Wybrano sto najmniej smacznych potraw 2023 roku. Na liście aż trzy polskie dania

Aleksandra Tokarz

Aleksandra Tokarz

Aktualizacja

Polska kuchnia cieszy się wśród turystów niemałym powodzeniem. Jak się jednak okazuje, wszystko do momentu. Serwis Taste Atlas opublikował ranking najmniej smacznych potraw minionego roku. A w nim nie zabrakło polskich akcentów. Które dania uznano za najmniej apetyczne?

Ranking najgorszych potraw 2023 roku. Na liście również danie z Polski
Ranking najgorszych potraw 2023 roku. Na liście również danie z Polski123RF/PICSEL

Taste Atlas jest międzynarodowym przewodnikiem po restauracjach i lokalnych kuchniach, który nieprzerwanie od 2015 roku doradza turystom w kwestiach przysmaków z danego kraju. Kolejno daje im możliwość oceny kulinarnych przygód, sporządzając plebiscyty i głosowania na najsmaczniejsze, zdaniem odwiedzających, potrawy. Tym razem skupiono się jednak na tych daniach, które do turystów zdecydowanie nie przemówiły. Na liście nie zabrakło polskich akcentów.

Ranking najgorszych potraw 2023 roku. Na liście aż trzy polskie dania

Niektóre kuchnie świata, mimo iż powszechnie wychwalane przez odwiedzających z innych krajów, oferują kilka takich propozycji, które ciężko przełknąć nawet rodakom. Wiele z nich znalazło się na opracowanej przez Taste Atlas liście stu najgorszych potraw 2023 roku.

Niechlubny ranking otwiera islandzki hakarl, czyli potrawa przygotowywana z fermentowanego mięsa rekina polarnego. Tuż za nim uplasował się ramen burger, a kolejno izraelski yerushalmi kugel. W pierwszej 50. nie zabrakło również polskich barw. 11 miejsce zajęła czernina, która już wcześniej została liderką rankingu najmniej smacznych zup świata. Staropolska polewka, której podstawowymi składnikami są rosół i krew kaczki, gęsi lub królika zdecydowanie nie przypadła do gustu turystom.

Niewiele dalej, bo już na 19. miejscu widnieje kolejny polski przysmak - zupa truskawkowa. Na 30. miejscu uplasowała się natomiast kiełbasa parówkowa. Podobny ranking nie oznacza jednak, że nie mamy powodów do dumy. Polska kuchnia, z drobnymi wyjątkami, często bywa bowiem przez turystów mocno chwalona.

Żurek i schabowy. Co doceniają w Polsce turyści?

Użytkownicy serwisu docenili między innymi polski żurek. Przysmak, którym lubimy się chwalić, na liście najsmaczniejszych zup świata ustąpił miejsca wyłącznie ramenowi. Powodów do dumy dostarczył nam także sernik, który uplasował się na 16. miejscu najlepiej ocenianych deserów. Polski akcent znaleźć można również na liście stu najlepszych dań z wieprzowiny. Zaszczytne 30. miejsce zajął tam król polskich stołów, kotlet schabowy.

Powodów do zadowolenia jest jeszcze więcej. Kuchnia polska jest bowiem, według użytkowników serwisu, trzynastą z kolei najlepszą kuchnią świata. Wyniki, uszeregowane na podstawie najlepiej ocenianych przez internautów potraw, wyłoniły dwóch zwycięzców. Kuchnia włoska i japońska zanotowały tę samą ocenę - 4,65 gwiazdki. Trzecią najlepiej ocenianą kuchnią jest grecka.

Kuchnia polska, z wynikiem 4,5 gwiazdki, przegrała jeszcze z portugalską, chińską, indonezyjską, meksykańską, francuską, hiszpańską, peruwiańską, indyjską i brazylijską.

Użytkownicy mocno docenili pierogi, gołąbki, gulasz, rosół, kopytka, zapiekankę i bigos. Na liście nie zabrakło też kabanosów i oscypka.

"Zbliżenia". Wróżbita Maciej o bólu młodości, o tym jak został wróżbitą i co nas czeka?INTERIA.PL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas
{CMS: 0}