Wiosenny kapuśniak z młodej kapusty. Zapach wędzonki i świeżych warzyw pobudzi apetyt
Oprac.: Martyna Bednarczyk
Solidna porcja świeżej kapusty połączona z boczkiem, ziemniakami i marchewką tworzy doskonale sycącą kompozycję. Z połączenia tych smakowitych składników, doprawionych mieszanką ziół, powstaje kapuśniak z młodej kapusty. Zupa ma potencjał stać się pełnoprawnym daniem jednogarnkowym, które idealnie sprawdzi się na leniwe popołudnia. Jak przygotować ten wiosenny przysmak? Sprawdź teraz.
Spis treści:
Jakie przyprawy do kapuśniaku?
W wielu domach podstawą sycącego i aromatycznego kapuśniaku jest doskonale ukiszona kapusta. Zupa najczęściej pojawia się w jesienno-zimowym repertuarze kulinarnym. Doskonale wzmacnia organizm i chroni przed wirusami. Nic nie stoi na przeszkodzie, by przygotować ją także w sezonie wiosenno-letnim. To właśnie wtedy okoliczne targi i warzywniaki wypełniają się dorodnymi główkami młodej kapusty, która równie pysznie smakuje w popularnej zupie.
Decydując się na tę mniej popularną wersję potrawy, warto zastanowić się nad odpowiednim doborem przypraw. Choć finalny efekt smakowy zależy od gustu osoby gotującej, kilka tradycyjnych składników podbije walory całego dania. Co dodać do kapuśniaku, żeby był smaczniejszy? Wedle przekazywanych z pokolenia na pokolenie receptur, kapuśniak z młodej kapusty najlepiej doprawiać:
- liściem laurowym,
- zielem angielskim,
- kminkiem,
- cząbrem,
- ostrą mieloną papryką,
- świeżym koperkiem.
Sprawdź: Dlaczego warto jeść kapuśniak?
Kapuśniak z młodej kapusty - wyprawa na zakupy
Wydawać by się mogło, że jedynie jesienna plucha i zimowe zaspy śnieżne przekonają nas do przygotowania kapuśniaku. Pamiętajmy, że organizm potrzebuje solidnej motywacjo do prawidłowego funkcjonowania także w pozostałych porach roku. Z połączenia kilku smakowitych składników powstaje kapuśniak z młodej kapusty, który każdego następnego dnia staje się coraz smaczniejszy.
Składniki na kapuśniak z młodej kapusty
- 1 główka młodej kapusty
- 4 młode ziemniaki
- 1 cebula
- 2 ząbki czosnku
- 2 marchewki
- 200 g wędzonego boczku
- 1 litr rosołu lub bulionu
- 1 pęczek koperku
- do smaku: sól, pieprz, kminek, ziele angielskie, sok z cytryny, cukier
Jak gotuje się kapuśniak z młodej kapusty?
- Zaczynamy od dokładnego umycia i osuszenia kapusty, a następnie kroimy ją na mniejsze części i przechodzimy do drobnego poszatkowania.
- Młode ziemniaki delikatnie pozbawiamy skórki lub szorujemy je pod wodą i kroimy w kostkę. Czosnek i cebulę pozbawiamy łupinek.
- Obrany czosnek kroimy w cienkie plasterki, a cebulę w kostkę. Umytą i oskrobaną marchewkę również kroimy w średniej wielkości kostkę.
- Kawałek wędzonego boczku tniemy na mniejsze kawałki, a umyty i osuszony koperek siekamy do osobnej miseczki.
- W dużym garnku podsmażamy boczek, do momentu, w którym wytopi się tłuszcz, a następnie dorzucamy cebulę i czosnek.
- Kiedy oba składniki się zeszklą, dodajemy marchewkę, ziemniaki, kapustę i przyprawy. Całość zalewamy rosołem i gotujemy do miękkości wszystkich warzyw.
- Gotowy kapuśniak z młodej kapusty dodatkowo zakwaszamy sokiem z cytryny i dosypujemy odrobinę cukru dla zbalansowania smaku.
- Kapuśniak z młodej kapusty podajemy na ciepło, obficie obsypany koperkiem. Idealnie pasuje do niego kromka świeżego pieczywa. Smacznego!
Sprawdź również: