Reklama

Reklama

Dolny Śląsk na jesień. Gdzie warto wybrać się w czasie weekendu? 

Dolny Śląsk to tajemniczy region Polski, który kryje niejedną niebanalną atrakcję. Może wybierając się tam na weekendową wycieczkę, warto odpuścić sobie tym razem Wrocław i Karpacz i udać się w mniej oczywiste miejsce? Podpowiadamy, co warto zobaczyć w tych okolicach. 

Na Dolnym Śląsku znajduje się aż piętnaście parków krajobrazowych, w których można podziwiać nietypowe formacje skalne, ogromne głazy, a nawet wygasłe wulkany. Entuzjaści natury mogą zachwycać się nią w Wojsławicach podczas zwiedzania znajdującego się tam ogrodu dendrologicznego, będącego zbiorem drzew i krzewów ze wszystkich zakątków świata. Turyści zainteresowani historią mogą ruszyć korytarzami średniowiecznego Zamku Książ, gdzie w czasie wojny znajdował się tajemniczy ośrodek badań III Rzeszy. A to wcale nie koniec atrakcji regionu.

Pałac Sybilli w Szczodrem

Miejscowość Szczodre znajduje się zaledwie kilka kilometrów od Wrocławia, a skrywa mało znaną perełkę architektury — Pałac Sybilli, nazywany Śląskim Windsorem. Znajdziemy tu też staw z Mostem Królowej Karoli, taras widokowy, kamienny labirynt i pozostałości po średniowiecznym grodzisku. W sam raz na jednodniowy wypad.

Zobacz też: Pięć rzeczy, które musisz zrobić w Dobczycach. Jeszcze tej jesieni!

Reklama

Ogród Japoński w Przesiece

To bardzo nietypowe miejsce na Dolnym Śląsku. Sam Ogród Japoński kusi egzotycznymi roślinami i piękną estetyka, znajduje się tutaj także muzeum samurajskie. Organizowane są tu warsztaty i spotkania. Rodziców może zainteresować też lokalny plac zabaw. Stoją na nim aż 10-metrowe zjeżdżalnie — najwyższe w Polsce.

Wspaniałe skały w okolicy Wałbrzycha 

Stół sądowy, Czarcią maczugę, Głazy krasnoludków i Staw Krzeszówek znajdziemy w okolicy Wałbrzycha, na terenie Gór Stołowych. Te oryginale formacje skalne tworzą przeróżne kształty, w których można dopatrzyć się maczug,  krasnoludków,  ścian, grzybów,  wysokich wież.

Rezerwat Głazy Krasnoludków w Gorzeszowie wita też turystów pojemnym parkingiem, który z pewnością ułatwi zwiedzanie okolicy.

Zobacz również:  W PRL-u odwiedzały je tłumy. Dziś niszczeją w oczach! 

Kopalnia Nowa Ruda 

W muzeum kopalnictwa w Nowej Rudzie znajdziemy wiele atrakcji i informacji. Można tu na przykład odbyć wycieczkę w starym wagoniku używanym w kopalni i poznać proces powstawania węgla. W Nowej Rudzie możemy też zwiedzić Zamek Stillfriedów, Kościół św. Mikołaja oraz Domy Tkaczy.

Zaginione laboratorium Hitlera w Kamiennej Górze 

W Kamiennej Górze zlokalizowanych jest wiele podziemnych obiektów wydrążonych przez Niemców w czasie wojny. Pracowały tu rzesze robotników przymusowych, mieściły się biura projektowe, laboratoria i fabryki produkujące konstrukcje lotnicze i broń. Sieć podziemnych korytarzy pod Kamienną Górą — nazywanych projektem ARADO — to gratka dla miłośników historii II wojny światowej.

 Zobacz również: Polska stolica duchów. Tutaj możesz poznać datę swojej śmierci

INTERIA.PL

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy