Jedno z najmniejszych miast w Małopolsce. Mieszka w nim niespełna 1600 osób

To jedno z najmniejszych miast w Małopolsce. Położona w powiecie tarnowskim miejscowość liczy niespełna 1600 mieszkańców. Miasteczko, którego powierzchnia wynosi jedynie 4 kilometry kwadratowe, nie dość, że słynie z unikalnej architektury, to jeszcze skrywa interesującą historię.

Zakliczyn to jedno z najmniejszych miast w Małopolsce
Zakliczyn to jedno z najmniejszych miast w MałopolsceKrzysztof Chojnacki/East NewsEast News

Małopolska to jedno z najmniejszych pod względem powierzchni województw w Polsce. Zajmuje pod tym względem 12. miejsce w skali kraju. Jest podzielona na 19 powiatów ziemskich i trzy grodzkie - Kraków, Nowy Sącz i Tarnów, oraz 182 gminy. Jednak atrakcyjne turystycznie miejsca, zabytki czy piękne krajobrazy działają na turystów jak magnes.

Małopolskę co roku odwiedza nawet kilkanaście milionów turystów z Polski i zagranicy. W czołówce znajdują się miejsca takie jak m.in. Kraków, ale region skrywa również inne, interesujące miejscowości. Są nimi również najmniejsze miasta w Małopolsce. To m.in. Proszowice, Koszyce, Książ Wielki czy Nowe Brzesko. Na liście znajduje się również miasto Zakliczyn, które słynie z unikalnej architektury i skrywa interesującą historię.

Jedno z najmniejszych miast w Małopolsce. Mieszka w nim niespełna 1600 osób

Gmina Zakliczyn jest położona we wschodniej części województwa małopolskiego. Znajduje się w południowej części powiatu tarnowskiego. Jest największą gminą powiatu - jej powierzchnia wynosi 122 kilometry kwadratowe. Stolicą gminy jest Zakliczyn - jedno z najmniejszych miast w Małopolsce. Jego powierzchnia to tylko 4 kilometry kwadratowe. Zakliczyn, zgodnie z danymi GUS, zamieszkuje tylko 1583 mieszkańców.

Miejscowość jest położona na prawym brzegu Dunajca, na Pogórzu Rożnowskim. Miasto słynie z ciekawej architektury - przy ul. Mickiewicza znajdują się zabytkowe domy, Muzeum Grodzkie "Pod Wagą", drewniany budynek z rzadko spotykanym, wertykalnym, podwójnym zegarem słonecznym. Oprócz tego w miejscowości znajduje się kościół pw. św. Idziego Opata, Ratusz czy klasztor franciszkanów z połowy XVII wieku. W Zakliczynie znajdują się również kapliczki - jedna z najbardziej znanych to kapliczka św. Floriana obok budynku Ratusza, jak i kapliczka z figurą św. Jana Nepomucena.

Zakliczyn dawniej i dziś

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z początku XII wieku. To właśnie wtedy legat papieski Idzi wymieniał w swoich dokumentach osadę Dunajec, którą współcześnie należy utożsamiać właśnie z Zakliczynem.

Zakliczyn. Drewniane domy przy głównej ulicy miasta
Zakliczyn. Drewniane domy przy głównej ulicy miastaKrzysztof Chojnacki/East NewsEast News

- Kolejna wzmianka w źródłach pisanych pochodzi z 1215 roku, kiedy to Wincenty Kadłubek, biskup krakowski przekazał kapitule krakowskiej dziesięcinę z Opatkowic. Podczas najazdów mongolskich z połowy XIII wieku ziemie nad Dunajcem, w tym najprawdopodobniej tereny obecnej Gminy Zakliczyn, zostały spustoszone przez najeźdźców. Następna informacja o Opatkowicach pochodzi z 1326 roku i dotyczy uiszczania świętopietrza przez parafię na rzecz Rzymu - czytamy na oficjalnej stronie Gminy Zakliczyn.

Na przestrzeni lat wioska prężnie się rozwijała - a to dzięki położeniu na szlaku handlowym prowadzącym z Krakowa do ziem węgierskich. Jednym z ważnych wydarzeń w historii miejscowości było sprowadzenie do niej franciszkanów reformatów początkiem XVII wieku. Starał się o to Zygmunt Scypion Tarło, sądecki kasztelan, który wraz z grupą cenionych osobistości pisał do papieża Grzegorza XV. Reformaci przybyli do miasta w 1622 roku - wówczas został wybudowany drewniany klasztor. W późniejszych latach Zygmunt Aleksander Tarło podjął decyzję o wymurowaniu klasztoru i kościoła.

W 1976 roku średniowieczny układ miejski został wpisany do rejestru zabytków. Od tego czasu obszar ten podlega ochronie konserwatorskiej.

- Miasto Zakliczyn, położone w malowniczej dolinie Dunajca, oferuje turystom wypoczynek w ciszy i spokoju. Oprócz długiej i ciekawej historii prezentuje piękno przyrody Pogórza Ciężkowicko - Rożnowskiego. Jest to doskonały punkt wypadowy, z dobrze rozbudowaną bazą noclegową, do poznania urokliwych zakątków całej Gminy Zakliczyn. Rozwinięty handel i usługi powodują, że Zakliczyn jest handlową stolicą Pogórza - czytamy na stronie Gminy Zakliczyn.

Widok Dunajca z mostu w Zakliczynie
Widok Dunajca z mostu w ZakliczynieKrzysztof Chojnacki/East NewsEast News
Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas