Reklama

Ciepła i krystaliczna woda oraz brak tłumów. Wakacje nad wodą na łonie natury

Wypoczynek nad jeziorem to doskonała propozycja dla osób, które pragną zrelaksować się nad wodą, jednak chcą uniknąć turystycznego zgiełku, z którego słyną nadmorskie kurorty. Turyści chętnie jeżdżą nad jeziora z uwagi na czystą i ciepłą wodę, piękne krajobrazy oraz bliskość natury. To idealne miejsce dla miłośników żeglarstwa, kajakarstwa, wędkarstwa oraz nurkowania. Osoby, które chcą aktywnie spędzić czas, wokół jezior znajdą malownicze szlaki turystyczne, drogi rowerowe oraz zabytki, takie jak średniowieczne zamki.

W Polsce znajdziemy około siedmiu tysięcy jezior, których powierzchnia przekracza 1 hektar. Niektóre z nich to wymarzone miejsca na urlop oraz odpoczynek na łonie natury. Oto kilka najpiękniejszych i najciekawszych jezior w Polsce, które warto odwiedzić w tegoroczne wakacje. 

Zobacz również: Maleńka wioska nad polskim morzem. Wakacje bez hałasu, kiczu i parawanów

Jezioro Wigry i Pokamedulski Klasztor

Położone w województwie podlaskim jezioro Wigry przyciąga turystów malowniczą okolicą oraz różnorodną linią brzegową. Teren zbiornika urozmaicają liczne wyspy, półwyspy, a także cieśniny i strumyki. Wigry to jezioro rynnowe, które najprawdopodobniej powstało około 14 tysięcy lat przed naszą erą, podczas ostatniego zlodowacenia. Jezioro położone jest na terenie Wigierskiego Parku Narodowego, który słynie ze wspaniałych szlaków pieszych i rowerowych dla turystów, a także ogromnej różnorodności biologicznej - można spotkać tam m.in. bobra europejskiego. 

Reklama

Piękne i rozległe jezioro Wigry ma wiele do zaoferowania przyjeżdżającym turystom. Organizowane są tam spływy kajakowe, natomiast fani żeglarstwa mogą wypożyczyć jacht lub popłynąć w rejs widokowy ze sternikiem. W okolicy jeziora funkcjonuje również wiele wypożyczalni rowerów.

Wigry to również nazwa miejscowości, położonej na Półwyspie Klasztornym. Chętnie odwiedzanym przez turystów zabytkiem jest klasztor, który niegdyś należał do kamedułów. Zakon pełnił ważną funkcję w rozwoju regionu, to właśnie oni w 1715 roku założyli miasto Suwałki. Pokamedulski Klasztor w Wigrach odwiedził w 1999 papież Jan Paweł II. Co ciekawe w jego kryptach znajduje się czterdzieści wnęk, w których zamurowano ciała pustelników. Klasztor jest otwarty dla turystów, a cena zwiedzania to 18 złotych za bilet dla dorosłych oraz 10 za bilet ulgowy. Dzieci do lat 6 mogą zwiedzać klasztor bezpłatnie. Obecnie turyści mogą również skorzystać z miejsc noclegowych na jego terenie. W Pokamedulskim Klasztorze organizowane są także ciekawe wydarzenia. W maju odbył się tam festiwal Jaćwingów, czyli polskich wikingów. 

Zobacz również: Niebywały skarb na dnie. Jakie tajemnice skrywa Jezioro Bystrzyckie?

Jezioro Czorsztyńskie i zamki, które skrywają wiele tajemnic

To sztuczny zbiornik wodny utworzony w wyniku wybudowania zapory wodnej w Niedzicy. Gromadzi ona wody Dunajca, i to właśnie w ten sposób tworzy się Jezioro Czorsztyńskie. Turyści mogą wybrać się w rejs po jeziorze, odbyć spływ Dunajcem, czy też odpocząć na piaszczystej plaży u podnóża zamku w Niedzicy. 

Jezioro Czorsztyńskie to niezwykle malownicze miejsce, które przypomina baśniową krainę. Otoczone zielonymi wzgórzami Pienińskiego Parku Narodowego jezioro, leży u podnóża dwóch zamków: 

  • zamku w Czorsztynie (6 zł bilet normalny, 3 zł ulgowy),
  • zamku Dunajec w Niedzicy z XIV wieku (25 zł za bilet normalny, 19 zł ulgowy).

Historia gotyckiego zamku w Czorsztynie sięga XIV wieku. O wybudowaniu tej warowni zadecydował Kazimierz Wielki. Miała ona zapewnić bezpieczeństwo południowej granicy kraju. W XV wieku władał nią Zawisza Czarny. Warownia pełniła swoją funkcję do 1790 roku, kiedy to w wyniku uderzenia pioruna zamek spłonął i popadł w ruinę. Natomiast zamek Dunajec był warownią węgierską, w której zgodnie z legendą w XVIII wieku skrywali się potomkowie królewskiej dynastii Inków wraz ze swoim skarbem.  

Jezioro Płaskie zwane "suwalskim atolem"

Jezioro Płaskie nie bez powodu nazywane jest "suwalskim atolem". Atole to inaczej płaskie wyspy koralowe, które są charakterystyczną częścią krajobrazu rajskich wysp m.in. na Pacyfiku. Niełatwo więc uwierzyć, że tak malownicze jezioro znajduje się w województwie podlaskim, a dokładniej w Puszczy Augustowskiej. Jego owalny kształt oraz niesamowite kolory robią ogromne wrażenie, zwłaszcza jeśli zobaczymy jezioro z lotu ptaka. Takie zdjęcie kilka lat temu wykonał fotograf Arkadiusz Leśniewski.

Malownicze jezioro Płaskie to świetne miejsce na kemping oraz relaks na łonie natury. W jego okolicy znajdziemy liczne pola namiotowe i biwakowe. Z pewnością odpoczniemy tam od turystycznego zgiełku, hałasu i tłumów. To również świetne miejsce na kąpiele, ponieważ woda jest bardzo czysta, ciepła, a zejście do jeziora jest dość długie i łagodne. Okolica jeziora jest niezwykle atrakcyjna. Oprócz rozległych terenów zielonych znajdziemy tam wiele innych zbiorników wodnych w tym: jezioro Krejwelanek, Brożane czy też Mikaszewo. Co istotne, w Polsce znajdziemy też drugie jezioro o tej samej nazwie. Położone jest w Parku Krajobrazowym Pojezierza Iławskiego i stanowi część jeziora Jeziorak.

Zobacz również: Pięć wsi w Polsce zasługujących na tytuł "naj". Niektóre zadziwiają

Sielankowa sceneria jeziora Gim

Jezioro Gim położone jest w pobliżu wsi Nowa Kaletka, około 30 km od Olsztyna. Turyści mogą zatrzymać się tam w licznych ośrodkach wypoczynkowych. Jezioro słynie przede wszystkim z krystalicznie czystej wody, która zachęca do kąpieli oraz pięknych piaszczystych plaż. Okoliczne lasy, łąki, polany, a także drewniana zabudowa tworzą iście sielankowy krajobraz. 

Jezioro Gim to doskonałe miejsce dla fanów wędkarstwa. Przyciąga ono wędkarzy z całej Polski, którzy przyjeżdżają łowić tam szczupaki, okonie, liny oraz sielawy. Krajobraz jeziora zadowoli też miłośników natury. Jego wschodnia część, gdzie znajduje się niewielka wysepka, stała się domem kormoranów oraz łabędzi. Nad jeziorem możemy zaobserwować wiele różnych gatunków ptaków.

Najbliżej położoną wsią jest Nowa Kaletka. Mimo niewielkich rozmiarów ma do zaoferowania kilka ciekawych atrakcji dla turystów. Należą do nich m.in.:

  • warmińskie kapliczki z XIX wieku,
  • zabytkowe chałupy warmińskie,
  • średniowieczne umocnienia liniowe. 

Jezioro Powidzkie, które oferuje atrakcje dla każdego

Jezioro Powidzkie położone jest w powiecie słupeckim w gminie Powidz. To największe jezioro województwa wielkopolskiego. Od lat zaliczane jest do pierwszej klasy pod względem czystości, a krystaliczna i ciepła woda przyciąga miłośników plażowania. Najpiękniejszym miejscem jest północno-wschodnia część jeziora. Tam znajduje się Zatoka Anastazewska z piaszczystymi plażami i lazurową wodą. 

Liczne kąpieliska oraz dobrze rozbudowana infrastruktura sprawia, że jezioro Powidzkie chętnie odwiedzają turyści w każdym wieku, w tym rodziny z dziećmi. Chętnie przyjeżdżają tam miłośnicy żeglarstwa, kajakarstwa, a także amatorzy nurkowania. Na jeziorze Powidzkim co tydzień odbywają się regaty.

Dookoła jeziora znajdziemy wiele wsi, jednak najważniejszą z nich jest Powidz. Przyciąga przede wszystkim miłośników muzyki alternatywnej. Co roku organizowany jest tam Powidz Jam Festiwal, na którym występują mniej i bardziej znani artyści. W ubiegłych latach można było zobaczyć tam m.in.: Sanah, Darii Zawiałow, zespołu Kwiat Jabłoni, Muchy, czy też Kraków Street Band.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: jeziora | gdzie na urlop | urlop | wakacje | jezioro

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy