Polacy często popełniają te błędy we Włoszech. Co wiedzieć przed wyjazdem na włoskie wakacje?

Agata Zaremba

Polecamy Agata Zaremba

Włochy od lat przyciągają Polaków swoim urokiem, kulturą i doskonałą kuchnią. Kraj ten oferuje niebywałą różnorodność — od przepięknych plaż i malowniczych winnic, po imponujące góry i światowej sławy zabytki. Jednakże, aby w pełni cieszyć się włoskimi wakacjami i uniknąć nieprzyjemnych sytuacji i nieporozumień, warto zapoznać się ze zwyczajami i tradycjami Włochów, które niekiedy znacznie różnią się od naszych.

O czym warto wiedzieć przed podróżą do Włoch?
O czym warto wiedzieć przed podróżą do Włoch?123RF/PICSEL

Kultura picia kawy we Włoszech. Nigdy nie zamawiaj "latte" w barze

Włochy to kraj miłośników kawy, jednak zamawianie jej może być nieco skomplikowane dla nowicjuszy.

Zamawiając kawę, czyli "un caffè", otrzymamy małe, mocne espresso. Jeśli więc mamy ochotę na kawę z mlekiem, musimy pamiętać o kilku zasadach.

Latte macchiato, czyli kawa z dużą ilością spienionego mleka, potocznie nazywana jest przez Polaków po prostu latte. Słowo to w języku włoskim oznacza "mleko", dlatego nie zdziwmy się, gdy zamiast kawy z pianką dostaniemy szklankę mleka. Z tego powodu składając zamówienie we włoskim barze, pamiętajmy, by zamówić "latte macchiato".

Inną popularną gafą, popełnianą przez turystów, jest zamawianie cappuccino po południu. Według włoskiego zwyczaju pije się je do śniadania, które w większości Włoch spożywa się na słodko (wyjątek stanowią regiony przy północnej granicy kraju). Mimo że w turystycznym miejscach nie powinniśmy mieć problemu z dostaniem cappuccino po południu, w mniejszych miasteczkach może wywołać to zdziwienie u lokalnych mieszkańców.

Pamiętajmy też, że zamawiając mrożoną kawę, dostaniemy espresso z lodem.

Podróż samochodowa po Włoszech. Warto uzbroić się w cierpliwość

Podróżowanie po Włoszech samochodem może być nieco bardziej problematyczne, niż nam się wydaje, zwłaszcza jeśli planujemy odwiedzić południe tego kraju, w tym Neapol. Włosi, zarówno piesi, jak i kierowcy, często ignorują zasady ruchu drogowego. Nie zdziwmy się więc, że podróżując po południu, na dwupasmowej ulicy pojawią się trzy kolumny samochodów, lub z każdej strony będą wymijać nas skutery i motocykle.

Prowadząc samochód we Włoszech, należy więc zachować szczególną ostrożność i uzbroić się w cierpliwość. Włosi uważani są za naród bardzo wyluzowany, jednak nie za kierownicą. Warto więc uodpornić się na trąbienie, które podczas podróży samochodowej po Włoszech będzie często nam towarzyszyć.

Włosi, zarówno piesi, jak i kierowcy, często ignorują zasady ruchu drogowego.
Włosi, zarówno piesi, jak i kierowcy, często ignorują zasady ruchu drogowego.123RF/PICSEL

Zobacz również: Stewardessa radzi, jaką walizkę zabrać na podróż samolotem

We Włoszech nie zjesz o każdej porze. W restauracjach spodziewaj się dodatkowych opłat

Kolejną rzeczą, którą warto mieć na uwadze, planując zwiedzanie Włoch, jest siesta - popołudniowa przerwa w pracy, która we Włoszech obowiązuje podobnie jak w Hiszpanii. Większość restauracji jest zamknięta od godziny 15 do 19, a czasami nawet od 13 do 17.


Warto więc dostosować się do włoskich zwyczajów i lunch, czyli obiad jeść około godziny 12 lub 13. Z kolei z kolacją musimy poczekać do godziny 19. W szczycie sezonu wiele włoskich miast, zwłaszcza na południu kraju jest przepełnionych turystami, dlatego, jeśli chcielibyśmy zjeść w konkretnej, polecanej restauracji, warto zarezerwować wcześniej stolik, aby uniknąć czekania w długiej kolejce przed lokalem.

Podczas wizyty w restauracjach musimy przygotować się na dodatkowy wydatek w postaci "coperto", czyli opłaty za serwis, która w zależności od restauracji może wynieść od 1 do nawet 5 euro za osobę. Jeśli chcemy uniknąć dodatkowych opłat, zawsze możemy zamówić jedzenie na wynos.

We Włoszech do rachunku w restauracji zostanie nam doliczone "coperto"
We Włoszech do rachunku w restauracji zostanie nam doliczone "coperto"123RF/PICSEL

Zobacz również: Włoskie uzdrowisko idealne dla seniorów. W ciągu roku jest aż 300 słonecznych dni

Robienie zdjęć i skanów dokumentów we Włoszech. Czy jest to legalne?

Kwestią, która zawsze wywołuje pewne obawy wśród polskich turystów podróżujących do Włoch, jest skanowanie lub robienie zdjęć naszych dokumentów. Ta praktyka jest zupełnie normalna i co więcej, wymaga jej włoskie prawo.

Obecnie w pewnym stopniu nasze obawy przed ujawnieniem danych rozwiązała możliwość zastrzeżenia numeru PESEL, jednak jeśli wciąż mamy obawy dotyczące prywatności, możemy zakryć nasze poufne dane, np. końcówki numeru PESEL.

Aplikacja Pogoda Interia - sprawdza się!.

Polecamy

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd na stronie?
Dołącz do nas