Jedna z najpiękniejszych wysp w Europie. Wygląda jak Santorini, jednak nie spotkasz tam tłumów

Wyspa Folegandros znajduje się w Grecji i leży pomiędzy Ios i Milos. Jednak w porównaniu do swoich sąsiadujących przyjaciółek, nie spotkamy tam wielkich, turystycznych grup. Porównywana jest często do Santorini i doceniana przez osoby szukające spokojnych i cichych wakacji.

Plac na wyspie Folegandros w Grecji
Plac na wyspie Folegandros w Grecji123RF/PICSEL

To jedna z najpiękniejszych wysp w Europie. Trudno jest jej się oprzeć

Folegandros jest wysepką znajdującą się w Cykladach Południowych. Jest niewielka, gdyż ma jedynie ok. 32 km². Mimo swojej wielkości potrafi być doceniana przez osoby, które pragną rozkoszować się spokojnym urlopem. Co ciekawe, znajdziemy tam jedną główną drogę o długości ok. 10 km. Folegandros jest bogata w niezwykłe widoki, regionalne potrawy i publiczne plaże. W lokalnych tawernach można spróbować świeżych ryb, tradycyjnej sałatki horiatiki, a także miejscowego wina. Można udać się tam do trzech, bardzo urokliwych miasteczek:

  • Chora, 
  • Ano Meria,
  • Karavostasis.

Wyspa jest doskonałym miejscem dla miłośników turystyki pieszej. Istnieje wiele malowniczych szlaków prowadzących przez góry, z których można podziwiać piękne krajobrazy.

Plaża na Folegandros z widokiem na malownicze klify
Plaża na Folegandros z widokiem na malownicze klify123RF/PICSEL

Chora wyglądem przypomina klimatyczne Santorini

Chora to miejscowość, która widokami urzeka przyjezdnych. Doświadczymy tam krajobrazów nawet 200-metrowych klifów rozciągających się wzdłuż morza. Charakterystyczne dla miasteczka są białe budynki z kolorowymi zdobieniami, niczym w popularnym Santorini. Jest to miejsce, w którym doświadczymy codziennego życia mieszkańców, bez konieczności przepychania się przez kolejki pełne turystów. Można śmiało powiedzieć, że można zetknąć się tam z sielankowym klimatem.

Chora, Folegandros
Chora, Folegandros123RF/PICSEL

Wiejski klimat na wyciągnięcie ręki

Ano Meria jest jedną z miejscowości na wyspie Folegandros. Charakteryzuje się ona tradycyjnym urokiem greckiej wsi i oferuje turystom możliwość zanurzenia się w lokalnym życiu. Znajdziemy tam tradycyjne gospodarstwa i możemy doświadczyć tradycyjnego rzemiosła. Mieszkańcy często angażują się w lokalne praktyki rzemieślnicze, takie jak wytwarzanie wyrobów garncarskich czy tkactwo.

Jedna z najpiękniejszych wysp w Europie
Jedna z najpiękniejszych wysp w Europie123RF/PICSEL

Tego miejsca na wyspie nie przeoczysz

Karavostasis jest głównym portem na Folegandros, oznacza to, że jest punktem dostępu do wyspy. Turyści stamtąd mogą również wybierać się na wycieczki na pobliskie greckie wysepki. Znajdziemy tam także plażę, tawerny i restauracje, gdzie można odpocząć po lub przed przypłynięciem statku. Karavostasis oferuje zakwaterowania, sklepy z pamiątkami, agencje turystyczne oraz wypożyczalnie samochodów, które ułatwiają zwiedzanie pozostałych zakątków wyspy.

Widoki na wyspie oczarują każdego
Widoki na wyspie oczarują każdego123RF/PICSEL
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas