Gdzie w Tatrach można wejść z psem? Sprawdź, inaczej mandat uderzy po kieszeni

Polskie Tatry od kilku lat przeżywają prawdziwe oblężenie turystyczne. Nic dziwnego – zachwycają widokami, a duża liczba szlaków pozwala dopasować trasę odpowiednio do swoich możliwości. Znajdzie się miejsce zarówno dla doświadczonych piechurów, którym niestraszny wielogodzinny marsz, jak i początkujących turystów. Wiele osób ten czas chce spędzić ze swoim czworonożnym przyjacielem. Zanim wyruszysz w podróż, sprawdź, gdzie w Tatrach dozwolone jest wejście z psem.

Jak zaplanować urlop w Tatrach z psem?
Jak zaplanować urlop w Tatrach z psem?123RF/PICSEL

Zwierzęta domowe na szlaku — co na ten temat mówi TPN?

Na stronie Tatrzańskiego Parku Narodowego znaleźć można wszystkie najważniejsze informacje, które pozwolą zaplanować udany i bezpieczny wypoczynek. Trzeba pamiętać, że znajdujemy się na terenie parku narodowego, więc obowiązują tam również zasady, których interpretacja nie pozostawia wątpliwości i pola do samodzielnej interpretacji. Zastanawiasz się, na jakie szlaki można chodzić z psem? Czy w ogóle jest to dopuszczalne? TPN informuje:

Nie zabieraj psa na szlak. Dzikie zwierzęta doskonale do wyczuwają. Jest to szczególnie niebezpieczne w okresie ich narodzin i prowadzenia młodych przez matki. Turysta zabierający psa naraża na niebezpieczeństwo siebie i swojego pupila. Na czas wycieczki w góry lepiej go zostawić pod fachową opieką w hotelu dla psów.

Złamanie obowiązującego prawa grozi mandatem, którego wysokość może wynieść nawet 500 złotych. Istnieją jednak trzy wyjątki, gdzie można spacerować z psem, choć musi być on prowadzony na smyczy. Gdzie udać się z pupilem, jeśli jesteś spragniony górskich widoków?

Dolina Chochołowska z psem

Na szlaku prowadzącym z Siwej Polany do schroniska na Polanie Chochołowskiej widok osób, prowadzących swoich czworonożnych przyjaciół nie jest rzadkością. To jedno z niewielu miejsc, w polskich Tatrach, w których możemy pozwolić sobie na towarzystwo bez łamania obowiązującego prawa.

Dolina Chochołowska to najdłuższa z dolin znajdujących się po polskiej stronie Tatr. Liczy ponad siedem kilometrów, więc będzie to solidny spacer zarówno dla człowieka, jak i zwierzaka. Po drodze czekają nas piękne widoki, a na końcu trasy schronisko z wyśmienitą szarlotką i innymi frykasami. Wiosną miejsce to cieszy się ogromnym zainteresowaniem ze względu na kwitnące krokusy, które tworzą na łąkach fioletowe dywany.

Zastanawiasz się, dlaczego akurat to miejsce dopuszcza możliwość wejścia z psem? Teren Doliny Chochołowskiej leży w obszarze Wspólnoty Leśnej Uprawnionych Ośmiu Wsi, a nie Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Dolina Chochołowska zachwyca o każdej porze roku
Dolina Chochołowska zachwyca o każdej porze roku123RF/PICSEL

Droga pod Reglami

Od niej wiele osób zaczyna swoją przygodę z turystyką górską. To niewymagający szlak spacerowy, ciągnący się od Kuźnic do wylotu Doliny Kościeliskiej w Kirach. Drogę pod Reglami doceniają podróżnicy, którzy dopiero rozpoczynają pracę nad kondycją, rodziny z dziećmi — trasa nie sprawia problemów z przejazdem wózkiem, rowerzyści, a w sezonie zimowym miłośnicy nart biegowych.

Droga pod Reglami również leży poza terenem TPN, więc nie ma żadnych przeciwwskazań, aby wyruszyć na długi (liczący ponad 8 kilometrów w jedną stronę) szlak z psem. Podkreślamy nadal, że musi być on prowadzony na smyczy.

Urlop z psem w Zakopanem

Gubałówka to jedna z najsłynniejszych i najchętniej odwiedzanych atrakcji dla osób, które spędzają urlop w polskiej stolicy Tatr, a jednocześnie nie czują się na siłach, by zdobywać wysokie szczyty. Piękna panorama i bogata oferta gastronomiczna ściąga w to miejsce tłumy. Sam przejazd kolejką może być dużą frajdą. Co więcej, na Gubałówkę dozwolony jest wstęp z psem.

Trasę można pokonać pieszo. Do wyboru jest czarny szlak, czyli trasa biegnąca wzdłuż kolejki, oraz szlak niebieski — start wyznaczony jest na Szymoszkowej Polanie. Istnieje również możliwość przejazdu z psem kolejką, zwierzak musi być jednak trzymany na smyczy i mieć założony kaganiec. Bilet dla pupila w jedną stronę kosztuje 5 złotych, w obie strony 10 złotych.

Istnieje prawdopodobieństwo, że teraz pojawi się pytanie, czy na Kasprowy Wierch można wejść lub wjechać kolejką z psem? Takiej możliwości nie ma ze względu na to, że jest to już teren Tatrzańskiego Parku Narodowego. To samo dotyczy szlaku nad Morskie Oko, który również jest popularnym celem wycieczek.

Polecamy:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas