O tym miejscu mówią "Małe Alpy". Propozycja na weekendowy wypad

Szklarska Poręba to dobre miejsce do odcięcia się od cywilizacji i doznania kompletnego "resetu", który pozwoli "naładować nasze baterie". Okoliczne atrakcje sprawiają, że nie sposób jest tam się nudzić. Karkonoska flora i fauna nieustannie przyciąga do siebie turystów. Ale dlaczego miasteczko nazywane jest "Małymi Alpami"? To za sprawą klimatu tamtejszego regionu.

W Szklarskiej Porębie spędzisz udany weekend i poczujesz się jak w Alpach
W Szklarskiej Porębie spędzisz udany weekend i poczujesz się jak w AlpachMateusz Birecki/REPORTEREast News

Gdzie leżą "Małe Aply"? To idealne miejsce na weekndowy wypad

Szklarska Poręba to miasto położone w województwie dolnośląskim, w powiecie karkonoskim, a dokładniej na skraju dwóch pasm Sudetów Zachodnich, czyli Karkonoszy i Gór Izerskich. Podzielona jest na trzy części: Szklarska Poręba Dolna, Średnia oraz Górna. Ta ostatnia jest największą częścią miasteczka i leży najbliżej granicy polsko-czeskiej. Aż 84% Szklarskiej Poręby stanowią lasy, co sprawia, że to znakomite miejsce do aktywnego wypoczynku. 

Szklarska Poręba otrzymała prawa miejskie w 1959 roku
Szklarska Poręba otrzymała prawa miejskie w 1959 rokuShutterstock

Miasteczko przez turystów nazywane jest także "Małymi Alpami". Dlaczego? Ponieważ środowisko przyrodnicze jest zbliżone do tego panującego w alpejskich miejscowościach, które znajdują się powyżej 2000 m n.p.m. Szklarska Poręba ceniona jest przede wszystkim przez miłośników zimowych sportów, gdyż pokrywa śnieżna potrafi się tam utrzymywać nawet 110 dni w ciągu roku. Warunki klimatyczne sprawiają, że turyści chętnie odwiedzają centrum narciarstwa zjazdowego. Na Szrenicy, a dokładniej na południe od Szklarskiej Poręby znajduje się aż 5 tras zjazdowych (łącznie 12 km).

Szrenica to szczyt górski znajdujący się w zachodniej części Karkonoszy
Szrenica to szczyt górski znajdujący się w zachodniej części Karkonoszy@rognar2materiał zewnętrzny

Aktywna strona "Małych Alp"

Szklarska Poręba to idealne miejsce na weekend pełen wrażeń. Miasteczko sprzyja narciarstwu zjazdowemu. Można udać się na SkiArena Szrenica lub inne miejskie stoki, które w większości są dośnieżane.

W "Małych Aplach" można również spróbować narciarstwa biegowego w centrum "Jakuszyce", które dysponuje trasami o łącznej długości 100 km. Większość z nich znajduje się w Górach Izerskich. Dostosowane są do różnych stopni trudności, mogą udać się tam eksperci oraz amatorzy. Pokrywa śnieżna utrzymuje się tam nawet do późnej wiosny.

Szklarska Poręba sprzyja również aktywnościom od wiosny po późną jesień, gdy śnieg topnieje. Miasteczko dysponuje ponad 100 km oznakowanymi szklakami pieszymi w górach oraz okolicach miasta. Miłośnicy dwóch kółek mogą skorzystać także z tras rowerowych o łącznej długości ponad 450 km. Nie bez powodu odbywa się tam jeden z największych festiwalów rowerowych Bike Action. Turyści decydują się także na mniej popularne sporty, takie jak nordic walking, skituring, wspinaczkę skałkową oraz kajakarstwo górskie.

Tereny Szklarskiej Poręby dostosowane są do kolarstwa górskiego
Tereny Szklarskiej Poręby dostosowane są do kolarstwa górskiegopexels.com

Spokojna strona Szklarskiej Poręby

Szklarska Poręba samym sportem nie żyje. To również dobre miejsce dla osób szukających ciszy i spokoju. Miasteczko słynie z malowniczych krajobrazów, a rekreacyjnym spacerom towarzyszy szum potoków i wodospadów. Pobyt w "Małych Alpach" potrafi ukoić nerwy nawet największym cholerykom. 

Zachwycająca dla turystów jest przede wszystkim przyroda Karkonoszy, która wyróżnia się na tle innych górskich regionów Europy Środkowej. W okolicy znajdziemy także Karkonoski Park Narodowy, w którym zamieszkują alpejskie gatunki zwierząt, takie jak wypławek alpejski lub ślimaki (przeźrotka Kotuli i żyjący pod kamieniami maskowiec). Park bogaty jest również wieloraką faunę, która obfituje w gatunki z różnych regionów geograficznych.

Kamieńczyka Waterfall w Karkonoskim Parku Narodowym
Kamieńczyka Waterfall w Karkonoskim Parku NarodowymGetty Images

Minerały w "Małych Alpach"

Miasteczko uznawane jest za Mineralogiczną Stolicę Polski. A to dlatego, ponieważ w okolicznych górach występuje ponad 50 rodzajów minerałów. Niektóre posiadają nawet właściwości kamieni szlachetnych oraz półszlachetnych. Do takich kamieni należą: agaty, turmaliny, ametysty, kamienie księżycowe, czy też oliwiny. Minerały można podziwiać w Muzeum Mineralogicznym oraz Muzeum Ziemi Juna.

Kamień księżycowy to bardzo popularny talizman na świecie
Kamień księżycowy to bardzo popularny talizman na świecieGetty Images

Wydarzenia w Szklarskiej Porębie

W Szklarskiej Porębie nie brakuje również imprez turystycznych. W miasteczku przez cały rok organizowane są różnorodne wydarzenia, np.:

  • Mistrzostwa Polski w Rzeźbie ze Śniegu - Śniegolepy, 
  • SKI RETRO FESTIWAL,
  • Slalom i skoki RETRO,
  • Bal retro na lodzie,
  • Bieg Retro, 
  • Bieg Piastów - Festiwal Narciarstwa Biegowego,
  • Plenery artystyczne,
  • Wycieczka Szlakiem Wlastimila Hofmana,
  • Mistrzostwa w Kajakarstwie Górskim,
  • Maraton Karkonoski,
  • BIKE WEEK - Festiwal rowerowy,
  • Letni Bieg Piastów.
Kliknij w przycisk i weź udział w ankiecie
Kliknij w przycisk i weź udział w ankiecieINTERIA.PL
Nietypowe pomysły na wakacje. Ile zapłacimy?Interia.tv
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas