Turecka potrawka z kaszy i smakowitych warzyw. Bulgur pilavi – pomysł na obiad w 15 minut

Gryczana, gruboziarnista, jaglana, a także pęczak. To cztery najchętniej wykorzystywane kasze w kuchni polskiej. Możemy przygotować z nich tradycyjne dania, a także wykorzystać w nieco mniej konwencjonalny sposób. Również mieszkańcy Bliskiego Wschodu od tysiącleci wychowywani są na kaszy. Szczególnie polubili bulgur, z którego przygotowują danie nazywane bulgur pilavi. Jak przyrządzić je w domu? Sprawdź teraz.

Jak przyrządzić kaszę bulgur w turecki sposób?
Jak przyrządzić kaszę bulgur w turecki sposób?123RF/PICSEL

Turecki przysmak z kaszą bulgur

Przeglądając karty historii, możemy dotrzeć do informacji, mówiącej, że pilaw wywodzi się z Azji Środkowej, a najpewniej terenów dzisiejszego Tadżykistanu. Liczne książki podają, że przygotowywało się go z ryżu, jednak największą popularnością cieszy się wersja turecka, w której główne skrzypce gra bulgur.

To kasza pozyskiwana z ziaren pszenicy durum, która stanowi podstawę pilawu, potrawy orientalnej, do której wykorzystuje się liczne warzywa i przyprawy, a w wielu domach także mięso. Potrawę często podaje się jako dodatek do większych dań, ale odpowiedni dobór składników sprawi, że będzie stanowił pełnoprawną i mocno sycącą potrawę. Najprostsza wersja zakłada użycie jedynie kaszy, bulionu oraz przecieru pomidorowego. Poniżej przedstawiamy opcję na bogato.

Składniki na bulgur pilavi

Jakie składniki są niezbędne do przygotowania bulguru pilavi?
Jakie składniki są niezbędne do przygotowania bulguru pilavi?
  • 1 szklanka kaszy bulgur
  • 2 szklanki zimnej wody
  • 1 duża cebula
  • ½ czerwonej papryki
  • ½ białej papryki
  • 3 duże pomidory
  • 2-3 łyżki oliwy
  • ½ łyżki masła
  • sól i pieprz do smaku

Bulgur pilavi - jak przygotować?

  1. Cebulę obieramy z łupiny, a następnie kroimy w niewielką kostkę. Umytą i osuszoną paprykę również tniemy w niewielkie kawałki.
  2. Do garnka wlewamy oliwę, dodajemy masło i porządnie rozgrzewamy. Kiedy zacznie skwierczeć, dodajemy pokrojone warzywa i podsmażamy do zrumienienia.
  3. W międzyczasie obieramy pomidory ze skórki, drobno siekamy i dodajemy do garnka. Całość dokładnie mieszamy, a następnie doprawiamy solą i pieprzem.
  4. Podduszone do miękkości pomidory wraz z pozostałym składnikami zalewamy dwiema zimnymi szklankami wody. Doprowadzamy do zagotowania.
  5. Kiedy woda zacznie wrzeć, wsypujemy podaną w przepisie porcję kaszy bulgur, zmniejszamy moc palnika do minimum i gotujemy do momentu, w którym kasza całkowicie wchłonie płyn
  6. Ostatni etap polega na ściągnięciu garnka z palnika, przykryciu go pokrywką i odstawieniu na 15-20 minut. Po tym czasie bulgur pilavi jest gotowy do serwowania.
  7. Danie najlepiej smakuje podawane od razu po przygotowaniu. Smacznego!
„Ewa gotuje”: Bulgur z warzywamiPolsat

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas