​Ferie 2022: Czy będzie podział na województwa? Do kiedy można wykorzystać bon turystyczny?

Ferie zimowe 2022 wydają się jeszcze odległym terminem, ale coraz więcej osób zastanawia się już nad możliwością wyjazdu. Wiele osób zastanawia się także, kiedy ferie zimowe 2022 się odbędą i jakie są ostatnie wytyczne Ministerstwa Edukacji w tej kwestii.

Dobrą informacją na sezon wypoczynku zimowego jest przedłużenie możliwości wykorzystania bonu turystycznego
Dobrą informacją na sezon wypoczynku zimowego jest przedłużenie możliwości wykorzystania bonu turystycznegoAlbin MarciniakEast News

Ferie zimowe 2022, według ministerialnych zapowiedzi, mają różnić się od ubiegłorocznych pandemicznych ferii, kiedy obowiązywał jeden wspólny termin dla wszystkich województw. Takie rozwiązanie zostało wprowadzone, by ograniczyć kontakty i zahamować rozwój pandemii koronawirusa.

Jak zapowiada minister Przemysław Czarnek, ferie 2022 będą wyglądały inaczej - nastąpi powrót do starych wytycznych, czyli podziału terminów na województwa. Mówił o tym w mediach, m. in. w wywiadzie dla RMF FM:

Jeśli sytuacja pandemiczna pozwoli, na pewno wrócimy do tego, co było przed pandemią, czyli podział ferii zimowych na województwa. Chcemy, aby te ferie trwały sześć tygodni i aby był większy dostęp do baz wypoczynkowych

- zapowiadał minister Czarnek.

Na razie nie ma także mowy o zamykaniu przedszkoli i szkół ani o kolejnym lockdownie.

Kiedy ferie 2022? Oto kalendarz roku szkolnego 2021/2022

Jak wypadają ferie 2022 w poszczególnych województwach? Według kalendarza roku szkolnego, pierwsza tura ferii zimowych nastąpi 17-30 stycznia w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim, świętokrzyskim i wielkopolskim.

Od 24 stycznia do 6 lutego ferie będą w województwach: podlaskim i warmińsko-mazurskim, a od 31 stycznia do 13 lutego - w dolnośląskim, mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim.

Ostatni termin ferii zimowych 2022 to 14-27 lutego - wtedy wypadają one w województwach: lubelskim, łódzkim, podkarpackim, pomorskim i śląskim.

Wszelkie decyzje rządu są, póki co, podejmowane z pewnym marginesem niepewności. Rządzący dodają, że wszystko będzie zależało od sytuacji pandemicznej w kraju
Wszelkie decyzje rządu są, póki co, podejmowane z pewnym marginesem niepewności. Rządzący dodają, że wszystko będzie zależało od sytuacji pandemicznej w krajuBeata ZawadzkaEast News

Gdzie na ferie 2022? Ceny wycieczek zagranicznych idą w górę

Jak informował Instytut Badań Rynku Turystycznego TravelData w swoim najnowszym raporcie, ceny wycieczek zagranicznych są dużo wyższe w stosunku do cen z ubiegłego roku. Porównano ceny wylotów w sezonie zimowym 2021/22, definiowanym jako pierwszy tydzień lutego 2022 roku (31.01-06.02.2022), czyli w pierwszym tygodniu ferii szkolnych dla województwa mazowieckiego. Średnio zapłacimy o 263 złotych więcej.

Okazuje się, że największy skok cenowy dotyczy najpopularniejszych kierunków wycieczek zagranicznych wśród Polaków - m. in. Egiptu. Ferie 2022 będą tam kosztować średnio o 403 złote więcej. Podrożały także wycieczki na Wyspy Kanaryjskie - średnio o 202 złote, ale liderami drożyzny okazały się Meksyk (997 złotych) i Cypr.

"Najbardziej w skali rocznej podniosły się ceny wyjazdów wycieczek na Cypr - o średnio aż 837 złotych, a bardzo znacznie zdrożały również wyjazdy na Teneryfę i Synaj - o średnio 614 i 519 złotych"

- podano w raporcie.

Jak przedstawili autorzy, wpływ na wzrost cen w branży turystycznej ma przede wszystkim drożejące paliwo lotnicze - jego ceny wzrosły aż o 80,2 proc. oraz spadek wartości złotego, który był słabszy w stosunku do dolara i euro o 1,3 proc.

Największe obniżki odnotowano natomiast przy wycieczkach na Dżerbę (182 zł), a mniejsze - do Maroka i Fuerteventury - o 69 i 54 złote.

Największe obniżki ofert na ferie dotyczą między innymi tunezyjskiej Dżerby i Fuerteventury
Największe obniżki ofert na ferie dotyczą między innymi tunezyjskiej Dżerby i Fuerteventury 123RF/PICSEL

Ferie 2022 w Polsce? Wielu może się na to zdecydować

Ferie zimowe często są pretekstem do wyjazdu za granicę, jednak w tym roku sytuacja ze względu na wzrost cen oraz inflację może wyglądać inaczej. Więcej osób zdecyduje się na odpoczynek w kraju lub w ogóle zrezygnuje z wyjazdu.

Czy bon turystyczny można wykorzystać w ferie 2022? Według przyjętego przez rząd projektu ustawy ważność bonu zostanie przedłużona do 30 września 2022 roku, a więc można korzystać z niego podczas wyjazdu na ferie zimowe, można będzie skorzystać z niego również w wakacje 2022.

Polski Bon Turystyczny to rozwiązanie, które wprowadzono w 2020 roku. Deklarowanym przez rządzących celem było wsparcie finansowe dla polskiej gospodarki, a przede wszystkim branży turystycznej i hotelarskiej w czasie pandemii koronawirusa oraz odciążenie budżetów rodzin.

Można opłacić nim imprezy turystyczne, usługi hotelarskie, jednodniowe wycieczki oraz pobyt dziecka na obozach i koloniach. Dofinansowanie wynosi 500 złotych.

* * *

Zobacz więcej:

Słodki pokaz w Paryżu. Modelki w... czekoladowych sukniach© 2021 Associated Press
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas