Nowa atrakcja Wałbrzycha wywołała niemałe kontrowersje. "Gigantyczna, zardzewiała dżdżownica"

21 czerwca w Wałbrzychu otwarto nową atrakcję dla turystów, która już od pewnego czasu budzi wiele emocji. W sercu Parku Sobieskiego stanęła nowa wieża widokowa, która porównywana jest do słynnej wieży Eiffla z Paryża - i to nie tylko ze względu na swoją wysokość, ale przede wszystkim przez kontrowersje, jakie wywołuje. Internauci porównują ją do strażnicy więziennej lub gigantycznej, zardzewiałej dżdżownicy.

Nowa atrakcja Wałbrzycha wywołała niemałe kontrowersje
Nowa atrakcja Wałbrzycha wywołała niemałe kontrowersjeMarcin Rutkiewicz/REPORTEREast News

Nowa atrakcja w Wałbrzychu wywołała kontrowersje. Porównana do więziennej strażnicy

Nowa wieża widokowa w Wałbrzychu mierzy 37,5 metra wysokości i powstała na wysokości 498 m n.p.m przy schronisku PTTK Harcówka. Projekt budowli stworzyła Joanna Styrylska z pracowni ISBA Grupa Projektowa, a za wykonanie odpowiadała firma Heli Factor. Konstrukcja ma charakterystyczny sześciokątny kształt, nawiązujący do przemysłowej historii miasta oraz wież chłodniczych stosowanych dawniej w kopalniach węgla. Wieża składa się z sześciu tarasów widokowych, które jednocześnie mogą pomieścić aż 630 osób. Stamtąd turyści mogą podziwiać panoramę kilku dzielnic, okoliczne miejscowości i wzgórza, a także szczyty pobliskich gór w tym Chełmiec oraz Dzikowiec Wielki.

Budowa wieży trwała od początku 2023 roku i kosztowała ponad 10 mln zł. Została ona dofinansowana z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych dla gmin górskich.

Oryginalna architektura wieży, pokryta z zewnątrz siatką z blachy kortenowskiej, nadaje jej rdzawy kolor. Jak tłumaczył prezydent miasta, Roman Szełemej podczas konferencji prasowej, zastosowanie takiego materiału jest powiązane z historią miasta i ma nawiązywać do górniczych tradycji Wałbrzycha.

Pomimo tych intencji, nowa inwestycja wzbudziła mieszane uczucia, zarówno wśród mieszkańców, jak i internautów. Niektórzy porównują ją do wieży kontroli lotów lub strażnicy więziennej, a także do gigantycznej, zardzewiałej dżdżownicy.

Fala krytyki w internecie. Kontrowersje porównano do tych towarzyszących wieży Eiffla

W mediach społecznościowych pojawiła się lawina krytyki wobec nowej wieży. Internauci nie szczędzili ostrych słów, określając ją m.in. jako "największy niewypał w Wałbrzychu" czy "strażnicę więzienną".

Filip Springer, znany pisarz i krytyk architektury, także wyraził swoje niezadowolenie, stwierdzając, że nowa konstrukcja "psuje panoramę jednego z najpiękniejszych miast Dolnego Śląska".

Krytyczne głosy pojawiły się również ze strony partii Zielonych, która skrytykowała umiejscowienie wieży w sercu Parku Sobieskiego. Zarówno prezydent miasta, jak i niektórzy komentatorzy porównują kontrowersje wokół nowej inwestycji do tych, jakie towarzyszyły budowie wieży Eiffla w Paryżu. Przypominają, że w 1889 roku, gdy otwarto wieżę Eiffla, również wzbudzała ona liczne protesty i była uznawana za obiekt szpecący krajobraz miasta.

Prezydent Wałbrzycha broni inwestycji. Jej wygląd reprezentuje ducha miasta

Pomimo fali krytyki, prezydent Roman Szełemej broni nowej inwestycji i zapewnia, że turystom spodoba się nowa atrakcja w Wałbrzychu.

"O gustach się nie rozmawia. Myślę, że wieża się obroni. Turyści wchodzący na nią, podziwiający krajobrazy, będą mieli ciekawą atrakcję. Nasza historia jest prawdziwa, a stal kortenowska jest niezwykle popularnym materiałem do budowy form przestrzennych w całej Europie i przyszła do nas w duchu kojarzonym z postindustrialnym klimatem naszego miasta" - zacytowała prezydenta miasta Wyborcza.pl.

Wieża widokowa w Wałbrzychu swoim wyglądem ma przypominać wieżę chłodniczą stosowaną w dawniej w kopalniach węgla
Wieża widokowa w Wałbrzychu swoim wyglądem ma przypominać wieżę chłodniczą stosowaną w dawniej w kopalniach węglaMARCIN RUTKIEWICZ/REPORTER/ screenshot Facebook/Kamil Pluta East News

Wieża widokowa w Wałbrzychu - otwarcie i zwiedzanie

Otwarcie nowej atrakcji zaplanowano na 21 czerwca 2024 na godzinę 10:30. Tego dnia wejście na wieżę będzie bezpłatne, a w kolejnych za bilet wstępu zapłacimy już 10 zł. Mieszkańcy miasta posiadających kartę Kocham Wałbrzych wejdą na wieżę za jedynie 1 zł.

W weekend otwarcia przygotowano dla odwiedzających sporo atrakcji w tym:

  • grę miejską,
  • pokazy ognia,
  • bieg Wszyscy na wieżę z olimpijczykiem Romanem Magdziarczykiem,
  • jogę w Ogrodzie Różanym,
  • malowanie twarzy dla dzieci.

Do nowej wieży widokowej dojdziemy spacerem ze Śródmieścia i Nowego Miasta. Osoby dojeżdżające samochodem mogą skorzystać z parkingu na Nowym Mieście znajdującym się przy Hali Lekkoatletycznej.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!materiały promocyjne
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas