Czego nie można przewozić w bagażu rejestrowanym? Na liście przedmioty, które każdy zabiera na wakacje

Samolot to najbezpieczniejszy środek transportu. Wynika to m.in. z dokładnych kontroli maszyn pod względem technicznym, czy też wysokich kwalifikacji pilotów oraz załogi samolotu. Inną ważną kwestią, która wpływa na bezpieczeństwo, są ścisłe zasady, kontrole i ograniczenia, którym podlegają pasażerowie oraz ich bagaże. Pakując się na wakacje, pamiętajmy, że obowiązują nas pewne reguły dotyczące, tego, czego nie możemy przewozić w samolocie.

Czego nie możemy mieć w bagażu rejestrowanym?
Czego nie możemy mieć w bagażu rejestrowanym?123RF/PICSEL

Przygotowując się do wakacyjnych podróży, musimy odpowiednio spakować nasz bagaż. Istnieje wiele kwestii, o których należy wtedy pamiętać. Oprócz sprawdzenia dopuszczalnego rozmiaru i wagi walizek, a także wytycznych dotyczących bagażu specjalnego i dodatkowego, pakując się, musimy wiedzieć, czego nie możemy przewozić, podróżując samolotem. Tych kilku zasad absolutnie nie wolno ignorować. Chodzi tutaj o bezpieczeństwo wszystkich pasażerów i załogi samolotu, a także sprawne przejście kontroli bezpieczeństwa na lotnisku.

"Na lotnisku wszystkich obowiązują rygorystyczne przepisy i procedury bezpieczeństwa" — mówił nam st. chor. szt. SG Michał Mirocha, kierownik Grupy Bezpieczeństwa Lotów. Cały artykuł na temat pracy straży granicznej na krakowskim lotnisku można przeczytać tutaj: "Decydują ułamki sekund". Straż Graniczna odsłania kulisy pracy na krakowskim lotnisku

Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym, a czego w rejestrowanym?

Podróżując samolotem, możemy mieć ze sobą dwa rodzaje bagażu — podręczny i rejestrowany (zazwyczaj musimy je jednak najpierw wykupić). Bagażem podręcznym może być mała walizka, duża torba czy też plecak turystyczny o określonych przez linię lotniczą wymiarach. Taki bagaż zabieramy ze sobą na pokład samolotu i umieszczamy go w luku nad naszym siedzeniem. Zasady określają jednak, że nie możemy w nim mieć:

  • płynów w pojemnikach większych niż 100 ml (chyba że kupimy je na lotnisku, w strefie odlotów),
  • przedmiotów ostrych (noży, igieł, strzykawek, a nawet nożyczek),
  • broni palnej,
  • materiałów wybuchowych (np. sztucznych ogni),
  • materiałów łatwopalnych (farb, gazu do zapalniczek),
  • substancji trujących. 

Warto jednak wiedzieć, że zakaz wnoszenia na pokład płynów o większej pojemności niż 100 ml nie obowiązuje już na niektórych europejskich lotniskach. Dzięki rozwojowi techniki i nowoczesnym skanerom umożliwiającym szybką i skuteczną kontrolę bagażu pasażerowie mogą wnieść ze sobą na pokład do dwóch litrów płynów. Takie zmiany wdrożono już m.in. na lotnisku Sztokholm-Arlanda, Vaclava Havla w Pradze czy też w amsterdamskim Schiphol.

W zależności od kraju, do którego lecimy, mogą obowiązywać nas również ograniczenia związane z przewożeniem żywności, a przede wszystkim wędlin i innych produktów pochodzenia zwierzęcego. Jeśli jednak nasz lot odbywa się na terenie Unii Europejskiej, takie restrykcje zazwyczaj nas nie obowiązują.

W bagażu podręcznym możemy przewozić płyny jedynie w butelkach do 100 ml
W bagażu podręcznym możemy przewozić płyny jedynie w butelkach do 100 ml123RF/PICSEL

Jakich przedmiotów nie przewozić w bagażu rejestrowanym?

Wyjeżdżając na wakacje, najczęściej decydujemy się zabrać ze sobą bagaż rejestrowany, w którym bez obaw możemy przewozić kosmetyki większe niż 100 ml, a także ostre narzędzia takie jak nożyczki, noże, igły, czy też czekany do wspinaczki. Jednakże niezależnie od linii lotniczej, obowiązuje nas lista przedmiotów, których nie wolno mieć w bagażu rejestrowanym. Chodzi dokładniej o:

  • latarki gazowe,
  • butle biwakowe z propan-butanem,
  • baterie litowo-jonowe,
  • papierosy elektroniczne (można je mieć w bagażu podręcznym),
  • deskorolki elektryczne lub e-rolki zasilane bateriami litowymi,
  • rozpałki węgla drzewnego,
  • substancje wybuchowe np. fajerwerki, granaty, pojemniki z gazem,
  • substancje chemiczne i toksyczne np. trucizny, gaśnice, kwasy, aerozole obezwładniające np. gaz pieprzowy,
  • produkty pochodzenia zwierzęcego będące wynikiem polowania, w tym części zwierząt. 
Spakowanie niedozwolonych przedmiotów w bagażu rejestrowanym może skończyć się problemami i niepotrzebnym stresem na lotnisku
Spakowanie niedozwolonych przedmiotów w bagażu rejestrowanym może skończyć się problemami i niepotrzebnym stresem na lotnisku Lukasz SzelemejEast News

Urządzenie elektroniczne i baterie. Musisz szczególnie na nie uważać

Szczególną uwagę musimy zwrócić, pakując urządzenia zasilane bateriami litowo-jonowymi (Li-Ion), czyli m.in.: laptopy, telefony, aparaty fotograficzne, e-papierosy czy też powerbanki. Charakteryzują się one stosunkowo wysokim ryzykiem samozapłonu lub wybuchu. W historii lotnictwa doszło do niejednego przypadku pożaru na pokładzie, wywołanego wybuchem takiej baterii. Jest to związane z aktywnością chemiczną litu.

W zależności od linii lotniczej mogą obowiązywać nas limity ilości takich baterii na pasażera. KLM dopuszcza 15 urządzeń elektronicznych z baterią litową do 100 Wh, natomiast Ryanair 20. Urządzenia muszą być wyłączone i zabezpieczone w bagażu podręcznym. Jeśli jednak chcemy przewieźć urządzenia z baterią do 160 WH, musimy złożyć wniosek o pozwolenie. Urządzenia o mocy większej niż 160 Wh są całkowicie niedozwolone. Zapasowe baterie litowe i powerbanki możemy przewozić tylko w bagażu podręcznym. 

Przedmioty takie jak laptop, aparat, powerbank powinniśmy spakować do bagażu podręcznego, lub torby, którą zabierzemy ze sobą na pokład
Przedmioty takie jak laptop, aparat, powerbank powinniśmy spakować do bagażu podręcznego, lub torby, którą zabierzemy ze sobą na pokład123RF/PICSEL

Alkohol jest dozwolony, jednak istnieją ograniczenia

Z naszych wakacyjnych podróży chętnie przywozimy lokalne produkty z danego kraju w tym alkohole. Musimy wtedy pamiętać, że podlegają one pewnym ograniczeniom. Jeśli nasz lot odbywa się na terenie Unii Europejskiej w bagażu rejestrowanym i podręcznym możemy łącznie przewieźć:

  • do 10 l alkoholi spirytusowych,
  • do 20 l wzmocnionego wina np. porto,
  • do 90 l wina lub 60 l wina musującego,
  • 110 litrów piwa. 

Poza terenem Unii Europejskiej sprawa już wygląda zupełnie inaczej. Te limity są dużo mniejsze:

  • 4 litry wina (niemusującego),
  • 16 litrów piwa,
  • 1 litr alkoholi spirytusowych,
  • 1 litry alkoholu etylowego,
  • 2 litry wzmocnionego wina lub musującego. 
materiały prasowe
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas