Riviera Crikvenica w Chorwacji: Nadmorska perła z misją

Polacy kochają Chorwację. Z danych udostępnionych przez Chorwacką Wspólnotę Turystyczną jesienią 2022 roku wynika, że tylko do września kraj ten odwiedziło ponad 1 mln Polaków! Co ich przyciąga? Krystalicznie czysta woda, piękne plaże, świeże ryby i owoce morza oraz atrakcje - na każdą kieszeń, dostosowane do wieku i zainteresowań. Jeśli i wy planujecie wakacje w Chorwacji, a na liście oczekiwań macie dodatkowo czyste powietrze, wellness na najwyższym poziomie oraz bogatą ofertę noclegową, wybierzcie chorwacką Rivierę Cirkvenicką - uzdrowiskową perłę południowej Chorwacji.

Riviera Crikvenica cieszy się ogromną popularnością wśród turystów
Riviera Crikvenica cieszy się ogromną popularnością wśród turystów 123RF/PICSEL

Riviera Crikvenica położona jest w jednym z najbardziej malowniczych (i najczystszych!) rejonów Zatoki Kvarnerskiej. Cechują ją łagodny, sprzyjający astmatykom i osobom cierpiącym na choroby górnych dróg oddechowych klimat, piękna przyroda i bogate dziedzictwo kulturowe. Sercem całej Riviery jest Crikvenica - urocze miasteczko, które może się pochwalić jedną z najpiękniejszych plaż na Adriatyku. Sąsiaduje ono z nie mniej urokliwymi Selcami, Jadranovem oraz Dramalj. 

Riviera Crikvenicka nie jest zwykłym uzdrowiskiem - przez wieki przenikały się bowiem na jej terenie rozmaite kultury i cywilizacje, mające ogromny wpływ na dzisiejszy kształt tego regionu. Wczesna historia Crikvenicy, Dramalja, Jadranova i Selców wiąże się ściśle z rozwojem pobliskich średniowiecznych miast, takich jak np. Drivenik czy Bribir oraz Doliny Vinodolskiej, zwanej Vinodolem. Każde średniowieczne miasto charakteryzował własny port, wokół którego toczyło się życie mieszkańców, w większości rybaków. Ci z Crikvenicy od zawsze cieszyli się ogromnym szacunkiem współbraci, którzy doceniali ich umiejętności i oddanie pracy. Riviera Crikvenicka po dziś dzień jest zresztą dumna ze swojej bogatej, rybackiej kultury. Drugim, cieszącym się popularnością fachem było murarstwo, które miało ogromny wpływ na wygląd Crikvenicy i okolicznych miejscowości.

Wszystko miało zmienić się pod koniec XIX wieku, przynosząc mieszkańcom tego regionu dobrobyt i znaczne wpływy z turystyki.

Riviera Crikvenicka od zawsze słynęła z wyśmienitych rybaków/ Zdj. Gabriela Wójcik
Riviera Crikvenicka od zawsze słynęła z wyśmienitych rybaków/ Zdj. Gabriela Wójcik INTERIA.PL

Crikvenica Frankopanów: Historia

Proces zasiedlania Crikvenicy przybierał na sile, ale mieszkańcy nowego miasta cierpieli na niedobór ziemi pod uprawy. Zmobilizował on ich do zainteresowania się morzem - w efekcie rybacy z tego regionu szybko zyskali miano najznakomitszych na północnym Adriatyku.

Spacer crikvenickim deptakiem to świetna okazja do poznania historii miasta i przeniesienia się w przeszłość/ Zdj. Gabriela Wójcik
Spacer crikvenickim deptakiem to świetna okazja do poznania historii miasta i przeniesienia się w przeszłość/ Zdj. Gabriela Wójcik INTERIA.PL

Crikvenica: Stolica zdrowia

Crikvenica żyła z morza aż do końca XIX wieku. Wraz z budową pierwszego nadmorskiego drewnianego kąpieliska w 1888 roku oraz hoteli "Therapia" (1895) i "Miramare" (1906) miasto otworzyło się na turystykę i zaczęło rozwijać jej zdrowotną gałąź. A miało ku temu znaczące powody:

  • 2300 godzin słonecznych w roku
  • świeże, czyste powietrze
  • bliskość gór
  • krystalicznie czyste morze
  • łagodny, leczniczy mikroklimat
  • łagodne zimy
  • ciepłe lata
  • dużo jodu. 

Jeśli dodać do tego bliskość natury i świeże dary morza, to nie dziwi fakt, że Crikvenica szybko zasłużyła sobie na miano najlepszego uzdrowiska w Chorwacji. Już pod koniec XIX wieku Hotel "Therapia" dysponował 120 łóżkami, restauracją, pokojami zabiegowymi i gabinetami leczniczymi. W 1898 roku otwarto w nim hydropatyczne spa.

Tutejszy klimat sprzyja osobom cierpiącym na choroby górnych dróg oddechowych
Tutejszy klimat sprzyja osobom cierpiącym na choroby górnych dróg oddechowych INTERIA.PL

W 1910 roku do Crikvenicy przybyła Marie Steyskalova, czeska nauczycielka, która założyła szpital dla dzieci z Czech i Słowacji, cierpiących na choroby górnych dróg oddechowych, z których część zmuszona już była nawet oddychać z pomocą respiratorów. Ku jej zaskoczeniu, zaczęły one szybko wracać do zdrowia, a mieszkańcy miasta mieli już żywy dowód na to, że tutejszy klimat ma zbawienny wpływ na zdrowie. Szpital Steyskalovej zyskał miano czeskiej kolonii, a z biegiem lat stał się spa i jedną z ulubionych wakacyjnych destynacji Czechów. W 1927 roku Marie została honorową obywatelką miasta.

W okolicy zaczęły powstawać kolejne budynki, w których w 1954 roku powstał szpital dziecięcy - dziś mieści się tam Thalassotherapia Crikvenica - ośrodek medyczny z sięgającą stu lat tradycją opieki zdrowotnej w zakresie stosowania zabiegów talasoterapii w celu profilaktyki zdrowotnej, wypoczynku i rehabilitacji.

Thalassotherapia to nowoczesna placówka medyczna, która łącząc zasady talasoterapii z osiągnięciami współczesnej medycyny osiąga znakomite rezultaty w leczeniu schorzeń narządów ruchu i układu oddechowego u dzieci, dorosłych i seniorów.

Na terenie kompleksu znajduje się obecnie kilka obiektów noclegowych, restauracja, kryty basen leczniczy z ciepłą wodą morską (32° C) i podwodnymi masażami, sala konferencyjna, kawiarnia oraz boisko do koszykówki i siatkówki.

Dziś włodarze Crikvenicy nikomu nie muszą już udowadniać, że warto zadbać o zdrowie właśnie tutaj - miliony zadowolonych pacjentów, z czołowymi sportowcami na czele to najlepsza reklama tego uzdrowiska. Z tutejszych zabiegów korzysta nawet najlepszy obecnie chorwacki piłkarz - Luka Modrić. 

Plaża w pełnych uroku Selcach/ Zdj. Gabriela Wójcik
Plaża w pełnych uroku Selcach/ Zdj. Gabriela Wójcik INTERIA.PL

Dziewięć rzeczy, które musisz zrobić w Crikvenicy i okolicach

Crikvenica słynie z krystalicznie czystego morza, świeżych ryb i pięknych plaż, ale myli się ten, kto sądzi, że to główne atrakcje tego regionu. Riviera zachwyca bowiem bliskością natury i gór, zaskakuje zielenią i licznymi trasami widokowymi. Rivierę Crikvenicką z pewnością docenią więc wielbiciele aktywności fizycznej. Liczne hotele i pensjonaty przygotowały natomiast ofertę dla fanów luksusu, relaksu w spa i jacuzzi. Co warto zrobić w Crikvenicy i okolicach, by zapamiętać spędzony tu czas na zawsze?

Nurkowanie w morzu, wycieczka quadem

Odwiedziny w Crikvenicy to doskonała okazja do spróbowania swoich sił w nurkowaniu. Mihurić Diving Center daje taką możliwość zarówno doświadczonym nurkom jak i żółtodziobom, dla których jest to pierwsza przygoda z tym sportem. Szczęściarze, którzy pomyślnie przejdą szkolenie i zaliczą trening z instruktorem (w tym roku jedną z instruktorek jest nasza rodaczka, Patrycja) mogą spotkać pod wodą morskie koniki, zachwycające kosmicznymi wręcz barwami ryby i intrygujące rzeźby. Doświadczeni nurkowie mogą natomiast pokusić się o eksplorowanie zatopionego głębiej wraku statku.

Riviera Crikvenica to raj dla fanów sportów wodnych/ Zdj. Gabriela Wójcik
Riviera Crikvenica to raj dla fanów sportów wodnych/ Zdj. Gabriela Wójcik INTERIA.PL
Co odważniejsi mogą spróbować swoich sił w nurkowaniu/ Zdj. Gabriela Wójcik
Co odważniejsi mogą spróbować swoich sił w nurkowaniu/ Zdj. Gabriela Wójcik INTERIA.PL

Turyści gotowi na większą dawkę adrenaliny, ale nie na tyle, by zanurzyć się w wody Adriatyku, mogą zwiedzić Crikvenicę i okolice na quadach i ruszyć na nich w stronę Mahavicy (The Eyes of Vinodol) - tarasu widokowego, z którego rozpościera się zapierający dech w piersiach widok na najbliższą okolicę. Z tego miejsca naprawdę można docenić zróżnicowanie terenu Chorwacji, która może się pochwalić zarówno morzem jak i górami, jeziorami, a nawet pastwiskami, na których... pasą się dzikie koniki. Natura jest tu naprawdę na wyciągnięcie ręki...

Wycieczka quadem spełni oczekiwania każdego wielbiciela natury/ Zdj. Gabriela Wójcik
Wycieczka quadem spełni oczekiwania każdego wielbiciela natury/ Zdj. Gabriela Wójcik INTERIA.PL
Dzikie cirkvenickie koniki/ Zdj. Gabriela Wójcik
Dzikie cirkvenickie koniki/ Zdj. Gabriela Wójcik INTERIA.PL
Tutejsze widoki zapierają dech/ Zdj. Gabriela Wójcik
Tutejsze widoki zapierają dech/ Zdj. Gabriela Wójcik INTERIA.PL
Wycieczka quadami to gwarancja pięknych widoków
Wycieczka quadami to gwarancja pięknych widokówINTERIA.PL

Wizyta w aquarium i fishing clubie

Riviera Crikvenicka słynie z doskonałego klimatu - łagodnych zim i pięknego lata. Czasem jednak i tutaj pogoda płata figle, a unoszące się nad Adriatykiem chmury przynoszą deszcz i zmianę aury. Nic straconego - zarówno Crikvenica jak i sąsiednie miejscowości przygotowane są i na tę ewentualność.

W centrum Crikvenicy znajduje się wyjątkowe Aquarium, które przybliży najmłodszym podwodny świat, a dorosłym pozwoli na nowo zachwycić się pięknem oceanu. Aquarium Crikvenica zajmuje powierzchnię 200 metrów kwadratowych - nic dziwnego, bo mieści się w nim aż 30 zbiorników, zamieszkałych przez ponad 100 rodzajów ryb adriatyckich i 50 tropikalnych. Miejsce to powstało w wyniku wieloletniej pracy biologów, ichtiologów, akwarystów i rybaków z kraju i zagranicy. Dziś pełni nie tylko funkcję edukacyjną, ale jest jedną z większych atrakcji miasta, szczególnie gdy aura jest mniej sprzyjająca lub turystów zmęczyło wielogodzinne plażowanie.

Mieszkańcy Aquarium Crikvenica / Zdj. Gabriela Wójcik
Mieszkańcy Aquarium Crikvenica / Zdj. Gabriela Wójcik
Mieszkańcy mórz i oceanów zachwycą fanów natury/ Zdj. Gabriela Wójcik
Mieszkańcy mórz i oceanów zachwycą fanów natury/ Zdj. Gabriela Wójcik INTERIA.PL

Innym, wyjątkowym miejscem, związanym z morzem i szczególnie szanowanym tutaj fachem rybaka jest Klub Rybacki Lovrata, mieszczący się na plaży w Dramalj. To tutaj zdobyć można pełną wiedzę o tradycji wędkowania i odbywających się na terenie Riviery Crikvenickiej zawodów wędkarskich, poznać najbardziej egzotyczne gatunki ryb i zakupić licencję na wędkowanie. Choć można odnieść wrażenie, że w Crikvenicy wędkują niemal wszyscy i niemal wszędzie, to warto mieć na uwadze, że taka licencja (coś na kształt karty rybackiej) jest tutaj obowiązkowa.

Dramalj od początku słynął z doskonałych rybaków, ale pojawienie się obiektów noclegowych spowodowało mocniejszy zwrot ku turystyce, a co za tym idzie stopniowy wzrost liczby gości i odwiedzających. Na szczęście, bo jak przyznaje z nutką zawodu prezes Klubu Rybackiego Lovrata, chorwacka młodzież coraz rzadziej pasjonuje się wędkarstwem, a zawód rybaka nie jest już dla nastolatków tak atrakcyjny jak w przeszłości. Warto odwiedzić więc to miejsce - prawdziwy relikt czasów, które nieuchronnie odchodzą w zapomnienie.

Odwiedziny w Klubie Rybackim Lovrata/ Zdj. Gabriela Wójcik
Odwiedziny w Klubie Rybackim Lovrata/ Zdj. Gabriela Wójcik INTERIA.PL

Lunch w Esplanade Hotel i relaks w spa 

Szukając odrobiny luksusu warto zarezerwować sobie choć jeden dzień na wellness i pyszny lunch w jednym z najpiękniejszych hoteli Crikvenicy. Esplanade Hotel to stylowo zaprojektowany butikowy hotel, zachwycający oryginalną elewacją z lat 30-tych i odnowionymi, nowoczesnymi wnętrzami. Hotel dysponuje 38 pokojami, a słynie z pięknego widoku wprost na morze i świetnej restauracji.

Esplanade Hotel stawia również na wellness - odkryty basen z wodą morską, spory wybór saun, jacuzzi i bogata oferta zabiegów wyróżnia go na tle innych i sprawia, że większość turystów wraca do niego regularnie.

Wielbiciele wellness docenią także ofertą przygotowaną przez Hotel Katarina, leżący w Selcach. Tutejsze spa również oferuje gościom relaks w basenie i jacuzzi oraz bogatą ofertę zabiegów i masaży. Oba hotele są częścią grupy Jadran Hotel&Camps. 

W Hotelu Esplanade turyści mogą zjeść pyszny lunch, skorzystać z basenu i spa
W Hotelu Esplanade turyści mogą zjeść pyszny lunch, skorzystać z basenu i spaINTERIA.PL

Wycieczka rowerowa i Frankopan Cake

Rivierę Crikvenicką pokochają także fani rowerowych wycieczek. Wyjątkowo urokliwe trasy dostosowane są do możliwości zarówno profesjonalnych sportowców jak i rodzin z dziećmi czy seniorów. Rivierę zwiedzać można bowiem nadmorską promenadą lub zdecydować się na bardziej wymagającą trasę bliżej natury. Kierujący się w stronę Jadranova spragnieni pięknych krajobrazów rowerzyści mogą pokusić się o przystanki w miejscu licznych tarasów widokowych. Widok na morze, góry i wszechobecną przyrodę wart jest każdego wysiłku.

Ścieżka rowerowa w stronę Jadranova robi wrażenie/ Zdj. Gabriela Wójcik
Ścieżka rowerowa w stronę Jadranova robi wrażenie/ Zdj. Gabriela Wójcik INTERIA.PL
Rivierę Crikvenicką warto zwiedzać na rowerze/ Zdj. Gabriela Wójcik
Rivierę Crikvenicką warto zwiedzać na rowerze/ Zdj. Gabriela Wójcik INTERIA.PL

Dodatkową nagrodą niech będzie Frankopan Cake - tradycyjny crikvenicki deser przygotowywany według przepisu zaczerpniętego z XVII-wiecznej książki kucharskiej. Tort serwowany jest w kawiarni Hotelu International w samym centrum Crikvenicy i nie można go znaleźć nigdzie indziej! Frankopan Cake przygotowywany jest z imponującej ilości słodkich składników - ciasta francuskiego, śmietany, żółtek jaj, cukru, skrobi kukurydzianej, migdałów, rodzynek, wody różanej, masła, skórki z cytryny, cynamonu i gałki muszkatołowej. Ciasto francuskie piecze się na złoty kolor, a krem przygotowuje z pozostałych składników. Imponujący jest także rozmiar deseru - z powodzeniem potraktować go można jako sycącą kolację...

Słynne ciasto Frankopan na świeżym powietrzu smakuje najlepiej/ Zdj. Gabriela Wójcik
Słynne ciasto Frankopan na świeżym powietrzu smakuje najlepiej/ Zdj. Gabriela Wójcik INTERIA.PL

Riviera Crikvenicka postrzegana jest jako region, w którym każdy turysta znajdzie coś dla siebie. Seniorzy docenią krystalicznie czyste powietrze i klimat sprzyjający rekonwalescencji, a rodziny z dziećmi sporą ilość atrakcji, bliskość morza i imponującą ofertę noclegową. Fanów wellness i odrobiny luksusu ucieszą liczne gabinety spa i odnowy biologicznej, a sportowców - trasy rowerowe i możliwość sprawdzenia się w każdym możliwej dyscyplinie sportów wodnych. Wielbiciele dobrej kuchni rozsmakują się w świeżych rybach i dobrym winie, a spragnieni wyzwań - zanurkują w głąb morza, podziwiając jej kolorowych mieszkańców.

Rivierę crikvenicką pokochają także właściciele psów, którzy na specjalnie przygotowanej dla ich pupili Dog Beach zaserwują im "psie" piwo i ulubione przekąski. Czy właśnie tak wygląda chorwacki raj na ziemi?

Zobacz również: 

To musisz wiedzieć, planując wyjazd do ChorwacjiInteria.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas