Trzymam się proporcji 1:1. Taka zasmażka uratowała już sporo dań

O zasmażce słyszał prawie każdy. Niezależnie od tego, czy kształcił się w renomowanej szkole kulinarnej, a może jednak ograniczył się do domowego kucharzenia. To składnik, który ratuje z opresji, a jego przygotowanie nie wymaga wielkiego wysiłku. Jeśli chcesz nauczyć się, jak poprawnie zagęszczać zbyt rzadkie potrawy, nie przerywaj czytania.

Jak przygotować idealną zasmażkę do zup i sosów?
Jak przygotować idealną zasmażkę do zup i sosów?123RF/PICSEL

Z czego robi się zasmażkę?

Zasmażka to popularny dodatek kulinarny, który najlepiej przygotowywać bez zbędnego pośpiechu. Każda próba podwyższenia tempa obróbki termicznej może skończyć się fiaskiem i koniecznością przejścia przez cały proces od początku.

Składniki na zasmażkę

  • 1 łyżka tłuszczu - masła, oleju, margaryny
  • 1 łyżka mąki - pszennej, razowej, orkiszowej, ryżowej

Przygotowanie zasmażki

Zaczynamy od wyłożenia wybranego tłuszczu na niewielką patelnię. Kiedy rozpuści się i delikatnie podgrzeje, dodajemy mąkę i dokładnie mieszamy za pomocą łyżki lub silikonowej szpatułki. Ważne, by uzyskana masa była gładka i pozbawiona grudek. Na tym etapie możemy wybrać, jaki rodzaj zasmażki chcemy uzyskać. Wyróżniamy trzy typy:

  • pierwszy stopień - nazywany zasmażką białą, używa się jej do sosów i wymaga krótkiego podsmażania;
  • drugi stopień - o jasnozłocistej barwie, najlepiej sprawdza się do zagęszczania zup;
  • trzeci stopień - wyróżniająca się charakterystycznym brązowym kolorem, dzięki któremu nadaje się do ciemnych sosów.

Co dodać zamiast masła do zasmażki?

Wiemy już, że tradycyjną bazą zasmażki są mąka i tłuszcz, najczęściej masło. Okazuje się, że istnieje prosty patent, dzięki któremu uzyskamy doskonałą konsystencję zasmażki bez grama tłustego dodatku. Osobom chcącym przygotować przepis w nieco zdrowszym wydaniu, polecamy wybór zasmażki na bulionie. Jak przygotować zasmażkę bez masła?

Czy da się zastąpić masło w zasmażce?
Czy da się zastąpić masło w zasmażce?123RF/PICSEL

Zacznijmy od wyboru wywaru. Świetnie sprawdzi się nie tylko wołowy czy drobiowy, ale także ten przygotowany na samej mieszance warzyw. Najlepiej przygotować go własnoręcznie, wtedy mamy pewność, że w środku znalazły się tylko najlepsze składniki. Samą zasmażkę przygotowujemy wrzucając mąkę na suchą patelnię, dobrze ją podgrzewając i dolewając chłodny bulion. Wystarczy chwila mieszania i podgrzewania, a gotowa zasmażka może wylądować w zupie lub sosie. Kucharze doradzają, by do mieszanki mąki i bulionu dodać jeszcze łyżkę kwaśnej śmietany. W ten sposób uzyskamy zasmażkę galicyjską.

Jak wykorzystać zasmażkę?

Przygotowana z dwóch składników zasmażka idealnie nadaje się do zagęszczenia zbyt płynnej zupy, lejącego się sosu, czy nadania nieco objętości daniom, z których wydzielił się naturalny wywar. W tego rodzaju daniach jest doskonałym patentem na poprawę konsystencji, która jest daleka od ideału. Co ciekawe, w niektórych regionach kraju stosuje się zasmażkę także w farszu do tradycyjnych pierogów. Zwolennicy takiego rozwiązania przekonują, że już jej odrobina zapewnia pożądaną spoistość.

Ewa gotuje”: GiouvetsiPolsat

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas