Lecisz na wakacje w tych godzinach? Uważaj, twój lot może zostać odwołany

Natalia Grygny

Opracowanie Natalia Grygny

Planujesz lot w godzinach między 11 a 15 ? Uważaj: może być odwołany. Na południu Europy szaleje fala upałów przekraczających 40 st. C. To sprawka antycyklonu Cerber. Na tym jednak nie koniec, bo meteorolodzy przewidują jeszcze bardziej ekstremalne temperatury. Żar lejący się z nieba może mieć wpływ na loty samolotów.

Planujesz lot na wakacje? Uważaj: w tych godzinach może zostać odwołany
Planujesz lot na wakacje? Uważaj: w tych godzinach może zostać odwołany123RF/PICSEL

Spis treści:

  Tropikalne upały na południu Europy mogą mieć wpływ na planowe loty samolotów. W skrajnych przypadkach może nawet dochodzić do ich odwołania. Sprawców zamieszania jest dwóch, a nazywają się Cerber i Charon.

  Cerber i Charon. Ekstremalna fala upałów na południu Europy

  Planujesz wakacje w Grecji? Szykuj się na problemy z lotem
  Planujesz wakacje w Grecji? Szykuj się na problemy z lotem123RF/PICSEL

  Antycyklon Cerber przyniósł na południe Europy temperatury przekraczające 40 st. Celsjusza. Meteorolodzy alarmują, że to nie koniec, bo tuż po Cerberze do akcji wkroczy Charon. Szykują się ekstremalne temperatury - w niektórych miejscach słupki rtęci mogą się zbliżyć aż do 50 st. Celsjusza.

  - Kiedy temperatury przekraczają 39 stopni Celsjusza, staje się to naprawdę problematyczne dla linii lotniczych - mówi Bijan Vasigh, profesor ekonomii i finansów na Embry-Riddle Aeronautical University w Daytona Beach na Florydzie.

  Przez panujące upały turyści mogą być zmuszeni do modyfikowania swoich wakacyjnych planów
  Przez panujące upały turyści mogą być zmuszeni do modyfikowania swoich wakacyjnych planów123RF/PICSEL

  Ciepło rozrzedza powietrze i co za tym idzie - "zmniejsza siłę nośną, pomagającą samolotom wystartować". A im wyższa temperatura, tym więcej mocy potrzeba do wzbicia się w powietrze.

  - Im cieplejsze i bardziej wilgotne jest otaczające powietrze, tym bardziej pogarszają się osiągi silnika samolotu - powtarza Kathleen Bangs, rzeczniczka firmy FlightAware. - Samoloty osiągają najlepsze osiągi w chłodnych lub niskich temperaturach, gdy gęstość powietrza wzrasta - podkreśla.

  Zobacz też:

  Lecisz na wakacje w tych godzinach? Uważaj, twój lot może zostać odwołany

  Ekstremalna fala upałów daje się we znaki branży lotniczej
  Ekstremalna fala upałów daje się we znaki branży lotniczej123RF/PICSEL

  Fala upałów będzie sporym utrudnieniem dla transportu lotniczego. Utrudnienia mogą dotyczyć rejsów do Włoch, Grecji, Hiszpanii, Turcji czy Chorwacji.

  Dlatego też ze względów bezpieczeństwa pilot może podjąć decyzję o opóźnieniu lotu czy zmniejszeniu wagi samolotu poprzez zrzucenie nadmiaru paliwa ewentualnie zostawieniu części bagaży.

  Zdarza się też, że decyduje o niezabraniu wszystkich pasażerów na pokład. W ostateczności piloci decydują o odwołaniu lotów. Najczęściej najbardziej zagrożone loty to te, które odbywają się w godzinach 11 - 15.  

  Dlatego też przy zakupie biletu warto brać pod uwagę panujące na południu Europy warunki pogodowe. W nadchodzącym czasie najlepiej podróżować we wczesnych godzinach porannych lub nocą.

  Znaczenie może mieć również wybór lotniska - niektóre z nich są lepiej przygotowane na falę upałów. Przy starcie pomaga dłuższy pas startowy. Niestety, w Europie występują dość rzadko. Inna sytuacja występuje za to w Dubaju - dzięki temu samoloty nie mają problemów ze startem przez cały rok.

  ***

  Justyna Moraczewska w „Fajce pokoju”: Przemoc domowa. Uderzył ją raz i to wystarczyłoPolsat Cafe
  INTERIA.PL
  Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
  Dołącz do nas