Łączy zwiedzanie egzotycznych miejsc z rozwojem zawodowym. Workation – trend na miarę XXI wieku

Na przestrzeni ostatnich kilku lat obserwuje się stale rosnące zainteresowanie przyszłych i obecnych pracowników możliwością wykonywania obowiązków zawodowych w sposób zdalny. Taka tendencja sprawiła, że coraz więcej firm dostosowuje swoje dotychczasowe polityki do potrzeb rynku. Co ciekawe, część osób poszło dalej, łącząc pracę z wakacjami, co zapoczątkowało modę na workation. Czym są pracowakacje i czy mogą szturmem podpić serca polskich przedsiębiorców?

Czy workation to idealna opcja dla osób chcących łączyć wypoczynek z pracą?
Czy workation to idealna opcja dla osób chcących łączyć wypoczynek z pracą?123RF/PICSEL

  • Workation to trend zyskujący na popularności nie tylko wśród młodszych, ale także i starszych pracowników. Jest efektem zdalnej rewolucji wywołanej przez pandemię, która zaczęła kłaść nacisk na złagodzenie efektów wypalenia zawodowego oraz zachowanie równowagi z życiem prywatnym.
  • Pracowakacje, podobnie jak wykonywanie obowiązków zawodowych zdalnie, musi odbywać się na podstawie jasno ustalonych zasad z pracodawcą.
  • Jeśli przełożony zgodzi się na połączenie pracy z wyjazdem wakacyjnym, warto pokazać mu, że podchodzimy do pracy z takim samym zaangażowaniem jak dotychczas.

Czym jest workation?

Pracowakacje lub pracowczasy, czyli popularny workation, to termin powstały z połączenia dwóch angielskich słów - work (praca) oraz vacation (wakacje). W luźnym tłumaczeniu oznacza wakacje, podczas których wykonujemy obowiązki zawodowe. Co ważne, workation jest w pełni świadomym łączeniem wyzwań zawodowych z wypoczynkiem w zupełnie odmiennym środowisku. Jak to wygląda w praktyce? Osoby decydujące się na taką formę wyjazdu muszą mieć wpisaną w umowie formę pracy zdalnej lub dogadać warunki z bezpośrednim przełożonym.

Po uzyskaniu zgody i dotarciu do wybranego celu podróży bardzo często spędzają 8 godzin roboczych na terenie hotelu lub bezpośrednio w wynajętym pokoju. Dopiero po wykonaniu wszystkich zaplanowanych obowiązków oraz wyłączeniu sprzętu służbowego, udają się odkrywać uroki oraz atrakcje miejscowości, w której się znajdują. Workation może, ale nie musi, trwać tyle, ile standardowy urlop wypoczynkowy. Nie ma również obowiązku wyjeżdżania do miejscowości typowo wypoczynkowych.

Workation - dla jakich zawodów?

Dla których zawodów workation jest idealną opcją?
Dla których zawodów workation jest idealną opcją?123RF/PICSEL

Jeszcze do niedawna możliwość łączenia pracy z wyjazdem wakacyjnym była przypisywana przede wszystkim osobom rozwijającym się w branży IT. Rzeczywistość popandemiczna mocno namieszała w trendach i obecnie wiele branż oraz profesji umożliwia pracownikom wykonywanie obowiązków bez konieczności pojawianie się w biurze.

Z tego względu na workation wyjedzie każdy, kto realnie jest w stanie zorganizować swoją pracę w sposób zdalny. Wystarczy mieć stały dostęp do sieci, a także zabrać ze sobą służbowy sprzęt, głównie w postaci laptopa, rzadziej - telefonu. Przedstawicieli jakich zawodów najczęściej spotkamy na workation? Lista obejmuje przede wszystkim:

  • osoby rozwijające się w obszarze e-commerce,
  • nauczycieli języków obcych,
  • grafików i zawody artystyczne,
  • psychologów oraz psychoterapeutów,
  • właścicieli firm,
  • pracowników zdalnej obsługi klienta,
  • blogerów,
  • influencerów.

Zalety wyjazdu na workation

Łączenie wyjazdu wakacyjnego, w którego trakcie szukamy niczym niezakłóconego odpoczynki, z pracą zdalną może okazać się ryzykownym pomysłem. Psychologowie zwracają uwagę na liczne korzyści wynikające z tego rodzaju przedsięwzięcia. Oprócz poznawania nowych kultur, próbowania egzotycznych dań i zwiedzania nieznanych dotąd zakamarków, takie wyprawy sprzyjają samorozwojowi. Na podstawie licznych obserwacji dowiedziono, że osoby często podróżujące uczą się otwartości, wykazują większą tolerancję, spontaniczność i łatwiej wychodzi im bycie kreatywnym. Co jeszcze warto wymienić wśród zalet workation?

  • Rozszerzenie perspektyw - wykonywanie obowiązków poza biurem, a także znajomą przestrzenią domową sprawia, że do głowy przychodzą różne ciekawe pomysły. Bardzo często mają one wpływ na dodatkowe usprawnienie dotychczasowej pracy, rzucają nowe światło na problem, z którym nie mogliśmy sobie poradzić, a także są dobrym punktem startowym do własnego pomysłu na biznes. Pracownik zaznajomiony jedynie z własnym środowiskiem firmowym ma szansę przyjrzeć się, jak inni rozwiązują wyzwania zawodowe. W trakcie wyjazdu inspiracje mogą pojawić się z każdej strony.
  • Obniżenie poziomu stresu - powrót z wakacji oraz zbliżająca się jesień, zza której wyglądają już zimowe ochłodzenia, przyczyniają się do częstszego odczuwania stresu. Nie bez powodu w trakcie ponurych, deszczowych i śnieżnych miesięcy chętnie szukamy ucieczki w ciepłe kraje. Promienie słoneczne skutecznie rozprawiają się ze zbyt wysokim poziomem stresu, dzięki czemu nie czujemy się przytłoczeni pracą.
  • Zmniejszenie ryzyka wypalenia zawodowego - to problem, który zauważalnie narasta w wielu zawodach. Dotyczy nie tylko wieloletnich i bardziej doświadczonych pracowników, ale także nowych członków zespołów. Ma to związek z trudnością w zachowaniu tzw. work-life balance, czyli równowagi między obowiązkami zawodowymi a życiem prywatnym. W takiej sytuacji świetnym pomysłem na rozwiązanie problemu jest właśnie workation.

Europejskie miasta najchętniej wybierane do workation

Lizbona to jedno z najchętniej wybieranych miejsc w ramach workation
Lizbona to jedno z najchętniej wybieranych miejsc w ramach workation123RF/PICSEL

Wykonywanie obowiązków zawodowych w sposób zdalny sprawiło, że odległość miejsca przebywania pracownika od biura nie stanowi już przeszkody. Z tego względu wiele osób korzysta z możliwości wyjazdów w cieplejsze rejony. Na liście 10. najchętniej wybieranych miast w Europie znalazły się przede wszystkim:

  • Lizbona,
  • Barcelona,
  • Budapeszt,
  • Stambuł,
  • Bukareszt,
  • Madryt,
  • Sofia,
  • Kraków,
  • Belgrad,
  • Praga.

Na atrakcyjność lokalizacji wpływa przede wszystkim brak bariery komunikacyjnej. Z tego względu sporą popularnością cieszą się tereny, których mieszkańcy ze sporą swobodą posługują się zwłaszcza językiem angielskim. Kolejnym kluczowym elementem jest klimat oraz temperatury panujące w ciągu roku. Na podium znalazły się także koszty mieszkaniowe, uwzględniające wynajęcie hotelu, mieszkania lub pokoju.

Czy wybór workation jest dla każdego?

Bez głębszego zastanowienia workation wydaje się idealnym rozwiązaniem dla osób, które z różnych przyczyn nie mogą sobie pozwolić na tradycyjny urlop. Okazuje się, że na nieprzygotowanych pracowników może czekać kilka niebezpiecznych pułapek, realnie zagrażających robieniu dalszej kariery w wybranej firmie. Typowo turystyczne miejsca utrudniają zachowanie codziennej motywacji do pracy. Organizm naturalnie przestawia się w tryb wakacyjny i zaczyna odczuwać niechęć do włączania komputera służbowego oraz spędzania przy nim kilku godzin dziennie. By odnaleźć się w sytuacji, należy zadbać o wypracowanie pewnych cech charakteru, m.in.:

  • samodyscypliny,
  • asertywności,
  • elastyczności,
  • zaradności,
  • dobrej organizacji pracy.

Zanim ostatecznie wybierzemy się do szefa, by poprosić go o zgodę na workation, zastanówmy się, czy poradzimy sobie ze wszystkimi zagrożeniami. Jeśli chcemy ich uniknąć, możemy jeszcze przed wyjazdem opracować kilka planów awaryjnych, które w razie potrzeby szybko przywrócą sprawy na właściwe tory. Dzięki temu nie tylko nie narazimy się na przykre konsekwencje, ale dodatkowo możemy wzmocnić naszą pozycję w pracy, wracając do niej z nową energią, odkrywczymi pomysłami i zupełnie nową perspektywą.

Sprawdź również:

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas