Najstarsze uzdrowisko w Polsce. Podgórski kurort na Dolnym Śląsku to prawdziwa perełka

Podgórski kurort na Dolnym Śląsku to prawdziwa perełka. Mowa o najstarszym w Polsce uzdrowisku Cieplice Śląskie-Zdrój, które znajduje się w centrum Kotliny Jeleniogórskiej. Obiekty uzdrowiskowe, zabytkowa architektura, parki zdrojowe… Trudno się dziwić, że miejsce przyciąga kuracjuszy jak magnes.

Uzdrowisko Cieplice to prawdziwa perełka Dolnego Śląska
Uzdrowisko Cieplice to prawdziwa perełka Dolnego ŚląskaRafal JABLONSKI/East NewsEast News

Najstarsze uzdrowisko w Polsce i zarazem podgórski kurort, który przyciąga kuracjuszy jak magnes. Mowa o uzdrowisku Cieplice Śląskie-Zdrój, które obecnie jest częścią Jeleniej Góry. W latach 1935-1976 było to samodzielne miasto. Uzdrowisko znajduje się w centrum Kotliny Jeleniogórskiej, którą otaczają Karkonosze, Izery, Góry Kaczawskie i Rudawy Janowickie. Zmiany pogody, dość silny wiatr, wahania temperatur i ciśnienia, duże nasłonecznienie - miejsce to słynie ze zmiennej pogody, która na kuracjuszy wręcz działa "hartująco". Odwiedzający mogą tu korzystać z wszelkich uzdrowiskowych dobrodziejstw, rozkoszować się pięknymi widokami, podziwiać architekturę, spacerować po cieplickiej starówce czy parkach "Zdrojowy" i "Norweski".

Najstarsze uzdrowisko w Polsce

Cieplice Śląskie-Zdrój to jedyne uzdrowisko w kraju, w którym choroby oczu leczy się balneologicznie. Profil uzdrowiska to nie tylko okulistyka, ale również ortopedia, neurologia, reumatologia, osteoporoza, nefrologia i urologia. Pomoc znajdą tu osoby borykające się ze schorzeniami narządu ruchu, układu moczowo-nerkowego, jak i otyłością, osteoporozą czy chorobami górnych dróg oddechowych.

Znajdujące się tu źródła termalne są niskozmineralizowane, pełne fluoru i krzemionki, a ich temperatura dochodzi do 90 stopni Celsjusza. To sprawia, że tutejsze cieplice to najgorętsze tego typu złoża w Polsce. Wykazują działanie silnie rozgrzewające, zapobiegają krystalizacji kwasu moczowego i tworzeniu kamieni nerkowych, zwiększają mineralizację kości, zapobiegają próchnicy, działają antybakteryjnie. Wody lecznicze znajdują szerokie zastosowanie - są wykorzystywane zarówno w kąpielach, jak i klasycznych masażach, hydromasażach, inhalacjach i okładach borowinowych.

Najstarsze uzdrowisko w Polsce to Cieplice Śląskie-Zdrój
Najstarsze uzdrowisko w Polsce to Cieplice Śląskie-ZdrójRafal JABLONSKI/East NewsEast News

Właściwości te wykorzystywali już w 1281 roku joannici, którzy założyli tu kurort. Już siedem lat później zaczęto tu leczyć chorych. Z kolei od 1569 roku Cieplice miały już "w ofercie" kuracje kąpielowe, natryskowe czy pitne, a w 1618 roku powstał pierwszy statut zdrojowy. Basen do kąpieli i budynek z natryskami został udostępniony w XIX wieku. Miejscowość przyciągała też znane osoby - w Cieplicach do zdrowia wracali m.in. Marysieńka Sobieska, Izabela Czartoryska, Johann Wolfgang Goethe czy Hugo Kołłątaj.

Uzdrowisko Cieplice: co warto zobaczyć?

Co zobaczyć w Cieplicach? Z pewnością warto udać się do Muzeum Przyrodniczego - we wnętrzach dawnego klasztoru Cystersów można zobaczyć bogatą kolekcję okazów, pochodzącą ze zbiorów rodziny Schaffgotschów. Eksponaty stanowią m.in. ptaki, ssaki, owady, muszle, minerały czy skamieniałości. W skład kolekcji wchodzi również bogaty księgozbiór i przedmioty wchodzące w skład historycznej ekspozycji.

- Dzięki bogatej kolekcji hrabiowskiego rodu Schaffgotschów początki Muzeum Przyrodniczego w Cieplicach sięgają aż XVIII wieku. Początkowo okazy przyrodnicze były przechowywane w Sobieszowie, a po stu latach przeniesione do zespołu budynków poklasztornych (...).  W 2011 roku, podczas prac remontowych, odkryto w klasztorze freski, stanowiące jeden z najciekawszych ikonograficznie zespołów barokowych malowideł na Dolnym Śląsku m.in. przedstawiających fragmenty z żywota św. Bernarda z Clairvaux. Freski powstały w 2 poł. XVII wieku - informuje muzeum na oficjalnej stronie.

Uzdrowisko Cieplice. Na zdj. monumentalny Pałac Schaffgotschów
Uzdrowisko Cieplice. Na zdj. monumentalny Pałac SchaffgotschówRafal JABLONSKI/East NewsEast News

Muzeum jest otwarte dla zwiedzających codziennie od maja do września w godz. 9-17, a od października do kwietnia w godz. 9-16. Cena biletu normalnego to 20 zł, a ulgowego (dzieci i seniorzy) - 13 zł.

Podczas zwiedzania Cieplic waszą uwagę z pewnością przykuje "Długi Dom", w którym to w latach 1810 - 1945 mieściła się biblioteka i zbiory Schaffgotschów. Obecnie to obiekt uzdrowiskowy z 92 miejscami noclegowymi. Nieopodal znajduje się źródło wody mineralnej "Marysieńka". Obok "Długiego Domu" znajdują się tężnie i bulwar nad rzeką Kamienną.

W Cieplicach warto przespacerować się deptakiem, który znajduje się przy placu Piastowskim. Pomiędzy placem a parkiem Zdrojowym znajduje się Pałac Schaffgotschów. Monumentalny, trzypiętrowy obiekt z pewnością zwróci waszą uwagę.

Dwa parki

Stąd już niedaleko do Parku Zdrojowego. Powstał on na bazie ogrodu-warzywniaka, istniejącym przy Pałacu Schaffgotschów w XVIII wieku. W 1796 roku powstała główna aleja, wzdłuż której posadzono klony i lipy. Chociaż pierwotnie park powstał w oparciu o styl francuski, w XIX wieku przekształcono go na wzór ogrodów angielskich. W parku znajduje się m.in. zabytkowy Pawilon Edward, muszla koncertowa i Zdrojowy Teatr Animacji.

Park Zdrojowy w Cieplicach
Park Zdrojowy w CieplicachAdrian Slazok/REPORTEREast News

Sąsiadem "Zdrojowego" jest Park Norweski - rozdziela je tylko potok Wrzosówka. Powstał on początkiem XX wieku za sprawą Eugena Füllnera, właściciela fabryki maszyn papierniczych. Miejsce pierwotnie oddzielało budynek zakładu produkcyjnego od pracowniczego osiedla. Obecnie w parku rośnie ponad 50 gatunków drzew i krzewów, w tym m.in. klony, jawory, lipy, dęby szypułkowe, świerki, wiśnia pospolita, śliwa domowa, maliny i jeżyny. Nad kamiennym mostkiem znajduje się Pawilon Norweski, w którym obecnie działa restauracja.

W obu parkach odbywają się cykliczne wystawy i targi, np. pszczelarskie, kwiatowe czy giełda minerałów.

Jedną z największych atrakcji Cieplic i regionu są Termy Cieplickie, w których woda ma temperaturę 28-38 st. Celsjusza. Do dyspozycji odwiedzających są basen sportowy, rekreacyjny z hydromasażami, strefa SPA i zjeżdżalnie wewnętrzne.

Uzdrowisko Cieplice to też świetna baza wypadowa w inne miejsca regionu. Warto pozwiedzać oczywiście Jelenią Górę, która ma turystom wiele do zaoferowania. Więcej na ten temat w artykule Jelenia Góra i okolice. "Karkonosze są gotowe na turystów przez cały rok".

Jeśli dysponujemy większą ilością wolnego czasu, warto wybrać się na wycieczkę np. do Szklarskiej Poręby czy Karpacza.

***

Źródło: polska.travel, uzdrowisko-cieplice.pl, muzeum-cieplice.pl

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas