Ważna informacja dla turystów z Polski. Ambasada w Chorwacji wydała pilny komunikat

Polacy to od wielu lat jedna z najliczniejszych grup turystów odwiedzających co roku Chorwację. Ten piękny i gościnny kraj uznawany jest powszechnie za dość bezpieczny, ale i tutaj czyhają na nas rozmaite niebezpieczeństwa. Ambasada RP w Zagrzebiu ostrzega na Facebooku przed kilkoma z nich.

Biwakowanie i obozowanie w Chorwacji poza wyznaczonymi do tego celu obszarami jest zabronione i podlega karze grzywny
Biwakowanie i obozowanie w Chorwacji poza wyznaczonymi do tego celu obszarami jest zabronione i podlega karze grzywny123RF/PICSEL

Polacy kochają Chorwację. Z danych udostępnionych przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną jesienią 2022 roku wynikało, że tylko do września kraj ten odwiedziło wtedy ponad 1 mln Polaków! Ten rok również nie będzie odbiegał od normy - Polacy już rozgościli się w Chorwacji, ponownie stanowiąc jedną z najliczniejszych grup turystów. Co ich przyciąga? Krystalicznie czysta woda, kamieniste plaże, świeże ryby i owoce morza, atrakcje na każdą kieszeń oraz oczywiście słońce.

Choć Chorwacja jawić się nam może jako "raj na ziemi", to warto pamiętać, że nawet w raju należy zachować ostrożność. Ambasada RP w Zagrzebiu regularnie dzieli się w swoich mediach społecznościowych radami dla turystów, ostrzega przed niebezpieczeństwami i przypomina o obowiązujących przepisach. Seria "Rady i porady twojego konsula" cieszy się na Facebooku ogromną popularnością. W dwóch ostatnich wpisach urzędnicy postanowili skupić się na kulturze biwakowania i ostrzec przed czającymi się w lasach i w górach niebezpieczeństwami!

Biwakowanie w Chorwacji: Za złamanie przepisów grożą wysokie grzywny

Po pierwsze, korzystanie z parkingów w miastach jest płatne - opłatę można wnieść gotówką lub kartą w parkometrze lub kasie parkingu. Należy zachować dowód wpłaty, na wypadek dodatkowej kontroli czy otrzymania po jakimś czasie wezwania do zapłaty. W miastach wyznaczono miejsca, w których można zaparkować kamperem, jednak wiele z nich wprowadza własne przepisy dotyczące godzin i zasad parkowania. Można się z nimi zapoznać na stronie urzędu miasta, do którego wjeżdżamy.

WAŻNE: Biwakowanie i obozowanie poza wyznaczonymi do tego celu obszarami jest zabronione i podlega karze grzywny od 200 do 1300 euro.

Ambasada RP w Zagrzebiu przypomina, że każdy kemping, biwak czy obozowisko ma swoje zasady, których należy przestrzegać. O czym musimy pamiętać?

  • przestrzegaj pory nocnej - zwykle trwa od północy do 06:00-07:00 rano - w tym czasie nie można rozbijać namiotów, markiz i innego sprzętu,
  • jeśli przyjedziesz na kemping w porze nocnej, skontaktuj się z recepcją i postępuj zgodnie ze wskazówkami,
  • w recepcji zgłoś wszystkich podróżujących, a tabliczkę z numerem wywieś w widocznym miejscu,
  • szanuj przestrzeń - rozbij się na wyznaczonej dla ciebie powierzchni,
  • nie podłączaj się samodzielnie do instalacji elektrycznej - poproś o to obsługę kempingu,
  • pamiętaj, że na kempingach obowiązuje zasada pierwszeństwa dla pieszych i rowerzystów, a dopuszczalna prędkość poruszania się autem po kempingu to 10-20 km/h,
  • psy na terenie kempingu muszą być trzymane na smyczy, należy też sprzątać po swoich pupilach,
  • na terenie kempingów nie wolno myć samochodów ani łodzi, chyba że mają do tego celu przeznaczoną przestrzeń,
  • rozpalanie ognisk na otwartej przestrzeni jest surowo zabronione - korzystaj z wyznaczonych miejsc do grillowania,
  • dla własnego bezpieczeństwa nigdy nie zostawiaj pieniędzy i kosztowności bez nadzoru.

Prawo jazdy kategorii B na terenie Chorwacji uprawnia do kierowania pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3500kg - na szczęście większość kamperów mieści się w tych granicach. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku przyczepy kempingowej.

Rady i porady twojego konsula: Niebezpieczne gatunki zwierząt w Chorwacji

Chorwacja od lat przyciąga tłumy polskich turystów.
Chorwacja od lat przyciąga tłumy polskich turystów.123RF/PICSEL

Kilka dni temu na Facebooku Ambasady RP w Chorwacji pojawił się kolejny post z cyklu "Rady i porady twojego konsula". Tym razem urzędnicy postanowili skupić się na dzikiej przyrodzie tego kraju i niebezpieczeństwach, które w niej czyhają.

- Dzikie lasy, malownicze góry, przejrzyste jeziora, lśniące rzeki, jaskinie to poza pięknym wybrzeżem Adriatyku niewątpliwe walory przyrodnicze Chorwacji. Mało zmienione środowisko przyrodnicze jest domem dla licznych gatunków zwierząt. Oprócz znanych nam z Polski gatunków, jak np. dzik, sarna, jeleń, kuna, kozica czy wilk, Chorwację zamieszkuje około 400 gatunków ptaków (m.in. jastrząb, czapla siwa, warzęcha zwyczajna, uszatka zwyczajna sęp płowy, orzeł bielik). Wiele jest także gatunków endemicznych, czyli takich które nie występują na innych obszarach. Ponadto w Chorwacji występują liczne małe, ale bardzo niebezpieczne stworzenia - czytamy na stronie ambasady.

Pierwszym, niebezpiecznym gatunkiem, na który powinniśmy uważać w Chorwacji są węże. Spośród piętnastu znanych gatunków węży żyjących w tym kraju, trzy są jadowite:

  • żmija,
  • żmija czerwona,
  • żmija górska. 

Jak czytamy na stronie ambasady, można je rozpoznać po charakterystycznym zygzakowatym wzorze na grzbiecie, krótkim, krępym tułowiu, szerokiej głowie i źrenicach w postaci pionowych szczelin. Spotkania z wężami nie są powszechne, ale przebywając na łonie natury warto nosić długie spodnie i wysokie buty.

W przypadku ukąszenia należy zachować spokój, unieruchomić ukąszony obszar i jak najszybciej udać się do najbliższej placówki medycznej lub zadzwonić pod numer 112.

W Chorwacji żyje także wiele pająków, w tym najbardziej jadowity europejski pająk - czarna wdowa. Można ją rozpoznać po czarnym ciele i czerwonych kropkach na grzbiecie. Czarna wdowa lubi miejsca ukryte i opuszczone, można ją spotkać w ogrodach, na ścianach budynków, pod kamieniami, w zaroślach i w piwnicach. Buduje swoje sieci blisko ziemi i dlatego można ją łatwo nadepnąć. Ukąszenie nie jest bolesne i często pozostaje niezauważone, ale szybko pojawiają się objawy takie jak:

  • zaczerwienienie,
  • wysypka,
  • ból najbliższych węzłów chłonnych,
  • skurcze mięśni,
  • pocenie się,
  • przyspieszony oddech,
  • nudności. 

Po ukąszeniu czarnej wody należy jak najszybciej udać się do lekarza. 

Sporym zagrożeniem w Chorwacji, podobnie jak i w Polsce, są w tym roku kleszcze, w tym najpowszechniejszy kleszcz leśny. 

- Kleszcze zakażone wirusami lub bakteriami najczęściej występują w północnej i północno-zachodniej części Chorwacji. Aby ich uniknąć, ubieraj się wielowarstwowo, unikaj przechodzenia przez krzaki i niską roślinność, a po powrocie do domu dokładnie obejrzyj swoje ciało i ciała domowników. Dużym celem dla nich są także zwierzęta domowe, które należy chronić przed pasożytami zewnętrznymi, a jeśli zauważymy u siebie lub zwierzaka kleszcza, spróbujmy go delikatnie usunąć pęsetą okrężnymi ruchami lub udajmy się do lekarza - czytamy na stronie ambasady.

Podczas wakacji w Chorwacji powinniśmy uważać także na osy i szerszenie, czarno-żółte owady budujące gniazda w dziuplach, drewutniach i opuszczonych miejscach. Po spotkaniu z nimi najrozsądniej będzie ratować się ucieczką, ponieważ owady te potrafią agresywnie bronić swoich siedlisk.

Użądlenia os i szerszeni mogą wywołać reakcję alergiczną ze skutkiem śmiertelnym, szczególnie niebezpieczne są użądlenia w głowę i szyję dlatego poszkodowanego należy jak najszybciej zawieźć do lekarza.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas