Reklama

Polskie miasto docenione w zagranicznym rankingu. Oto 10 najlepszych miejsc na zimowy wypad

Polska po raz kolejny została doceniona w zagranicznym rankingu turystycznym. Tym razem zwyciężyła w zestawieniu 10 najlepszych miejsc na zimowy urlop w Europie. Które miasto stanęło na podium?

Zima to doskonały czas na podróże po Europie. Jednym z powodów jest niepowtarzalna atmosfera panująca w pokrytych śniegiem i udekorowanych świątecznymi dekoracjami miastach. Innymi aspektami, które przemawiają za tym, że coraz więcej turystów lubi podróżować zimą są niskie ceny noclegów i lotów, a także mniejszy tłok. 

Jeśli chcemy poczuć ciepłą atmosferę świąt i zobaczyć co europejskie miasta mają do zaoferowania turystom zimą, najlepszym miesiącem na zimowy city break jest grudzień, czyli okres bożonarodzeniowych jarmarków, sylwestrowych imprez, a także wypraw na narty. Jakie europejskie miasta warto odwiedzić? 

Reklama

Odpowiedzi na to pytanie udzielili eksperci z firmy Discover Cars. Platforma zajmuje się wynajmem samochodów dla turystów na całym świecie. Oprócz tego słynie ze swoich corocznych rankingów, w których eksperci wybierają najlepsze miejsca na zimowy wypoczynek. Niedawno opublikowano tegoroczny ranking, w którym po raz kolejny doceniono pewne wyjątkowe polskie miasto. I nie, wcale nie chodzi o Zakopane!

Zobacz również: Niezłomna drabina z Orlej Perci zdjęta po 120 latach. Zastąpiła ją nowa, bezpieczniejsza konstrukcja

Jak powstał ranking? Oto kryteria, które eksperci wzięli pod uwagę

Ranking przygotowywany jest przez grono ekspertów, które przyznaje punkty w skali od 0 do 50. Głównym czynnikiem branym pod uwagę jest nie tylko atrakcyjność miasta pod względem turystycznych, ale przede wszystkim niskie koszty wyjazdu. Chodzi w szczególności o:

 • średni koszt noclegu na tydzień,
 • cenę biletu do głównej atrakcji turystycznej,
 • liczbę tanich restauracji w okolicy,
 • średni koszt wynajmu samochodu na tydzień.

Zobacz również: Najpopularniejsze uzdrowiska nad polskim morzem. Jesienne powietrze jest tam na wagę złota

Najlepsze europejskie miasta na zimowy wypad. Oto lista

W rankingu najlepszych zimowych destynacji 2023/2024 pojawiły się przede wszystkim słynne europejskie stolice. Wiele z tych miejsc słynie z najlepszych i największych w Europie jarmarków świątecznych, które przyciągają turystów z całego świata. 

Zaczynając od miejsca ostatniego na liście, eksperci docenili następujące miasta: 

 • Kopenhaga, Dania
 • Wiedeń, Austria
 • Amsterdam, Holandia
 • Berlin, Niemcy
 • Tallinn, Estonia
 • Budapeszt, Węgry
 • Paryż, Francja 

Następne trzy miasta, które zajęły miejsca na podium, oferują idealny kompromis pomiędzy ceną a turystyczną atrakcyjnością. Na trzecim miejscu uplasowała się Bruksela. Stolica Belgii ma wiele do zaoferowania turystom, bez względu na panującą za oknem pogodę. 

Niezależnie od pory roku w Brukseli warto zobaczyć Wielki Plac, czyli nieregularny rynek z monumentalnym, gotyckim budownictwem, rzeźbę Manneken pis, czyli słynnego siusiającego chłopca, a także zwiedzić Parlament Europejski. Oprócz tego w Brukseli możemy rozsmakować się w kilkuset rodzajach lokalnego piwa, najlepszej na świecie czekoladzie oraz słynnych frytkach belgijskich. 

Drugie miejsce w rankingu zajęła Praga. Stolica Czech ma niesamowity klimat zimą, a na kultowej starówce organizowany jest ogromny jarmark bożonarodzeniowy. Do miejsc, które musimy zobaczyć podczas wypadu do Pragi, należą: Most Karola, Zamek na Hradczanach oraz Katedra Świętych Wita, Wacława i Wojciecha. 

Zobacz również: 40 km labiryntów pod polskim miastem. Skrywają niezwykłą tajemnicę

Na pierwszym miejscu polskie miasto! Według brytyjskich ekspertów to najlepsze miejsce na zimowy city break

Czas przedstawić zwycięzcę rankingu, czyli najlepsze europejskie miasto na zimowy wypad. Według zagranicznych ekspertów jest nim Kraków!

Autorzy rankingu już trzeci rok z rzędu docenili stolicę Małopolski. Według nich to idealne miasto na niedrogi zimowy wyjazd. Oprócz świetnych cen Kraków oferuje turystom wiele atrakcji. Wśród nich są m.in.: Stare Miasto i Rynek Główny, Zamek Królewski na Wawelu, czy też podziemia rynku.  

Już od końca listopada na ulicach Starego Miasta organizowany jest coroczny jarmark bożonarodzeniowy. Turyści mogą kupić tam świąteczne dekoracje, a także spróbować tradycyjnego grzańca, czy innych specjałów lokalnej kuchni. W zeszłym roku krakowski jarmark został doceniony przez brytyjski dziennik "The Times", który umieścił go na liście 24 najlepszych świątecznych jarmarków w Europie. W 2023 roku będzie trwał od 24 listopada do 1 stycznia 2024 roku. 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: turystyka | podróże | Kraków | jarmarki bożonarodzeniowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy