie i nietolerancje pokarmowe, inni decydują się na to z powodów etycznych i w trosce o środowisko. Wielu ekspertów żywieniowych twierdzi także, że mleko UHT to dietetyczne nieporozumienie, ponieważ nie ma żadnych wartości odżywczych, a z kolei to nieprzetworzone może szkodliwie oddziaływać na układ hormonalny i powodować wiele różnych schorzeń. Z tych względów wiele osób decyduje się na całkowitą rezygnację lub drastyczne ograniczenie spożywania mleka.
By móc przygotować wiele popularnych potraw i deserów mleko jest konieczne, ale na szczęście w dzisiejszych czasach bez problemu można zakupić czy też samodzielnie przygotować jego roślinne odpowiedniki. W sklepach spożywczych dostępny jest już cały wachlarz różnych rodzajów napojów na bazie soi, owsa, migdałów, ryżu itp. Jak dotąd mało kto jednak słyszał o mleku ziemniaczanym - brzmi nieco abstrakcyjnie, jednak z kartofli również można przygotować wegański napój.
Co więcej, przepis jest naprawdę dziecinnie prosty, a składniki łatwo dostępne i niedrogie. Jak więc zrobić mleko ziemniaczane w domowych warunkach?
Jak zrobić mleko z ziemniaków?
Do przygotowania mleka z ziemniaków potrzebne będą następują składniki:
Sposób przygotowania:
- Obrane ziemniaki zalej 4 szklankami zimnej wody i doprowadź do wrzenia, gotuj minimum 15 min.
- Gdy będą miękkie przełóż je wraz wodą z gotowania do kielicha blendera.
- Dodaj mielone migdały, sól, miód i wanilię.
- Zmiksuj wszystko na gładki płyn i pozostaw do ostygnięcia.
- Następnie przy użyciu gazy przecedź płyn kilkukrotnie do naczynia.
- Przelej do słoika i przechowuj w lodówce przez maksymalnie 4 dni.