Reklama

Ulga dla pleców

Po godzinach siedzenia przy biurku plecy mają prawo cię boleć. Ale są sposoby, by temu zaradzić.

Na ból w tej okolicy skarży się nawet co drugi Polak, tak wynika ze statystyk. W miarę upływu czasu ból staje się bardziej dokuczliwy i pojawiają się również kłopoty z kręgosłupem. Ortopedzi alarmują, że coraz częściej zaczyna odmawiać posłuszeństwa nawet trzydziestolatkom. Dlatego nie bagatelizuj bólu pleców, bo to pierwszy sygnał, że kręgosłupowi coś szkodzi, np:

- Nadmierne napięcie

Ból pleców może być wynikiem tzw. przeciążeń emocjonalnych. Pojawia się na skutek towarzyszącego ci nieustannie stresu. Jeśli nie potrafisz go rozładować i odblokować napiętych mięśni, pojawia się uporczywy ból.

Reklama

- Przeciążenie

Chociaż kręgosłup to bardzo stabilna i precyzyjna konstrukcja, zaczyna się buntować, gdy ciągle działasz na jej szkodę. Cierpi, gdy dźwigasz, godzinami siedzisz przy biurku zgarbiona, całymi dniami chodzisz na obcasach.

- Siedzący tryb życia

Gdy nie zmuszasz ciała do żadnego wysiłku fizycznego, wiotczeją wszystkie mięśnie. Także te, które tworzą gorset wspomagający kręgosłup. Pozbawiony wsparcia domaga się pomocy i manifestuje to bólem.

Rozluźnianie mięśni

Silne emocje i długotrwały stres sprawiają, że w organizmie w dużych ilościach wydzielana jest adrenalina, tzw. hormon stresu. Pod jej wpływem mięśnie wokół kręgosłupa odruchowo napinają się i kurczą. Gdy mięsień jest długo skurczony, zaciskają się jego naczynia krwionośne i powodują niedotlenienie. Staje się on twardy i uciska różne kręgi. Jeśli trwa to zbyt długo, kręgi będą się deformować i sprawiać ci ból.

- Skorzystaj z masażu

Gdy bolą cię barki, ramiona i szyja to niemal pewne, że spędzasz wiele godzin pochylona nad biurkiem. Także stany napięcia emocjonalnego kumulują się najczęściej w mięśniach karku i szyi. Sztywność i ból w tej okolicy pomoże złagodzić np. masaż relaksacyjny, za 60 minut ok. 100- 150 zł. Przywraca ruchomość kręgów i ich właściwe położenie. Poprawia także odżywienie tkanek, sprawia, że krew i limfa żywiej krążą. Poza tym taki dotyk doskonale redukuje stres i napięcie. Dobre efekty przynosi też masaż punktowy, wykorzystujący akupresurę. Uciskanie pewnych punktów z różną siłą działa przeciwbólowo. Jeśli nie masz możliwości skorzystania z profesjonalnego masażu, możesz poprosić kogoś bliskiego, by rozmasował ci bolesne okolice. Powinien w tym celu posmarować swoje dłonie oliwką z dodatkiem olejku rozmarynowego i delikatnymi, okrężnymi ruchami wcierać go po obu stronach twojego karku.

- Rozgrzej się

Aby przestał ci dokuczać ból pleców w odcinku kręgosłupa piersiowego, zmęczone mięśnie pomoże rozluźnić ciepły prysznic. Strumień wody kieruj na górną część pleców. Powinien trwać przynajmniej kilka minut. Potem wytrzyj plecy energicznie ręcznikiem i wmasuj rozgrzewającą maść, np. balsam z sadła świstaka.

- Wybierz się na basen

Bóle w dole pleców, spowodowane napięciem mięśniowym mogą być niewielkie, ale są bardzo uciążliwe. Zamiast sięgać po leki przeciwbólowe, warto się trochę porozciągać. Nawet leżąc jeszcze w łóżku, tuż po przebudzeniu, możesz wykonać kilka prostych ćwiczeń. Pamiętaj jednak, że w przypadku kręgosłupa zawsze obowiązuje zasada - robisz tylko to, co nie zwiększa bólu, a przynosi poprawę. Doskonałe efekty przynoszą też proste ćwiczenia w basenie. Rozluźnione w wodzie mięśnie odciążają zmęczone uciskiem krążki międzykręgowe. Ból ustąpi, a ty odzyskasz swobodę ruchów.

Relaks dla kręgosłupa

Wprawdzie kręgosłup jest bardzo wytrzymały i tak zbudowany, żeby mógł przez całe życie dźwigać ciężar naszego ciała, ale z czasem następują w nim zmiany zwyrodnieniowe. W różny sposób obciążamy go też sami. Nic dziwnego więc, że się buntuje, sygnalizując to bólem pleców, karku lub krzyża.

- Śpij wygodnie

Kondycja twojego kręgosłupa zależy w dużej mierze od tego, na czym śpisz. Gdy co dzień budzisz się "połamana" i bolą cię plecy lub szyja to znaczy, że przeciążasz kręgosłup podczas snu, np. niewłaściwą pozycją, źle dobranym materacem lub za wysoką poduszką. Aby w nocy każdy odcinek kręgosłupa odpoczął, śpij na płaskim jaśku, poduszce ortopedycznej lub w kształcie wałka. Najbardziej odpowiedni materac powinien być średniej twardości. Sprężysty i dopasowany do naturalnych kształtów ciała. Staraj się spać na wznak lub w pozycji embrionalnej - na boku z podkurczonymi nogami.

- Dobierz krzesło

Gdy pracujesz siedząc godzinami przed komputerem, zadbaj o prawidłowe ustawienie monitora. Powinien stać na wprost oczu, by jego górna krawędź znajdowała się kilka centymetrów powyżej  linii wzroku. Natomiast dobre krzesło musi mieć regulowaną wysokość siedziska i oparcia, tak abyś mogła dopasować je do swojego wzrostu.

- Zadbaj o prawidłową wagę

Gdy ważysz za dużo, kręgosłup jest przeciążony. Jeśli ten stan długo się utrzymuje, prowadzi do jego deformacji i choroby zwyrodnieniowej. Najlepsze rozwiązanie tego problemu to zrzucić zbędne kilogramy.

Usprawniające ćwiczenia

Każdy odcinek kręgosłupa wymaga nieco innej aktywności. Ale, by utrzymywać je w dobrej kondycji, nie musisz wykonywać gwałtownych ruchów czy podskoków. Spokojny trening całego ciała z wykorzystaniem elementów, jogi nie wymaga wcale rewelacyjnej kondycji, wielkiego wysiłku i niezwykłej sprawności.

- Zacznij z nauczycielem

Dobrze jest zacząć praktykę jogi pod okiem wykwalifikowanego nauczyciela, aby przyswoić sobie podstawowe zasady. Także, jeśli odczuwasz jakieś dolegliwości, warto jest poćwiczyć w grupie i z instruktorem. Istnieją specjalne zestawy asan na konkretne dolegliwości, a dobry nauczyciel potrafi działać, jak terapeuta.

- Gdy dokucza ból

Z kręgosłupem nie ma żartów. Jeśli ból nie mija, zawsze wymaga porady specjalisty.

Anna Gumowska


Świat kobiety
Dowiedz się więcej na temat: ćwiczenia | kręgosłup | leczenie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy